Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

PROJEKTY

Moderator: mod-Tabor

tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: tete »

T_Domagalski pisze:W wersji TT bambuła oraz dźwignia przestawiająca zwrotnicę są nieruchome - można je jedynie w momencie montażu ustawić w dowolnej pozycji (zasadniczej bądź przełożonej).
Ja u siebie w zasadzie mam wykonane atrapy napędów mechanicznych made in Mod-Art Projekty, ale na jednym z rozjazdów przy nastawni (prowadzącym na tor przeładunkowy) mam zwrotnik do przestawiania ręcznego położenia iglic. Dałem sobie spokój i wykonałem go w pozycji zasadniczej jako nieruchoma atrapa. Na dniach zapodam fotki jak to u mnie wygląda ;)

Myślę, że nawet jako nieruchomy zasadniczo ożywi wygląd makiety (warto sobie zakupić - polecam).

A w odniesieniu do wątpliwości kolegi Piotra Sekuły:
Piotr Sekuła pisze:Czy te zwrotniki mogą zmieniać położenie rozjazdu? (Waham się pomiędzy Klubą a Mod-Art, potrzebne mi będą do H0.)
...potwierdzając słowa Tadeusza Domagalskiego że mogą (tym bardziej że ma to być do H0 jak czytamy - więc i większe elementy), dodam tylko, że KLUBA od razu oferuje rozwiązania uruchomione - także ruchomą latarnię (i oświetloną). Latarnie Mod-Artu z tego co wiem nie mają otworów na ściankach (przedstawiających symbole). Są to wgłębienia, które dobrze wypełnić można białą farbą. Więc z oświetleniem latarni w tym przypadku będzie nie za bardzo.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2009, 17:39 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: tete »

Pozwolę sobie zapodać fotkę potwierdzającą rysunki zapodane powyżej:
Obrazek
źródło: http://www.kontrakt-bhp.com.pl/paul/kol ... otnice.php

Widać wyraźnie, że skrzynka posadowiona jest niżej - nie na podkładach.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2009, 08:25 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: tete »

Może się przyda komuś. Rysunki pochodzą z forum Kozaka, konkretnie z tematu: http://forum.modelarstwo.info/viewtopic ... 9&start=25

Widać na nich umieszczenie skrzynki napędu względem toru.

Spód napędu w zasadzie leży na wysokości dolnej części podkładów, zaś jego góra (górna pokrywa) leży na wysokości dolnej części główki szyny (można powiedzieć, że mniej-więcej w połowie wysokości szyny). Jest to istotne, jeśli ktoś chce prowadzić imitacje pędni - bo ta powinna być na jednym poziomie. Chodzi o to, by pędnia nie wchodziła nagle w dół, gdy z pędnią będziemy wchodzić pomiędzy podkłady...

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 05 lis 2009, 08:31 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: T_Domagalski »

Piotr Sekuła pisze:Czy te zwrotniki mogą zmieniać położenie rozjazdu? (Waham się pomiędzy Klubą a Mod-Art, potrzebne mi będą do H0.)
...chodzi o to, czy przestawiany rozjazd zmienia także położenie zwrotnika/latarni.
Pokazany tu zwrotnik jest w TT. Ma zaledwie ok. 7mm wysokości, stąd niezbędne są pewne uproszczenia.
W wersji TT bambuła oraz dźwignia przestawiająca zwrotnicę są nieruchome - można je jedynie w momencie montażu ustawić w dowolnej pozycji (zasadniczej bądź przełożonej).
Natomiast latarnia zwrotnicowa jest mocowana na ośce, osadzonej w mikroskopijnych panewkach. Istnieje więc możliwość wyciągnięcia tej ośki pod płytę makiety i wykonania tam mechanizmu, obracającego latarnię. Jednak biorąc po uwagę jak delikatny jest sam zwrotnik, to ten mechanizm musiałby być niesamowicie precyzyjny...
Awatar użytkownika
Piotr Sekuła
Posty: 113
Rejestracja: 05 cze 2009, 18:39
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: Piotr Sekuła »

makieciarz pisze:W H0 to nie one zmieniają położenie rozjazdu bo są za delikatne tylko zmiana położenia rozjazdu przez napęd podmakietowy powoduje ich przełożenie. To z Klubą, a Modarta nie stosowałem fizycznie.
O Klubie ja wiem, że dopiero rozjazd sterowany napędem podmakietowym zmienia zwrotnik/latarnię, a mi chodziło o to, czy przestawiany rozjazd zmienia także położenie zwrotnika/latarni. Za niezrozumienie przepraszam.
makieciarz
Posty: 627
Rejestracja: 14 kwie 2006, 09:52
Lokalizacja: Görlitz
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: makieciarz »

W H0 to nie one zmieniają położenie rozjazdu bo są za delikatne tylko zmiana położenia rozjazdu przez napęd podmakietowy powoduje ich przełożenie. To z Klubą, a Modarta nie stosowałem fizycznie.
Awatar użytkownika
Piotr Sekuła
Posty: 113
Rejestracja: 05 cze 2009, 18:39
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: Piotr Sekuła »

T_Domagalski pisze:Dostałem dziś blaszki od Grześka na giełdzie w PKiN-ie, ...i od razu zmontowałem ;)
Czy te zwrotniki mogą zmieniać położenie rozjazdu? (Waham się pomiędzy Klubą a Mod-Art, potrzebne mi będą do H0.)
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2009, 08:05 przez Piotr Sekuła, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: T_Domagalski »

Dostałem dziś blaszki od Grześka na giełdzie w PKiN-ie, ...i od razu zmontowałem ;) :

Obrazek Obrazek Obrazek

W zestawie jest jeszcze blacha mocująca zwrotnik do podrozjazdnicy. Ja jej już nie montowałem, gdyż moje zwrotniki będą mocowane bezpośrednio do przedłużonych podrozjazdnic.
Teraz dopisuję się do listy oczekujących na zwrotnik do wykolejnicy... :roll:
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: tete »

gemol pisze:Napędy zwrotnicowe już są.
Czy byłaby szansa na skrzynki rygli? W oryginale montowane były przy takich właśnie skrzynkach napędów mechanicznych rozjazdów, w których ryglowanie było wymagane i miały swoją oddzielną pędnie.
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2009, 12:28 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: gemol »

Jeszcze nie projektowałem nowej blachy. To zajmuje trochę czasu.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: tete »

gemol pisze:Problem żaden. Dorobię zestaw uzupełniający.
Jak tam sprawa latarni na rozjazd symetryczny o którym była mowa na forum? ;)
Ostatnio zmieniony 09 sty 2009, 15:41 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: tete »

gemol pisze:Napędy zwrotnicowe już są.
Uzupełniająco - pozwolę sobie zamieścić schemat bebechów takiego napędu, może komuś się przyda dla jasności co i jak piszczy w rzeczywistości w środku ;) :
Obrazek
źródło: http://www.kontrakt-bhp.com.pl/
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: tete »

gemol pisze:Problem żaden. Dorobię zestaw uzupełniający.
Już jeden zamawiam !!
Ostatnio zmieniony 17 lis 2008, 12:14 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: gemol »

Problem żaden. Dorobię zestaw uzupełniający.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zwrotniki i napędy zwrotnicowe

Post autor: tete »

A ja jeszcze z pytaniem, czy jest szansa na zwrotniki z latarnią na rozjazdy łukowe obustronne ?... Tillig ma takie w ofercie - w Polsce też występują ;) Latarnie takie różnią się nieco od tych stosowanych na rozjazdach jednostronnych /symbole/.

źródło obrazków: http://sygnalizacja-e1.republika.pl/

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOD-ART”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości