Koparka i barakowóz

Dział, o warsztacie modelarskim, czyli jak, czym i w jaki sposób...

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
dawid tt
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2006, 14:05
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Koparka i barakowóz

Post autor: dawid tt »

Fajna sprawa .Z papieru można wszystko zrobić do kochanej makiety. Ja robie domy z kartonu i balsy i dobrze sie prezentuje
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Koparka i barakowóz

Post autor: drlukasz »

Kto bywa na spotkaniach w Bytomiu, ten widział na żywo:

Obrazek

Skoro ma być o detalach, to:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Konstrukcja wszystkich przedstawionych elementów opiera się na papierze, drucie i balsie. Malowanie akrylami Pactry.

Po wykończeniu stanie się częścią drugiego modułu szklakowego.


A tu jeszcze prototyp FSO Polonez
Obrazek

Przepis na barakowóz.

1. Zgromadzić: balsę, papier (drukarkowy), ciut drutu, karton, trochę folii, farba - brązowa, czarna i szara, czarna sucha pastela.
2. Przygotować: wymiary oryginału, lub zdrowy rozsądek ;) , ostry skalpel, pędzle z miękkim włosiem, klej/e, pensetę, ołówek (najlepiej 0,5mm z twardym wkładem)

3. Wymiary oryginału przeskalować do TTki, ewentualnie "użyć imaginacji" z dużą dozą zdrowego rozsądku i samemu wymyśleć wymiary.
4. Przygotować deski na ściany boczne - w moim wypadku balsę 1mm przeszlifowałem do grubości 0,5mm, a następnie pociąłem na paseczki o szerokości 1mm i wysokości takiej jaka wynikała z rozmiarów oryginału.
5. Przygotowane deski nakleiłem na dwa paski papieru - czynność wykonałem dla wszystkich 5 potrzebnych fragmentów (2 boczne ściany, 2 czołowe i podłoga).
6. Po wyschnięciu kleju w oznaczonych miejscach wyciąłem otwory na okna i drzwi - ważne, żeby robić to bardzo ostrym nożem najlepiej na macie do cięcia (albo na kawałku linoleum - efekt zbliżony)
7. Ściany zostały pomalowane (z uwzględnieniem krawędzi bocznych i otworów w ścianach) brązową Pactrą.
8. Na półsuchą Pactrę używając pędzelka (dość dużego) przeniosłem nieco startej czarnej suchej pasteli - dało to efekt zabrudzeń i przebarwień.
9. Po całkowitym wyschnięciu farby, wkleiłem okna (w postaci kawałków folii) po wyschnięciu kleju, wewnętrzne ścianki zostały pomalowane (szara farba). Okna zostały pobrudzone - po zwilżeniu folii śliną delikatnie obsypane pyłem z pasteli. Ślina wysychając "umocuje" drobinki pasteli, jednocześnie je rozpuszczając.
10. Składamy całość.
11. Dach składa się z dwóch warstw papieru (drukarkowy) - jedna w całości będąca podstawą dla naklejonych pasków.
12. Paski pomalowałem farbą szarą półmatową. Na półsuchej znów zabieg z pastelami.
13. Po wyschnięciu farby na dachu - malowanie bezbarwnym matem.
14. Na koniec - smar silikonowy na tamponie (pałeczka kosmetyczna) wtarty w dach - daje efekt lekkiego połysku laminatu.
15. Podwozie. Oś tylna zawieszona jest na resorach piórowych, które można naśladować sklejając ze sobą kilka warstw papieru i formując je w kształt mocno spłaszczonego U. Osie (obie) są sztywne - skręt następuje poprzez obrót przedniej osi na jej siodle. Pałąk holowniczy mocowany jest do przedniej osi.
16. Koła sklejone są z 2 warstw kartonu 1,5mm, przy czym jeden z krążków jest przewiercony wiertłem 3mm na wylot. Po złożeniu i sklejeniu rogi nieco zaokrąglone, nałożone parami na oś i pomalowane - czarna farba. Dla lepszego zbliżenia się do wyglądu gumy - można do farby dodać nieco sadzy - kolor jest bardziej "tłusty" i ma specyficzny wygląd.
17. Dokleić resory do podwozia i na nie oś. Dokleić siodło przedniej osi (krążek papieru) i oś z zamontowanym pałąkiem holowniczym
18. Et voile! Z zabiegów wykańczających - trzeba dodać trójkąty odblaskowe z tyłu, pod podwoziem mogą się znaleźć mocowane do niego skrzynie, czy coś w rodzaju półek, jeśli barakowóz stoi gdzieś i jest wykorzystywany to należałoby dodać stopnie wejściowe. Te na zdjęciach to balsa 0,5mm sklejona w odpowiedniej formie, pomalowana tak jak ściany (tylko pasteli więcej) i przetarta smarem silikonowym w miejscach które są wycierane przez nogi użytkowników.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze jedno - o takie barakowozy raczej się nie dbało, i używało ich aż do fizycznej "śmierci" dlatego też nie należy przesadzać z dążeniem do idealnych obłości dachu, równości desek itp. Na drugim zdjęciu widać efekty zmniejszania okienek - podpatrzyłem to w barakowozie na budowie u mojego znajomego.

Na module prezentuje się to tak
Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 cze 2006, 22:00 przez drlukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady i techniki modelarskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości