Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Dział, o warsztacie modelarskim, czyli jak, czym i w jaki sposób...

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Czas głosowania minął 12 lip 2016, 09:50

TYP:A
24
63%
TYP:B
14
37%
 
Liczba głosów: 38

Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: Slawek77 »

Więc wygrał typ A czyli orginał, i w tym kierunku będę zmierzać z wszystkimi projektami.
Dziękuję za uwagę, temat można zablokować.
swiderskik
Posty: 125
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:55
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: swiderskik »

Sławek , zostaw projekt pierwotny bo za chwile ktoś znajdzie cegle pionową w jakimś z budynków i znów będzie zamieszanie. I tak podziwiam Cie za cierpliwość (chociaż to domena modelarzy) ale przy ciągłym marudzeniu można skutecznie zaprzestać pracy... I tak większość prac Twoich bije na głowę dostępne plastiki.
Biorąc pod uwagę ceny i jakość jakie oferujesz proponuje zamknąć wszelkie dyskusje bo za chwile wymagania będą co do fugi między cegłami...
Jak ktoś chce idealne odwzorowanie to krzyknij cenę 150 za projekt i będzie bajka...
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: daraśekp »

Być może. Nie znam się na budowaniu. W każdym bądź razie tak to widać, więc korzystając z okazji ''obfociłem'' ;)
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: oelka »

Wszystkie budynki, których zdjęcia zamieściłeś obłożone są cegłą klinkierową. Dopiero po jej odkuciu można by zobaczyć układ cegieł w ścianach nośnych kamienic.
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: daraśekp »

Podczas dzisiejszego spacerku zwróciłem uwagę na kilka budynków (miejskich kamienic)
Tutaj układ jest dokładnie cegiełka w cegiełkę, czyli żadnej kombinacji. Są to dość stare budynki o grubych murach.
Można więc rzec, że układ cegieł B jest również poprawny...a co za tym idzie-pasuje do plastyków typu Auchagen... :roll:
2016-07-11_14-41-58_514.jpg
2016-07-11_14-44-43_887.jpg
2016-07-11_14-45-52_425.jpg
2016-07-11_14-47-42_446.jpg
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: piotrek092 »

Piszę wniosek o dopłatę unijną ,może dadzą te 400 stówy :mrgreen:
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: aquirlan »

Slawek77 pisze:W tym roku niedaleko mnie postawiono jakieś market z cegły, i cegła jest ułożona na typ B
Nie sądzę, żeby to była cegła. Raczej dekoracyjna klinkierówka, którą obłożono mur.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: Slawek77 »

No to 400 dopłaty :mrgreen: żartuję nie będzie żadnych dopłat, popracuję charytatywnie ;)
Oczywiście jak wygra typ: A
Każdy ma prawo jak co zrezygnować, jak mu nie będzie pasowała cegła.
Trudno nie dam rady wam wszystkim "dogodzić" :mrgreen:
Za wielkie zamieszanie było by rysować i wypalać projekty w dwóch rodzajach cegły.
Dziś będzie u mnie Adam autor malowania domu w HO więc poproszę go by pomalował dwa chlewiki TT w typie A i B, i zobaczymy jak będą się prezentować.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: piotrek092 »

Sławek ,ale twoje budynki są tzw starą architekturą kolejową ,więc były inaczej budowane niż teraz weż to pod uwagę- zamówione domy wolałbym w A -mogę dopłacić/ typ B jak dla mnie odpada/ :P
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: Slawek77 »

Budynki przedwojenne i powojenne budowali zazwyczaj z połówkami, lecz w tych czasach zazwyczaj budują domy mury tak jak typ B
A dlaczego, kiedyś budowano mury gr ponad 60 cm a teraz budują max 20 cm. Bo kiedyś cegła kosztowała 20gr a teraz 2 zł :mrgreen:
A jak ma być budynek większy to stosują beton lub pustaki.
W tym roku niedaleko mnie postawiono jakieś market z cegły, i cegła jest ułożona na typ B
Wille jak są teraz stawiane z cegły, to stawiają na typ B

Jak na razie to ankieta jest wyrównana, mam nadzieje że się to zmieni i do dość mocno.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: piotrek092 »

Dokładnie sprecyzował to kol Samowarek ,gdzie stosowany jest typ A i typ B.Zdecydowanie wersja A -bo jest konstrukcją nośną.A wujek google ??
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: Samowarek »

To nie cegła tylko mur (jedna cegła to cegła wiele cegieł wbudowanych na zaprawę to mur)
Typ-A mur stosowany powszechnie w konstrukcjach nośnych (stosowany domy,stacje,parowozownie,nastawnie itd.)
Typ-B to tylko tzw.oblicówka czyli mur nienośny do wykończenia nieciekawych konstrukcji (zakrycie betonu nawet styropianu)
Nie będę się rospisywał ale w typ-A stosowano wiązania cegły typu kowadełko lub krzyżyk (patrząc na mur można skojarzyć sobie jak to wygląda)
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: Slawek77 »

Budynek który ma trafić na sprzedasz nie jest jeszcze wypalony, więc mogę poprawić układ cegły, lecz troszkę to potraw, około 10 godzin pracy.
Jeśli wygra typ A to poprawię go i wtedy zabieram się za wypalanie.

Jeśli wygra typ A to każdy następny projekt będzie rysowany zgodnie tak jak jest w relu.
Jeśli trafi się narysować np. magazyn z cegłą typ A to tak będzie narysowany.
A jeśli trafi się magazyn czy dom z cegła typu B to tez tak będzie narysowany jak w orginale.
Nigdy nie zwracałem na układ cegły, choć nawet mieszkam w budynku z cegły.

Lecz !! jeśli wygra układ B to wszystkie nowe projekty będą rysowanie z cegłą typ B.

Cegła typ A wygląda bardzo ładnie na zdjęciach, lecz w realu juz przypomina tapetę z małymi prostokątami, lecz nie wygląda najgorzej.
Cegła typ B wygląda bardzo ładnie na zdjęciach oraz w realu.

Decyzja należy do was !

Pamiętajcie jest to skala 1:120 i czasami trzeba iść na kompromis.
Najlepsze szczegóły w naszej skali właśnie widać je dopiero na zdjęciach, gołym okiem trudno to zauważyć.
Mój głos jest wstrzymany, lecz jestem raczej za wyborem cegły typu A choć muszę poprawiać projekt domu :(
Cena pozostaje ta sama, i nie zmieni się dla użytkowników forum TT ;)
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: wicy »

daraśekp pisze: W tych przykładach mur ma jeszcze inny układ:
warstwa cegieł wzdłuż, warstwa cegieł w poprzek...i tak na zmianę. Jedynie słupki mają układ omawiany wyżej...
To tylko takie moje spostrzeżenie ;)
Co podkreśla, że tylko detalista (piszę to z przymrużeniem oka, z całym szacunkiem) dostrzeże takie niuanse. Ja, jak widać, nie, więc ogólna propozycja jest taka, że budynki mieszkalne - wersja A, techniczne i infrastruktura - wersja B.
Generalnie nie ma co wydziwiać, jeśli to projekt narzucony, gotowy, 'do kupienia'. Jeśli miałbym chęć na hafty krzyżykowe we własnym, indywidualnym projekcie to tylko kwestia 'wypalacza' czy się zgodzi na cudowanie.
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki układ cegły wybralibyście na wasze modele kartonowe.

Post autor: daraśekp »

wicy pisze:Wersja A!
Nie tylko domy stawiano w tej wersji - ogrodzenia również
https://www.google.pl/maps/@51.7541378, ... 6656?hl=pl
https://www.google.pl/maps/@51.7541831, ... 6656?hl=pl
W tych przykładach mur ma jeszcze inny układ:
warstwa cegieł wzdłuż, warstwa cegieł w poprzek...i tak na zmianę. Jedynie słupki mają układ omawiany wyżej...
To tylko takie moje spostrzeżenie ;)
Jeśli chodzi o projekt, dołączę do większości głosów. Jeśli chcemy utrzymać cenę modelu na niskim poziomie przy gotowym projekcie, nie można wciąż go zmieniać.
Fajnie jest mieć model idealny, ale nie pójdzie to w parze z tak atrakcyjną ceną...chyba, że Sławek zanim zacznie drukować, przedstawi pomysł na Forum. Wtedy wszystkie cenne uwagi może wprowadzić do poprawek projektu. Zaoszczędzi wtedy na niepotrzebnych stratach materiału, prądu, no i eksploatacji maszyny... :roll:
Zablokowany

Wróć do „Porady i techniki modelarskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości