Stanowisko robocze przenośne

Dział, o warsztacie modelarskim, czyli jak, czym i w jaki sposób...

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
wojtek_
Posty: 472
Rejestracja: 31 mar 2007, 23:17
Lokalizacja: swidnik
Kontakt:

Re: Stanowisko robocze przenośne

Post autor: wojtek_ »

Chce to!

@Konrad!
Podoba mi się jak tworzysz "otoczenie rynkowe" dla swoich blaszek;
Zaginarki>>stół monterski>>lakiernia (?). Generalnie to kazdy z nas ma jakies patenty, ale wyważanie otwartych drzwi jest mocno frustrujace pomijam zmarnowany czas/pieniadze...
Sukcesów!
Wj
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Stanowisko robocze przenośne

Post autor: Ranger »

Wiele lat pracy w modelarstwie pokazało, że czasami wielogodzinne siedzenie przy modelach, lutowanie itd może być bardzo nieprzyjemne. Szczególnie zgarbiona pozycja szalenie niekorzystnie wpływa na kręgosłup.
W związku z tym postanowiłem zrobić stanowisko robocze które uniemożliwia garbienie się. Pozycja do pracy to proste plecy, łokcie podparte na stole, operowanie przedmiotem przed twarzą z lekko pochyloną głową ku stołowi roboczemu. Taka praca korzystnie wpływa na kręgosłup i czas jaki możemy poświęcić hobby.

Samo stanowisko to swego rodzaju piramida. Pok każdej ze stron wspieramy łokcie na stole. Stanowisko ma dwie duże szuflady mieszczące cały sprzęt tj. stację lutowniczą (Elwik w moim przypadku), mikroszlifierkę, itd. Zmieści też całe arkusze blach.
Po bokach są małe półeczki na które można odkładać narzędzie typu penseta, nożyczki itd. Chodzi o to, żeby nie odkładać ich na stół pod rękę dominującą gdzie zawsze łokciem ściągamy coś na podłogę. Po bokach pod stolikami są małe i długie szufladki na pensety, pędzle, pilniki, mniejsze nożyczki itd.

Projekt powstał w 3D więc jest dokładny i składalny. Do jego budowy użyłem sklejki 12mm i 6mm. Całość poskręcałem kontrastowymi czarnymi wkrętami i wylakierowałem lakierem akrylowym wodnym. Lakier dwa razy (w środku też). Potem szlif na gładko i kolejna warstwa lakieru.

Elementy wycinał mi kolega z forum AgX. Ma bardzo dobry sprzęt więc i jakość elementów jest wysokiej jakości.

Projekt jest otwarty i darmowy. Można go modyfikować we własnym zakresie o przystawki wszelkiego rodzaju.

Wymiary stanowiska to:
- stół roboczy - 350x300mm
- stoliki pomocnicze boczne - 290x60mm
- szuflady duże (wewnętrzny) - 300x255mm
- szuflady małe (wewnętrzny) - 45x265mm
- wysokość 200mm
- szerokość (u podstawy) 500mm

Za części z wysyłką zapłaciłem 90zł, bez wkrętów i uchwytów do szufladek.

Stanowisko złożyłem ponad dwa tygodnie temu, testowałem je w celu sprawdzenia przydatności. Działa bardzo dobrze i jest dla mnie podstawowym stołem roboczym.
Można je zabrać z narzędziami w środku na każde spotkanie modelarskie. Pod spodem nakleiłem silikonowe przeźroczyste nóżki.

Jeśli ktoś będzie chętny na podobne niech pisze tutaj w temacie. Może kolega AgX przy większej ilości wytnie trochę taniej.
Podam koledze AgX nowe wymiary bo w paru miejscach trzeba było nieco poprawić ze względu na wykorzystanie sklejki 6mm a nie jak planowałem 5mm.

Na koniec fotki projektu 3D, wersja niepomalowana i pomalowana.
Przypominam jeszcze raz, że z mojej strony projekt jest NON PROFIT.

Wpisujcie w temacie też swoje sugestie i pytania.

DZIĘKUJE KOLEDZE AgX ŻE PODJĄŁ SIĘ WYCIĘCIA STANOWISKA DLA MNIE.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
WP_20160324_23_09_23_Pro.jpg
WP_20160324_23_09_30_Pro.jpg
WP_20160324_23_12_48_Pro.jpg
WP_20160402_16_08_47_Pro.jpg
WP_20160402_16_09_04_Pro.jpg
WP_20160402_16_09_10_Pro.jpg
WP_20160402_16_09_38_Pro.jpg
WP_20160402_16_10_02_Pro.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady i techniki modelarskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość