Moje moduły - Kaczor

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: Kaczor »

Na module na razie niewiele się dzieje. U kolegi Huberta zamówiłem porządne, przejezdne skrzyżowanie. Zerwałem i ułożyłem na nowo podtorze i ślepą podsypkę. Prace torowe poczekają raczej na boczne segmenty żeby wszystko dobrze pasowało.
Załączniki
DSC_0575_filtered.jpg
Awatar użytkownika
hugwa
Posty: 160
Rejestracja: 26 kwie 2007, 15:38
Lokalizacja: mentalne zadupie
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: hugwa »

jafrap pisze:żeberko powinno być od strony, gdzie wagony mają być odstawiane
Żeberko zabezpieczające przed zbiegnięciem taboru z bocznicy albo toru na stacji nie jest tym samym żeberkiem które osłania skrzyżowanie torów, niekoniecznie różnej szerokości. Powinny być dwa, tak jak są.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2014, 17:08 przez hugwa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: Kaczor »

Zawsze mogę dobudować sTTandardowe moduły z magazynami Geesu ;)
jafrap
Posty: 462
Rejestracja: 20 sty 2012, 08:17
Lokalizacja: Z miasta
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: jafrap »

hugwa pisze:
jafrap pisze:jak to tam w twoim terenie jest :)
Różnica polega na tym, że tor normalny był bocznicą i dlatego osłaniany był szlakowy wąski, używając tego odwrotnie (normalny szlakowy) to będzie trochę śmiesznie, bo albo żeberka powinny być na wąskim, albo cały posterunek powinien mieć sygnalizację.
Słuszna uwaga.
Kaczor pisze:Zresztą i tak ta krzyżówka będzie uproszczona. W rzeczywistości oba żeberka wychodziły z rozjazdów krzyżowych.
Uproszczona, czy nie, fajnie jeśli wszystko będzie miało uzasadnienie
Kaczor pisze:Zeby nie było zgrzytów na makiecie moduł będzie w miarę możliwości stawiany na jakiejś bocznicy a nie na szlaku.
...i to jest słuszna informacja :)

Ale jedno mi się rzuca w oczy. Nawet jeśli będzie to bocznica na normalnym, to żeberko powinno być od strony, gdzie wagony mają być odstawiane (np. od strony jakiegoś zakładu produkcyjnego na jaki bocznica prowadzi i gdzie tor ma swój koniec, a nie od strony szlaku międzystacyjnego). W nasielsku są dwa żeberka, bo sytuacja z odstawionym taborem ma miejsce po obu stronach (patrząc na układ na skanie).
Ostatnio zmieniony 26 gru 2013, 09:30 przez jafrap, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: drlukasz »

Niejeden pisze:Zrób zależności na piłkarzykach to się zastanowimy :mrgreen:
No co skrzyni Zazulaka nie wystrugasz? :lol: ;)
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 22:43 przez drlukasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: Niejeden »

Misiek pisze:Tarczyn na "piłkarzykach" to byłoby to ;)
Zrób zależności na piłkarzykach to się zastanowimy :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 22:43 przez Niejeden, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: Misiek »

Potwierdzam, sam mam.
I gdybym wcześniej znał to inaczej bym zbudował parę rzeczy ;)

Tarczyn na "piłkarzykach" to byłoby to ;)
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: Samowarek »

Potwierdzam i ja (prosty, niezawodny i tani) :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 19:20 przez Samowarek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: Kaczor »

Misiek pisze: :lol:
wojtek_ pisze: :lol:
Śmiejcie się ale nie ma to jak podpytać/podpatrzeć u bardziej doświadczonych 8) A patent z gałko-przełącznikami jest świetny ;)
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 19:37 przez Kaczor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: Kaczor »

Posterunek miał syganlizację - nastawnia obsługiwała tarcze zaporowe. Tor normalny był zabezpieczony tylko z jednej strony żeberkiem na pobliskiej stacji Nasielsk Wąsk.
Zresztą i tak ta krzyżówka będzie uproszczona. W rzeczywistości oba żeberka wychodziły z rozjadów krzyżowych. Załączam szkice z książki o kolejce nasielskiej:

Obrazek

Obrazek

Zeby nie było zgrzytów na makiecie moduł będzie w miarę możliwości stawiany na jakiejś bocznicy a nie na szlaku.
Awatar użytkownika
hugwa
Posty: 160
Rejestracja: 26 kwie 2007, 15:38
Lokalizacja: mentalne zadupie
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: hugwa »

jafrap pisze:jak to tam w twoim terenie jest :)
Z grubsza tak jak zrobił: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?loca ... nID=749356
Różnica polega na tym, że tor normalny był bocznicą i dlatego osłaniany był szlakowy wąski, używając tego odwrotnie (normalny szlakowy) to będzie trochę śmiesznie, bo albo żeberka powinny być na wąskim, albo cały posterunek powinien mieć sygnalizację.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 12:04 przez hugwa, łącznie zmieniany 1 raz.
jafrap
Posty: 462
Rejestracja: 20 sty 2012, 08:17
Lokalizacja: Z miasta
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: jafrap »

Dodam tylko tak informacyjnie, że co do żeberek - jeżeli żeberko ochronne dla pociągów prowadzi w kierunku rzeki, urwiska lub innej przeszkody (w domyśle tor wąski), to odległość kozła oporowego od tej przeszkody powinna wynosić co najmniej 100 m. Jeżeli warunki terenowe na to pozwalają, można tę odległość zmniejszyć do 50 m pod warunkiem, że teren za kozłem oporowym zostanie zasypany warstwą żwiru grubości najmniej 50 cm i na długości nie mniejszej niż 30 m.

(E10) Tyle przepisy. Ale podejrzewam, że i tak wzorujesz się na konkretnym przypadku więc doskonale wiesz jak to tam w twoim terenie jest :)
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 08:35 przez jafrap, łącznie zmieniany 1 raz.
jafrap
Posty: 462
Rejestracja: 20 sty 2012, 08:17
Lokalizacja: Z miasta
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: jafrap »

Kaczor pisze:Żeberka ochronne z "tramwajowymi" łukami wyglądają słabo więc dodam po obu stronach krótkie segmenty z dłuższymi rozjadami EW3 przełączanymi mechanicznie (ręcznie). Zbliży to moduł do rzeczywistości i uprości do minimum elektrykę...
Te tory żeberek chyba lepiej gdyby były w linii prostej i miały po 50m (czyli 41cm w TTe) - z tego co pamiętam to tak mówi przepis (no i zasypane na długości 30m piaskiem). Ten zawijas jest zbędny moim zdaniem. No i biorąc pod uwagę fakt, że odsuwasz rozjazdy normalnotorowe do tyłu na inną skrzynkę robiąc miejsce na te żeberka więc chyba powinny się zmieścić w linii prostej na odcinku tych 41cm (porównuje schemat powyżej ze zdjęciem http://imageshack.us/a/img802/4319/53qc.th.jpg ). No ale oczywiście zrobisz jak uważasz :)
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 08:29 przez jafrap, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: Kaczor »

Po dyskusjach na spotkaniu w Radomiu postanowiłem przebudować moduł. Żeberka ochronne z "tramwajowymi" łukami wyglądają słabo więc dodam po obu stronach krótkie segmenty z dłuższymi rozjadami EW3 przełączanymi mechanicznie (ręcznie). Zbliży to moduł do rzeczywistości i uprości do minimum elektrykę...
Załączniki
modul2.jpg
(19.16 KiB) Pobrany 4678 razy
Ostatnio zmieniony 16 gru 2013, 21:20 przez Kaczor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje moduły - Kaczor

Post autor: Kaczor »

W realu było tam ok. 40 stopni, gdybym zrobił 30, moduł w tej formie by mi się nie mieścił do bagażnika... Pomyślałem że skoro rozjazdy mam przesadnie skrócone to chociaż zostawię krzyżówkę jak w rzeczywistości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości