Bielsko-Biała Główna

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: KamilW »

Zacząłem dzisiaj przenosić projekt do 3D.
Ma mi to pomóc wychwycić błędy w projekcie, a także pomoże wycinać elementy skrzynek.
Przy okazji wychodzi od razu czego mi brakuje i co będę musiał obfotografować czy zmierzyć na żywo.

Obrazek

Dowiedziałem się wczoraj, że flexy Kuehna z szyną CODE70 mają być dostępne za około miesiąc - także na razie po narysowaniu wszystkiego w 3D zacznę robić stolarkę.
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: KamilW »

A tak już poskracałem co się dało, stacja ma niecałe 9 metrów z tego co pamiętam a miała na początku idealnie w skali 1:120 prawie 12 metrów, ale to już było za wiele i musiałem ją skrócić.
Będę się starał aby na Sosnowiec 2013 przywieść chociaż ze dwie przejezdne już skrzynki.
jafrap
Posty: 462
Rejestracja: 20 sty 2012, 08:17
Lokalizacja: Z miasta
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: jafrap »

26 skrzynek... to robi wrażenie.
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: KamilW »

Zmieniłem rozkład skrzynek i ich rozmiary.
Faktycznie rozmiar 120x90 mógłby utrudniać nawet wnoszenie skrzynek do pomieszczeń.
Teraz maksymalny wymiar to 90x50, a większość skrzynek ma wymiary 60x50.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/48d ... 06b18.html
Obrazek

Będzie bardzo dużo złącz elektrycznych co mnie przeraża bo najbardziej nie lubię robić z elektryką na modułach ale mówi się trudno.
Mam jeszcze w kilku miejscach do poprawy ustawienie niektórych rozjazdów ale ogólnie wszystko udało się w miarę poprawnie poupychać.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2013, 18:04 przez KamilW, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: KamilW »

a więc środkowe skrzynki mają wymiary ok. 90x120cm. To naprawdę dużo, jeśli myślisz o mobilności. Moduły pojedyńczo będzie trudno wstawić do samochodu, a co dopiero kilka "kanapek". Potrzrebujesz TIR-a
Wiem, że to sporo. Rozmiary skrzynek nie są jeszcze przesądzone, dużo rzeczy w projekcie jeszcze brakuje, a wiele na pewno będzie jeszcze ewoluować.
Dopatrzyłem się "anglika" na połączeniu segmentów i nie jestem pewien czy tak nie jest z kilkoma rozjazdami.
Wiem, tak jak pisałem powyżej, będę się starał jeszcze coś zmodyfikować jeśli chodzi o układ skrzynek tak, żeby uniknąć takich sytuacji.
Ty masz dane źródłowe, mnie wychodzi jakieś 120 mb toru, 67 napędów, pewnie kilkadziesiąt sygnalizatorów. Jak zamierzasz sterować stacją? Pulpit ręczny będzie całkiem spory, no chyba że Wajchownia, ale nie wiem czy się zmieści na 24 calowym monitorze
Zdaję sobie sprawę ile tego jest, ale przecież nie robi się wszystkiego od razu tylko skrzynka po skrzynce co rozkłada koszty na dłuższy okres czasu.
Co do sterowania to będą dwa duże pulpity po jednym dla każdej z głowic, do pełnej obsługi stacji będą potrzebne dwie osoby.
Na same drukowanie podkładów wydasz majątek
Tak jak to już pisałem w temacie rozjazdów - rozjazdy zwyczajne kosztowo wychodzą podobnie do rozjazdów Tilliga, natomiast wszystkie specjalne typu krzyżowych są o wiele tańsze niż odpowiedniki Tilliga - oczywiście nie mówię, że trzeba włożyć w nie więcej pracy bo tworzy się je od zera.
Natomiast pozostałe tory będą robione z wykorzystaniem podkładów Tilliga i szyn CODE70 - nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
jafrap
Posty: 462
Rejestracja: 20 sty 2012, 08:17
Lokalizacja: Z miasta
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: jafrap »

Jak ci się uda ta sztuka to chylę łeb do ziemi czołem jej dotykając.
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: Kaczor »

Na same drukowanie podkładów wydasz majątek ;)
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: Wicio »

Wygrałeś w Lotto czy dostałeś spadek? :mrgreen:
Ty masz dane źródłowe, mnie wychodzi jakieś 120 mb toru, 67 napędów, pewnie kilkadziesiąt sygnalizatorów. Jak zamierzasz sterować stacją? Pulpit ręczny będzie całkiem spory, no chyba że Wajchownia, ale nie wiem czy się zmieści na 24 calowym monitorze :mrgreen:
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1648
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: Misiek »

KamilW pisze:układ i rozmiary skrzynek chyba się już nie zmienią.
Dopatrzyłem się "anglika" na połączeniu segmentów i nie jestem pewien czy tak nie jest z kilkoma rozjazdami.
PiotrZ
Posty: 678
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: PiotrZ »

KamilW pisze:Stacja będzie miała 9 metrów długości i 1,2 metra szerokości w najszerszym punkcie
a więc środkowe skrzynki mają wymiary ok. 90x120cm. To naprawdę dużo, jeśli myślisz o mobilności. Moduły pojedyńczo będzie trudno wstawić do samochodu, a co dopiero kilka "kanapek". Potrzrebujesz TIR-a :D
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: KamilW »

Tutaj bezpośredni link do schematu - mam nadzieję, że będzie widoczny - u mnie nie ma problemów z wyświetlaniem.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/539 ... 7d75f.html
Jeżeli makieta ma być mobilna, a planujesz wykonanie makiety na szynach Code 70 to pamiętaj, o podniesieniu torowiska na wyjazdach z makiety - o różnicę pomiędzy Code 70 - Code 80.
Tą różnicę mam już uwzględnioną w projekcie podkładów.
Awatar użytkownika
hugwa
Posty: 160
Rejestracja: 26 kwie 2007, 15:38
Lokalizacja: mentalne zadupie
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: hugwa »

Niejeden+ pisze:pamiętaj, o podniesieniu torowiska na wyjazdach z makiety - o różnicę pomiędzy Code 70 - Code 80.
Wysokość szyny nie determinuje wysokości toru.
Swoją drogą ciekawe czy komuś udało się zrobić krawędź modułu z dokładnością do 0.25 mm...
Ostatnio zmieniony 29 sty 2013, 18:45 przez hugwa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 715
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: Robcio1910 »

Nie tylko Ty ... :/
Ostatnio zmieniony 29 sty 2013, 17:32 przez Robcio1910, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 305
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: Niejeden+ »

Jeżeli makieta ma być mobilna, a planujesz wykonanie makiety na szynach Code 70 to pamiętaj, o podniesieniu torowiska na wyjazdach z makiety - o różnicę pomiędzy Code 70 - Code 80.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za pomyślną realizację.

PS. planu stacji nie mogę podejrzeć :oops:
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bielsko-Biała Główna

Post autor: KamilW »

9 mb makiety, różne konfiguracje.
Rozumiem, ze makietę da się poskładać, spakować i TRANSPORTOWAĆ np do Sosnowca.
Tak, makieta ma być mobilna, a różne konfiguracje wyjazdów planuję aby nie ograniczać potem kogoś kto będzie projektował układ na zlot, że akurat ma być wyjazd dwutorowy lub jednotorowy.
Tylko nie mów, że i sieć trakcyjna będzie
No to jeśli mam nie mówić to nie powiem, że będzie :mrgreen: .
Będzie, przynajmniej na części torów oraz na wyjazdach, również z wariantem jej zakończenia jeszcze na makiecie jeśli akurat w którymś z kierunków nie będzie ona szła dalej na następnych modułach.
Coraz większa ilość kolegów ma lokomotywy czy też jednostki elektryczne, szkoda żeby jeździły ciągle z opuszczonymi odbierakami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości