Moduły - Mario-Hetman

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: T_Domagalski »

Niejeden pisze:Dla jednotoru dopuszczalne są cztery warianty profili.
Zgadza się.
Dla formalności przypomnę tylko, że w trakcie ostatnich zmian w sTTandardzie ograniczono szerokość profili jednotorowych do 300mm. Dopuszczane dawniej profile 1-torowe 500mm zostały usunięte z normy jako niepraktyczne.
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Niejeden »

drlukasz pisze:MP2S jest jedynym profilem czołowym dopuszczonym przez sTTandard dla połączeń międzymodułowych.
Oczywiście dotyczy to linii dwutorowej. Dla jednotoru dopuszczalne są cztery warianty profili.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 16:53 przez Niejeden, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: drlukasz »

Skrzynki WT powstały przed zmianą sTTandardu i wprowadzeniem symetrycznego dwutoru.
Jak widać na zdjęciach są to skrzynki 30cm (niedopuszczone w nowych konstrukcjach), niesymetryczne. Ilość i miejsce występowania otworów są konsekwencją dopasowywania "starego" profilu do symetryczności nowego profilu.

Nowe konstrukcje muszą być zakończone (moduły) profilami MP2S, segmenty (części modułów) można kończyć dowolnymi profilami.

MP2S jest jedynym profilem czołowym dopuszczonym przez sTTandard dla połączeń międzymodułowych. Moduły wybudowane przed wprowadzeniem zmian są "ważne" i dopuszczone do użytku :)
Mario-Hetman
Posty: 34
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:52
Lokalizacja: Palowice
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Mario-Hetman »

Przyglądam się postępom w budowie modułu kolegi WT i mam kolejne pytanka związane z budową.
Czy są jakieś odstępstwa od normy jeżeli chodzi o profil czołowy modułu?
Pytanie stąd się zrodziło, bo wszyscy chwalą tą skrzynkę a ja widzę niezgodność z MP2S. A mianowicie szlak jest przesunięty na lewą stronę(przynajmniej tak to wygląda na zdjęciu oraz brak jednego otworu z lewej strony co jest chyba następstwem owego przesunięcia.
Czy jest to dopuszczalne? Jeżeli tak to co w takim razie jest jeszcze dopuszczalne.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 16:52 przez Mario-Hetman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Fantomas
Posty: 705
Rejestracja: 21 kwie 2006, 15:54
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Fantomas »

Scio pisze:Szyna powinna być minimalnie krótsza niż moduł (ok. 0,5 mm z każdej strony). Szyna, wystająca poza krawędź modułu jest znacznie bardziej narażona na uszkodzenie.
... co opisuje norma.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Scio »

Szyna powinna być minimalnie krótsza niż moduł (ok. 0,5 mm z każdej strony). Szyna, wystająca poza krawędź modułu jest znacznie bardziej narażona na uszkodzenie.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2012, 10:12 przez Scio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: T_Domagalski »

O ile wiem, to za wyjątkiem Kilkujadka (i może jeszcze paru osób) nikt nie stosuje tego laminatu ani śrub mosiężnych. Takie rozwiązania zwiększają nieco trwałość mocowania, ale wyglądają paskudnie i nienaturalnie. :roll:

Moim zdaniem najlepszym zabezpieczeniem przed wyrwaniem szyn jest mała deseczka, którą przykręca się do czoła modułu tak, aby ochraniała końce szyn. Odkręca się ją dopiero po postawieniu modułu na nogach, tuż przed skręceniem go z pozostałymi modułami.
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: gemol »

Lub najzwyczajniej przyklejone do korka. :)
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: drlukasz »

Lub mosiężne wkręty do których lutuje się szyny :)
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 861
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: brovarek »

Laminat i lutowanie szyn załatwi sprawę, M
Mario-Hetman
Posty: 34
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:52
Lokalizacja: Palowice
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Mario-Hetman »

Chyba jeszcze zostały do omówienia techniki mocowania torów na krawędziach modułu tak aby nie zostały one przez przypadek uszkodzone.
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Kaczor »

Jako nie-stolarz i nie-elektryk również dzękuję za ten wątek i proponuję go przykleić ;)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: T_Domagalski »

Poniżej link do opisu, jak ja zamocowałem gniazda magistrali:
http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=4595& ... c&start=57
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: drlukasz »

Nie wzdłuż profilu czołowego - w odległości ok. 15 cm od niego. Zamontowanie gniazd musi zostać wykonane w taki sposób, żeby nie przeszkadzało w dostępie do śrub którymi skręca się ze sobą moduły.
Mario-Hetman
Posty: 34
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:52
Lokalizacja: Palowice
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Mario-Hetman »

Obiecuję że postaram się wygospodarować przynajmniej jeden dzień i zawitać do Sosnowca.
Niech mnie ktoś poprawi jeżeli źle zrozumiałem. Gniazda można zabudować pod spodem modułu w dowolnym miejscu wzdłuż krawędzi styku z kolejnym modułem ale nie dalej niż ok 15cm od tej krawędzi. Oczywiście będą to dwie pary po jednej z każdej strony.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2012, 22:42 przez Mario-Hetman, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości