Moduły - Mario-Hetman

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: ArturSchŁ »

Kaczor pisze:Polacy nie gęsi i swoje leśne moduły mają
Tylko jakoś nikomu nie chce się takiej fotodokumentacji zrobić: Jak to się robi ...
:/
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Kaczor »

Polacy nie gęsi i swoje leśne moduły mają i nawet ładniejsze świerki na nich rosną ;)
Awatar użytkownika
kulaj85
Posty: 143
Rejestracja: 10 lip 2014, 09:26
Lokalizacja: Warszawa/Sopot
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: kulaj85 »

JarUs pisze:Moduł lasu - tak, na pobudzenie wyobraźni ;)
Coś pięknego... Niesamowita praca :shock: :shock: Szkoda tylko że po niemiecku ale jakoś ujdzie w tłoku.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: JarUs »

Moduł lasu - tak, na pobudzenie wyobraźni ;)
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: TittyTwister »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, to chciałem wiedzieć ;) No i obejrzę tę instrukcję, mam nadzieję, że chociaż trochę zrozumiem :D
Mikołaj
Posty: 226
Rejestracja: 07 paź 2008, 20:28
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Mikołaj »

Tomek napisał, jak to wygląda na spotkaniach. Zasady prowadzenia ruchu na polskich kolejach określa instrukcja Ir-1 (R-1), a sygnalizacja jest opisana w instrukcji Ie-1 (E-1). Obie można znaleźć w internecie.
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Niejeden »

W treści samego sTTandardu nie ma określenia jak ma wyglądać zabawa na makiecie. Najczęściej staramy się jeździć zgodnie z zasadami FREMO (więcej informacji TUTAJ) a więc z rozkładem, zapowiadaniem pociągów przez telefon i wymianą towarów. W praktyce różnie to wychodzi, szczególnie wymiana towarowa ale z każdą kolejną imprezą idzie to lepiej. Te zasady dotyczą jednak tylko samych jazd i nie mają wpływu na konstrukcję modułów. STTandard nie określa jak umieszczać semafory i znaki na modułach - tu należy się kierować raczej realiami PKP niż samą normą budowy makiet. Jeśli planujesz stację, to najlepiej wcześniej wrzuć projekt na forum. Koledzy podpowiedzą gdzie jaki semafor lub znak powinien się znaleźć aby było to zgodne z rzeczywistością.

O regułach na PKP w realu możesz poczytać TUTAJ.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2012, 18:13 przez Niejeden, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
TittyTwister
Posty: 269
Rejestracja: 29 lis 2008, 20:24
Lokalizacja: Ostrava
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: TittyTwister »

Mam jakieś ważne pytanie, i nie chciało mi się do tego, bo to będzie trudne dla tlumaczenia :D
Więc przepraszam, że może nie zrozumiecie.

Jaki używacie regulamin eksplatacji koleji na modulach sTTandardu? Ja niestety w ogóle nie wiem, jak to jest w realu na PKP. O co chodzi?

U nas jest kilka takich stopni regulaminu - naprzyklad:
- na koridou, gdzie jeżdzi pendolino jest jakiś regulamin
- na małe kolei między wioskami jest inny regulamin
- ale naprzyklad cały kawał koleji Ostrava-Opava (kilka stacji, cca30 km) jest kierowane z Ostravy - i to jest weglug innego regulaminu.

Rozumiecie co myśłę? Tutaj jest strona z regulaminy SŽDC. - Předpis pro zjednodušené řízení drážní dopravy D3 - "Regulamin prostego kierowania ruchu kolejowego". na Wikipedii jest tylko po czesku i po niemiecku

To potem u nas na makietach się trzymają regulaminu D3 - Każda stacja ma dyspeczera, ruch się trzyma "rozkladu jazdy" i między sobą telefonują, czy może pociąg wyjechać ze stacje do tej drugiej itp... Dlatego mają takie stacjonarne telefony przy makiecie i "gadają" tam. No i nie chodzi tylko o jazdy pociągów, ale też o semafory, znaki przy torach itp.

Gdzie mogę o tym znałeźć jakieś informację, jak ma kolej (dla potrzeby naszych modulów) wygłądać i jak się kieruję i czy w sTTandardzie mamy coś takiego wprowadzone, albo czy się o tym już przemyszła itp... Na prostej koleji bez zwrotnic mi nie protrzebne (jakie semafory itp.), ale do przyszłości się chcę tym zająć.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2012, 17:00 przez TittyTwister, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: T_Domagalski »

Strona sTTandardu ma się dobrze. :> Powinna już działać.

A co do siatki, to znowu formalnie sprostuję ;) - przymusu stosowania siatki rzeczywiście już nie ma, ale nadal istnieje zalecenie, aby moduły miały promienie i długości będące wielokrotnością 300mm, zaś kąty modułów łukowych - wielokrotnością 15 stopni (pkt. 2.1.6 sTTandardu).
Mikołaj
Posty: 226
Rejestracja: 07 paź 2008, 20:28
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Mikołaj »

Strona Sttandardu jest w trakcie przenosin na inny serwer, siatka modularna na tą chwilę nie obowiązuje.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Paweł Basiński »

Nie zapłacili..... ?? ?? ??
:roll:
Chyba ściepa narodowa znowu potrzebna.... ;)

Paweł
Ostatnio zmieniony 01 lut 2012, 19:55 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 2 razy.
Furia
Posty: 391
Rejestracja: 07 lut 2008, 16:37
Lokalizacja: Dopiewo (E-20)
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Furia »

A ja z inną kwestią. Zrezygnowano teraz z siatki 30cm? tzn moduły mogą mieć długość dowolną? i jeszcze z podziałem łuku - pełna dowolność? (oczywiście promienie zgodne z minimalnymi ze sTTandardu).

PS - ktoś wie co dzieje się ze stroną sttandard.org.pl?
Ostatnio zmieniony 01 lut 2012, 19:20 przez Furia, łącznie zmieniany 1 raz.
Mario-Hetman
Posty: 34
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:52
Lokalizacja: Palowice
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Mario-Hetman »

Powoli będę zaczynał kombinować co to ma być i kupować pod tym kątem materiały. Najpewniej na początek coś prostego czyli na bazie szlaku jednotorowego. A tak na marginesie nie wiecie o kimś kto robi gotowe profile czołowe. Wiem że to trochę droga na skróty ale byłyby one dokładne(identyczne) a z tego co się orientuję to kilka osób byłoby takim wyrobem zainteresowane.
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Niejeden »

Poczytaj wątek o modułach Piotrka5. Jest tam sporo informacji, w tym o konstrukcji nóg modułu. Poza tym po prostu zacznij robić moduł, reszta wyjdzie w praniu :mrgreen: Zrobić coś perfekcyjnie za pierwszym razem jest bardzo trudno, choćbyś nie wiem jak bardzo się przygotował teoretycznie. Najważniejsze, żeby moduł dał się podłączyć do innych i był przejezdny, reszta jest sprawą drugorzędną. Ja ze swojej strony mogę doradzić aby nie przesadzać z "solidnością" modułu - im moduł cięższy i dłuższy tym trudniejszy do transportu. My na początku zrobiliśmy dwie takie trumny, bo wydawało nam się, że więcej nigdy nie będzie no i teraz jest problem jak to wozić ;)
Mario-Hetman
Posty: 34
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:52
Lokalizacja: Palowice
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Mario-Hetman »

Nie chcę być lizusem ale wy chyba nie wiecie jaka wiedzę posiadacie w tej dziedzinie.
Jest tylko jeden mały problemik. Wszystko z was trzeba wyciągać WOŁAMI. :mrgreen:
A tak na poważnie jest może jeszcze coś o czym zapomniałem a jest ważne aby wykonać swój pierwszy moduł? Oczywiście nie liczę czasu pieniędzy cierpliwości i doświadczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 4 gości