Moduły - Mario-Hetman

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10305
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: ArturSchŁ »

Pooglądaj moduły kolegi WT.
Też są robione z myślą o ręcznym transporcie, a każdy z nich to cacuszko !!
:mrgreen:
Awatar użytkownika
oggr
Posty: 98
Rejestracja: 05 paź 2016, 17:57
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: oggr »

gonzoTTom pisze: moduły 90cm łatwiej wchodzą do bagażnika.
Trzeba mieć bagażnik. Nie mam auta. Jak coś na imprezę pojadę pociągiem stąd potrzeba minimalizacji ile to możliwe.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: piotrek092 »

Kolego Wicy/czepiasz sie :lol:żartuje / na bezrybiu i rak ryba-jak brak 50 to się wsadza 30 /może wygląda paskudnie //ale coraz więcej ludzi chce to robić 30 z braku miejsca w domach,i jednocześnie brać udział w zlotach /i to już uzgadniasz z organizatorem- proste !! widziałem paskudniejsze połączenia różnych modułów i jakoś to hulało :mrgreen:
gonzoTTom
Posty: 309
Rejestracja: 06 kwie 2011, 17:25
Lokalizacja: Bergstadt Tarnowitz
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: gonzoTTom »

oggr pisze:... Moduły dlugie na 50cm lub metrowe...
Proponuję 90cm, stosując szynę Tillig 83500 z podkładami Tillig 83001 (odcinek prosty) lub Tillig 83025 (Flex- odcinek nierówny) unikniesz łączenia szyn na module. Szyna 83500 ma tylko teoretycznie 1000mm, więc przy module 1metrowy może ciut zabraknąć i na łączeniach będzie zbyt duża przerwa.
A patrząc przyszłościowo, moduły 90cm łatwiej wchodzą do bagażnika.
Awatar użytkownika
oggr
Posty: 98
Rejestracja: 05 paź 2016, 17:57
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: oggr »

Nie ma problemu żadnego. Musi być 600 lub 900 to będzie. Podobno nie stosuje się kratek z podziałką 300. Co do szerokości to mi te 200 robi sporo różnicy. Zwłasxcza jak mam pociągiem to wozić.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: JarUs »

oggr pisze:Skrzynki sam sobie zrobię, myślę nad 3m modułów. Moduły dlugie na 50cm lub metrowe. Ambitny jestem ale obawiam się że mogę mieć problem z transportem.
Poczytaj tu
2.1.6
Norma zaleca, aby długości modułów prostych oraz promienie modułów łukowych były
wielokrotnością 300 mm.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1707
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: wicy »

piotrek092 pisze:Myślę że z tego powodu nikt ci nie będzie robił kwasów na zlotach,ja swoje sprawdziłem na pszczelozlocie i wyszło ok :lol:
Poza tym, że moduł 300mm spięty z 500mm wygląda paskudnie na zlotach z publiką.
Awatar użytkownika
oggr
Posty: 98
Rejestracja: 05 paź 2016, 17:57
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: oggr »

Skrzynki sam sobie zrobię, myślę nad 3m modułów. Moduły dlugie na 50cm lub metrowe. Ambitny jestem ale obawiam się że mogę mieć problem z transportem.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: piotrek092 »

Witam podobny problem wystąpił u mnie ,zrobiłem 2 tor na module szer 30 cm długości 90 cm i jest ok /skrzynki zamówiłem u klo Agx/ważne aby profil czołowy był kompatybilny z profilem 50 cm- 2 toru /oś torów i otwory na śruby i kable zgodne normami sTTandart dla 2toru/.Myślę że z tego powodu nikt ci nie będzie robił kwasów na zlotach,ja swoje sprawdziłem na pszczelozlocie i wyszło ok :lol:
Awatar użytkownika
oggr
Posty: 98
Rejestracja: 05 paź 2016, 17:57
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: oggr »

Chodzi mi o dwutorowy moduł. 300 mam gdzie schować jeszcze, z 500 mam już spory problem.
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: gemol »

Dla szlaku jednotorowego standardową szerokością jest 300 mm.
Awatar użytkownika
oggr
Posty: 98
Rejestracja: 05 paź 2016, 17:57
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: oggr »

Witam wszystkich z wątku i od razu pytanie. Chcę sobie zrobić moduły i czytałem o szerokości 300 że do domu jest ok. Czy jeśli zrobię sobie takie moduły to mogę je potem ew zabrać na spotkanie? Otwory itp oczywiście wg sTTandardu. Chodzi mi o samą szerokość modułu. (niestety mam bardzo mało miejsca w domu i takie moduły dam radę jeszcze gdzieś w nim pomieścić)
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: gemol »

Moduł jest zamknięty z obu stron profilem przejściowym i może składać się z dowolnej liczby segmentów /nie modułów wewnętrznych/ o profilach, jakie tobie pasują. Jeśli chcesz zrobić moduł wielosegmentowy, wystarczą ci gotowe profile przejściowe - resztę możesz śmiało zrobić sam. Oczywiście możesz też zaprojektować całość i zlecić do wycięcia. Przy module jednosegmentowym - jak pisał Piotrek - lepiej kupić gotowe elementy.
jageer
Posty: 29
Rejestracja: 13 lip 2016, 13:09
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: jageer »

Dzięki, czyli potwierdza się, że "odstępstw" od normy nie ma. No i z tego co czytałem, to moje "wewnętrzne" moduły mogą być "nieco inne".
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 305
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły

Post autor: Niejeden+ »

Może, ale w środku stacji. Natomiast zakończenia stacji muszą mieć profile przejściowe sttandardowe.
Proponuję zapoznać się z normą.
http://www.sttandard.org.pl/wp-content/ ... ard302.pdf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości