stacja rokkora

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
rokkor
Posty: 253
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:48
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: rokkor »

Na segmentach stacji stosuję sieć trakcyjną z gotowych elementów Viessmanna. Słupy zamontowałem w odległości 100mm od krawędzi segmentu, na sąsiednim segmencie najbliższy słup stoi też w odległości dokładnie 100mm od tej krawędzi. Viessmann produkuje druty sieci o długości m.in. 200mm z gotowymi zakończeniami, które można montować i demontować wielokrotnie, łącząc oba ww. słupy. Montaż jest banalnie prosty, szybki (4mb. to jakieś 10 minut). Zapraszam do Sosnowca, weź stoper.
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: kolmod »

Mam pytanie. Na twoich skrzynkach widzę trakcję. Jaki macie sprawdzony patent na sieć trakcyjną na modułach, a konkretnie na łączenie trakcji przy rozkładaniu modułów. Jak wiadomo trakcja to także drut na słupach. Jak to sprawnie łączyć na modułach, które się demontuje? Z torami wiadomo. A to?
rokkor
Posty: 253
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:48
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: rokkor »

tydzial pisze:Ten koziołek to chyba tymczasowy .
Oczywiście tymczasowy, ale do czasu wykonania skrzynki E2 będzie musiał stać, by loka nie zjechała na manowce.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 22:23 przez rokkor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: tydzial »

Ten koziołek to chyba tymczasowy .
rokkor
Posty: 253
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:48
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: rokkor »

Scio pisze:tylko zieleń jak dla mnie jest zbyt powtarzalna.
Zieleni jest jak na przysłowiowe lekarstwo. Te kilka trawek dałem tam, gdzie - z racji postawienia sieci trakcyjnej - miałbym potem utrudniony dostęp. Zieleń właściwą zostawiam na sam koniec. Zależy mi na tym, by segmenty były przynajmniej przejezdne na Sosnowiec - tak jak sobie w 2011 r. w Sosnowcu zaplanowałem. Walczę więc z czasem, bo Sosnowiec będzie dokładnie za 2 miesiące, a ja muszę przywieźć do Sosnowca jeszcze 4 przejezdne skrzynki, by się wpisać w projekt PiotraZ. Na prośbę przedstawiam segmenty D1, D2 i E1 z perspektywy drona.
Obrazek
W Radomiu niestety nie będę.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 22:20 przez rokkor, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: Scio »

Prace idą pełną parą. Segmenty robią wrażenie! Może tylko zieleń jak dla mnie jest zbyt powtarzalna. Będziesz w Radomiu, ze stacją oczywiście?
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 16:48 przez Scio, łącznie zmieniany 1 raz.
rokkor
Posty: 253
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:48
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: rokkor »

Jeszcze jedno ujęcie segmentów D1 i D2 od strony stacji.
W tle majaczy segment E1 gotowy na 75% (już przejezdny, rozjazdy podłączone).
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 22:18 przez rokkor, łącznie zmieniany 1 raz.
rokkor
Posty: 253
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:48
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: rokkor »

Minął rok 2011. Czas na prezentację tego, co wykonałem w minionym roku. W połowie października ubr. w tym wątku zaprezentowałem segment C od strony stacji. Teraz za segmentem C pojawił się segement D1; zakończony elektrycznie, zaszutrowany, oczywiście przejezdny, nawet dla elektrowozów pod finalnie ułożoną siecią trakcyjną. Stan jak na poniższym zdjęciu:
Obrazek
Razem segmenty C i D1 wyglądają tak:
Obrazek
Jeszcze jedno ujęcie segmentów C i D1 - z perspektywy prowadzącego stację
Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 sty 2012, 13:15 przez rokkor, łącznie zmieniany 2 razy.
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: kolmod »

Fakt. Chcąc mieć większą stacyjkę, często bez kompromisu się nie da. Rozumiem to wytłumaczenie.
Jedni robią model przypominający prawdziwą stację kolejową (z własnego pomysłu) z wieloma uproszczeniami i nie istniejącą w rzeczywistości, a drudzy chcą wykonać oryginał w mniejszej skali ;) Druga opcja często sprowadzałaby się chyba tylko do przystanku :)
rokkor
Posty: 253
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:48
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: rokkor »

kolmod pisze: Semafory są zbyt blisko rozjazdów. Być może poszedłeś na kompromis w tej kwestii.
Fakt, semafory Viessmanna postawiłem blisko rozjazdów, ale przede wszystkim blisko krawędzi skrzynki (co będzie wzbudzać dreszczyk emocji przy każdorazowym rozpakowywaniu segmentu). Gdybym nie skracał tych (i innych) odległości, to stacji bym nie zmieścił ani w swoim samochodzie, ani na sali na zloTTcie w Żilinie.
Przy projektowaniu i budowie tego segmentu poszedłem na wiele kompromisów. Najbardziej rzucającym się w oczy kompromisem jest sieć trakcyjna - wystarczy porównać moją (elementy Viessmanna) z precyzyjnym odwzorowaniem sieci trakcyjnej wykonanym przez Wlodara na sąsiednim wątku. Jednak coś za coś - ja swoją sieć postawiłem z gotowców w jednym dniu.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: tydzial »

Już kiedyś wyjaśniałem każdy architekt tek kto ma do czynienia z dużymi odległościami i modelami domów czy cokolwiek to wie że miesza się skale modele są w jednej a odległości obszary w drugiej .Jak ująć odległość między stacjami w naszej skali nie realne zabraknie miejsca przykładowo peron 400m w skali TT 3,3m gdzie to upchać ??????????
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: Misiek »

Hmm, u mnie też jest nie bardzo ;)
kolmod
Posty: 176
Rejestracja: 05 maja 2006, 08:05
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: kolmod »

rokkor pisze:Segment C (głowica) od strony stacji:
Mała uwaga. Odległość semafora od miejsca niebezpiecznego (tutaj styk przediglicowy rozjazdu) winna wynosić min. 50m (w skali TT 41cm) dla prędkości do 60km/h. Powyżej to 100m. Semafory są zbyt blisko rozjazdów. Ale to tylko w kwestii formalnej bo nie wiem jak traktujesz odwzorowanie realizmu. Być może poszedłeś na kompromis w tej kwestii.
A głowica piękniutka poza tym małym felerem.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2011, 18:49 przez kolmod, łącznie zmieniany 2 razy.
geniusz
Posty: 65
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:48
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: geniusz »

Jakiego producenta używasz semafory ??
Masz dobre dojście do niższych cen?
Ostatnio zmieniony 24 paź 2011, 18:48 przez geniusz, łącznie zmieniany 1 raz.
rokkor
Posty: 253
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:48
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: stacja rokkora

Post autor: rokkor »

Segment C (głowica) od strony stacji:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 paź 2011, 18:44 przez rokkor, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości