Problem braku modułów szlakowych,

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze:Powtórnie zapytam - czy jest jakaś ogólna koncepcja rozwojowa dla sTTandardu ??
Utarła się niepisana zasada (to nie tylko mój pomysł - patrz posty przedpiśców), że moduły jednotorowe są wykonywane o szerokości 300mm, zaś dwutorowe o szer. 500mm.

Linia jednotorowa z reguły jest kojarzona z jakąś kleinbahnen, gdzie wszystko jest małe, ciasne, a zieleń włazi niemal aż na tory - 300mm wystarczy w zupełności, żeby zrobić coś ciekawego, ale jednocześnie żeby się nie narobić nadmiernie.
Linie dwutorowe są zaś zwykle budowane z większym rozmachem, w szerszym pasie wywłaszczenia, dlatego wszystko wokół takiej linii jest przestronniejsze i nieco bardziej oddalone od osi toru. Rozmiar 500mm jest w takim wypadku znacznie lepszy, co obrazują choćby Twoje moduły łukowe.

Oczywiście nie jest to sztywna reguła, której trzeba się trzymać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby np. wykonać moduł jednotorowy 500mm, a następnie zagospodarować dostępną przestrzeń, np. odtwarzając fragment miasteczka, jakieś obiekty przemysłowe stojące koło torów lub choćby ładny las lub formacje geologiczne.
Grzegorz TT pisze:Szlak 30cm ma zdecydowanie większe szanse być nudnym od 50cm.
To zależy... Moduł obsiany od końca do końca jednym gatunkiem trawy w wersji 500mm będzie wyglądał jeszcze "nudniej" niż tak samo obsiany o szer. 300mm. Sam wcześniej napisałeś - nie ma modułów nudnych, są tylko źle wykonane. ;)
PiotrZ
Posty: 678
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: PiotrZ »

Grzegorz TT pisze:Widzę, że życie weryfikuje sTTandard w kierunku toru bitego na gwoździe do deski :lol:
Takie moduły już są !! :P
Obrazek
Tak, sTTandard rozwija się bez ograniczeń. Jednak ten przykład to ślepa gałąź ewolucji i można go nazwać najwyżej modułem technicznym
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: Mariusz »

Ja też przechodzę na mniejszą szerokość. Niestety i pokój wąski i bagażnik ciasny.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: Kilkujadek »

Widzę, że życie weryfikuje sTTandard w kierunku toru bitego na gwoździe do deski :lol:
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: miki »

A ja uważam, że 50 jest fajniejsze. Choć mam w tej szefokości tylko ogryzek dwutoru... resztę zweryfikowało życie :mrgreen:
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: Kilkujadek »

2 rodzaje szerokości skrzynek, 8 rodzai profili...
Powtórnie zapytam - czy jest jakaś ogólna koncepcja rozwojowa dla sTTandardu ??
P.S.
:idea: Szlak 30cm ma zdecydowanie większe szanse być nudnym od 50cm.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: Ranger »

Ja też nie lubie robić tego nadmiaru zieleni. W końcu to modelarstwo kolejowe a nie krajobrazowe.
PiotrZ
Posty: 678
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: PiotrZ »

Osobiście też się opowiadam za konstrukcjami lekkimi. Wysokość skrzynek 160mm i sklejka 16mm powoduje znaczący wzrost wymiarów i masy. Uzasadnianie takiej konstrukcji sztywnością jest... nieuzasadnione. Jak pisze GrzegorzTT, można zastosować cieńszy materiał, a konstrukcja wnętrza a'la plaster miodu może stanowić "stelaż" do ukształtowania terenu i podtorza.
Mniejszą skrzynkę łatwiej przechowywać i transportować, więc szerokość a=300mm bardzo się rozpowszechniła, szczególnie dla linii 1-torowych. Odważę się nawet powiedzieć, że taka szerokośc powinna być preferowana w sTTandardzie. A dla linii 2-torowych chyba też jest wystarczająca.
Bo co chcemy modelować na module? Przede wszystkim tor kolejowy jako taki, oraz urządzenia kolejowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie toru (semafory, słupy, podstacje, przejazdy, mosty, tunele). To co jest nieco dalej, czyli krajobraz, jest tłem dla jadącego pociągu. Ile tego tła potrzebujemy? Zasadniczo wygląda ono tak samo 15cm od toru, jak i 25cm. Będzie to jedynie szersza łąka, pole lub zagajnik. Drogę biegnącą wzdłuż toru zmieścimy w obu przypadkach, ale budynki "cywilne" (np. kamienicę lub kościół) musiały by stać jeszcze dalej od toru. No chyba, że ktoś zbuduje fragment Chorzowa :D

Reasumując: jeśli ktoś łączy modelarstwo kolejowe i krajobrazowe, to jestem pełen uznania. Dla moich potrzeb i warunków lokalowych szerokość 300mm jest sTTandardowa
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: Kilkujadek »

Tak jak w tym przypadku - http://www.modelmania.com.pl/images/til ... g02490.jpg ??
Moduły "pancerne" o pełnym profilu MP mają 160mm wysokości. Przy zastosowaniu konstrukcji z płyty warstwowej (sklejka 4mm/styrodur (styropian)20-30mm/sklejka 4mm) moduł może mieć 50mm, znacznie obniżony ciężar i wytrzymałość podobną do "pancernego".
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: miki »

Życie zweryfikowało ten sens... :roll:
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: Kilkujadek »

Oczywiście. Wszystko da się zrobić. Ograniczając szerokość do listwy podtorza będziesz miał jeszcze mniej roboty :lol:
Tylko w takim wypadku poproszę autora sTTandardu o definicję dla:"moduł domowy" i "moduł wystawowy" bo jak widać sens tych pojęć jest co najmniej mglisty :lol:
Awatar użytkownika
demobil
Posty: 205
Rejestracja: 10 kwie 2006, 21:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: demobil »

a czy taki moduł z mostem o długości 1200mm można zwęzić do 300mm? Chyba będzie zbyt wiotki?
Jak zrobisz odpowiednią konstrukcje to nie będzie :) działaj, działaj ...
tutaj masz moduł o takich wymiarach 1200 x 300 mm -> http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=1739&start=0
Ostatnio zmieniony 12 maja 2009, 13:43 przez demobil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: KamilW »

Teraz to się całkiem pogubiłem, No w sumie mógłbym przejść na szrokość 300mm, a czy taki moduł z mostem o długości 1200mm można zwęzić do 300mm? Chyba będzie zbyt wiotki? Zastanawiam się teraz co zrobić, w sumie moduły 600mm x 500mm mi się podobają (mam takie dwa), fakt dużo do obsiania ale efekt wizualny chyba lepszy. Pooglądam sobie moduły kolegów żeby zobaczyć co i jak.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: Ranger »

Odradzam 500mm szerokości. Strasznie duże to przy długości 900mm i o wiele wieksza połać do obsiania zielskiem. Kostaki 600x500mm wyglądają dziwnie. Posłuchaj kolegów i zrób 300mm. Są poręczniejsze, lżejsze, tańsze itp.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Problem braku modułów szlakowych,

Post autor: Kilkujadek »

Prawie 2x i prawie modułów :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości