Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: drlukasz »

Cięcie najpewniej "piłką żyletkową"...
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Scio »

W tym ujęciu (fot.1) połączenie szyn całkiem fajnie wygląda. Rozumiem, że przecięta jest tylko główka. Czym ją przeciąłeś. Cięcie jest bardzo subtelne :D Swoją drogą kawał roboty odwaliłeś z tym tłuczniem :lol:
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Oczekując na przybycie paczki z alternatywnym tłuczniem, poprawiłem trochę "brudzing" podkładów, który uległ nieco zniszczeniu podczas usuwania starego tłucznia.

Celem tej pierwszej fazy brudzingu było nadania plasticzanym podkładom naturalnego koloru - czarno-brązowego w miejscach, gdzie tory są poddawane działaniu wilgoci (wykop, las) oraz siwo-beżowego w miejscach wypalonych słońcem, np. na nasypie.
Sam brudzing wykonałem metodą "suchego pędzla", nanosząc na podkłady farby olejne Revella.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lut 2010, 19:08 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

To jeszcze poprosimy o nazwę i firmę
"Vicol" Selena S.A. Wrocław
Czasem daje nieco mętną spoinę, ale trzyma jak diabli.
tłumaczyłem, że "zasychanie" wikolu nie ma nic wspólnego z odprowadzaniem wody i wobec tego zalanie tegoż wodą nie spowoduje rozpuszczenia
Tyle mówi teoria... A w praktyce znany większości klej wikolopodobny firmy na literę "D" swobodnie rozpuszcza się po dłuższym pobycie w wodzie. ;)
Ostatnio zmieniony 12 lut 2010, 12:11 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: miki »

T_Domagalski pisze:...Pomimo trzech godzin moczenia, klej nie zamierzał się rozpuścić...
Tadek, litości....Przecież kiedyś już tłumaczyłem, że "zasychanie" wikolu nie ma nic wspólnego z odprowadzaniem wody i wobec tego zalanie tegoż wodą nie spowoduje rozpuszczenia. Wiązanie się alkoholi poliwinylowych w łańcuchy wymaga wody i dostępu powietrza ale w drugą stronę to już nie jest tak prosto :mrgreen: Aha, jutro wpadam do sklepu, gdzie bywa najlepszy bo oryginalny Wikol z Zakładu Produkcji Specjalnej (czytaj fabryka amunicji) Pionki. Oni to wymyślili jako lepiszcze i jest the best. 5 PLN za flaszkę. To co??
Ostatnio zmieniony 06 lut 2010, 08:27 przez miki, łącznie zmieniany 2 razy.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Paweł Basiński »

To jeszcze poprosimy o nazwę i firmę, która produkuje taki klej - bo jak wykazuje praktyka pewnie kleje są różne jedne lepsze drugie gorsze jak wikol.

Paweł
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Klamka zapadła - jadę z koksem, czyli zdzieram źle położony tłuczeń.
Robota okazała się jednak tak makabryczna, że nie życzyłbym jej najgorszemu wrogowi. :/
Parę postów wcześniej napisałem, że trafił mi się kiepski Wikol. Teraz muszę to odszczekać. Pomimo trzech godzin moczenia, klej nie zamierzał się rozpuścić. Przybrał jedynie postać dość twardej białej gumy, którą trzeba pracowicie wydłubywać śrubokrętem zegarmistrzowskim ze wszystkich najdrobniejszych szczelin.

Obrazek

Tempo usuwania tłucznia jest zawrotne - 8 (słownie: osiem) okienek na godzinę... :cry: W takim tempie oczyszczenie całego modułu zajmie mi tydzień. :shock:
Ostatnio zmieniony 05 lut 2010, 21:34 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

ArJu pisze:...moim zdaniem głównym powodem jest metoda, jaką zastosowałeś. Myślę, że lepiej jest zalewać już wysypany tłuczeń.
Taaa... Siedząc dzisiaj w robocie też doszedłem do takiego wniosku. :/ Dlatego od razu po powrocie do chaty wykonałem parę próbek z zalewaniem:

Obrazek Obrazek

Na pierwszym zdjęciu widać: po lewej - tłuczeń zalewany klejem polimerowym, po prawej - zalewany Wikolem z dodatkiem detergentu. Co prawda z oszczędności użyłem zwykły piasek zamiast tłucznia :oops: , ale i tak widać, że ten po lewej wyszedł lepiej. Tłuczeń zalewany Wikolem nieznacznie posklejał się w grudki.
Na drugim zdjęciu widać próbkę tłucznia Auchagena zalanego klejem polimerowym. Wygląda całkiem smacznie... ;)

Dlatego, Panowie, coś czuję, że czeka mnie rwanie tłucznia z całego modułu !! :evil: :shock:
Ostatnio zmieniony 05 lut 2010, 11:36 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 2 razy.
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: ArJu »

Tadeusz,
nie uważam się za speca, ale moim zdaniem głównym powodem jest metoda, jaką zastosowałeś. Myślę, że lepiej jest zalewać już wysypany tłuczeń.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Scio »

Też używam Auhagena szarego zmieszanego z Polakiem brązowym. ale Auhagena przesiałem i otrzymałem, gdzieś ½ tłucznia, który w miarę trzyma skalę.Inną jego wadą jest to, że się błyszczy i muszę go zmatowić.
T_Domagalski pisze:Oj, zapewniam Cię, że nie chciałbyś. :lol:
Porównamy w Sosnowcu :mrgreen: , ale pamiętaj, że mój jest po przejściach :mrgreen:
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Scio pisze:Chciałbym, żeby mój tak wyglądał :P Co to za tłuczeń? Nie za gruby?
Oj, zapewniam Cię, że nie chciałbyś. :lol:
Do przyklejenia szutru użyłem zbyt gęstego kleju. Jak się dobrze przyjrzysz, to zobaczysz białawy, źle zaschnięty Wikol pomiędzy ziarnami. :/ Na szczęście na to przyjdą jeszcze jakieś pastele lub pudry...

A co do samego tłucznia, jest to Auchagen w kolorze brązowym. Używam go w celu zachowania kompatybilności z poprzednimi moimi modułami.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Scio »

Chciałbym, żeby mój tak wyglądał :P Co to za tłuczeń? Nie za gruby? (przynajmniej w niektórych okienkach zebrały się wielkie kamienie ;) )
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Moje moduły coś nie miały szczęścia przez ostatnie pół roku. Były nawet na zlocie w Radomiu, lecz ciągle znajdowały się w stanie "ośnieżonym". :oops: Postanowiłem przerwać ten stan i zabrałem się wreszcie za tłuczniowanie, za którym jakoś nie przepadam...

Zastosowana przeze mnie metoda była "do bólu" tradycyjna. Najpierw wypełniłem strzykawką z gruba igłą wszystkie okienka Wikolem. Potem podobnie uczyniłem z bankietami, pomagając sobie niewielkim pędzlem. Całość zwilżałem wodą z tryskawki, żeby klej za szybko nie wysechł. Następnie tor na całej długości zasypałem tłuczniem, lekko ubijając palcem. Po jakichś 5 minutach zsypałem nadmiar tłucznia i przystąpiłem do drobnych korekt - w kilku miejscach klej wypłynął mi spomiędzy kamieni i utworzył brzydkie wykwity. Takie babole usuwałem wykałaczką, starając się usunąć jak najwięcej rozlanego kleju, żeby nie został "glut". Nie do końca mi się to udało i w kilku miejscach jednak glut się zrobił... :/ Na szczęście zacząłem od modułu, który ma być zalesiony, więc pewnie w tych miejscach pozwolę urosnąć chwastom... :lol:

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 03 lut 2010, 09:54 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Próba generalna modułów na lipcowym zlocie w Pszczelej Woli:

Obrazek

P.S.
Na dzień przed wyjazdem zdążyłem jeszcze pomalować boczki na sTTandardową matową czerń.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2013, 14:40 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Zmagań z elektryką ciąg dalszy - tym razem nadszedł czas na montaż magistrali elektrycznej w modułach.
Gniazdka bananowe, mające stanowić końce magistrali, zmontowałem w gotowe zestawy, ułatwiające ich montaż w module. Jeden taki zestaw to kawałek listewki 10x10mm o długości ok. 5cm z wywierconymi otworami ø3,5mm. W otwory te następnie wkręciłem zakupione gniazdka z gwintem M4. Takie zestawy poprzyklejałem następnie na Wikol od spodu podtorza w dogodnych miejscach w pobliżu profili czołowych.
Kolejnym krokiem było rozciągnięcie i przymocowanie wzdłuż modułu przewodu głośnikowego i przylutowanie jego końcówek oraz końcówek przewodów doprowadzających zasilanie do szyn do blaszek gniazd. Jednocześnie z tego samego przewodu głośnikowego wykonałem od razu dwie przejściówki, umożliwiające połączenie modułów z innymi.

Obrazek Obrazek Obrazek

Tym samym, oba budowane moduły uzyskały status "przejezdne". :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 30 cze 2009, 09:01 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości