Kolejka buduje

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2279
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Borczy »

Fajne ogrodzenie - zapałki modelarskie?
Trawa na zdjęciu 3 wyszła jakby przed chwilą przeszła ulewa i się położyła :)
Jeśli chodzi o trawę to mi najlepiej sieje się Nochem, moim zdaniem jest najlepiej barwiony w przeciwieństwie do Fallera. Polaka jeszcze nie siałem więc się nie wypowiem.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2015, 20:06 przez Borczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 559
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

Na module szlakowym dorobiłem ogrodzenie zagrody, posadziłem kilka krzewów (tych z Polaka kupionych w lipcu) i dorzuciłem małą brzozę w zagrodzie:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kilkujadek »

2 rodzaje to trochę mało. Trawy Polaka mają słabe właściwości elektrostatyczne. Jeżeli możesz, w przyszłości dokup Silhouette i mieszaj je razem. Trawę zawsze możesz dosiać przez spryskanie mgiełką wodną dotychczasowej, wkropleniu kleju strzykawką do podłoża (klej sam się rozleje) i dosadzeniu nowej. Przy okazji tą metodą można dosadzać "chwasty" (posypki gąbkowe i trocinowe).
Ostatnio zmieniony 21 lip 2015, 20:01 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 559
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

@biegacz67
Akurat chciałem krowy biało-brązowe, bo pamiętam, że w okolicach Stronia Śląskiego częściej widywałem właśnie takie krowy, a rzadziej biało-czarne. Nawet krowa mojej babci była prawie cała brązowa z małymi białymi łatami.

@Kilkujadek
Użyłem dwóch odcieni i rozmiarów trawy tak jak na pierwszym module (tj. Polak 8202 zieleń letnia 2mm i Polak 8308 zielono-żółty 4,5mm). Siałem najpierw jedną, a po chwili sypałem drugą. Mnie się to akurat podoba. Co do tego, że rzadka, to może tylko dla tego, że na zdjęciach jeszcze klej nie wysechł. Po wyschnięciu kleju nie widać nic białego tylko jest widoczna ziemia. W paru miejscach faktycznie trochę rzadka wyszła, ale jak patrzę z balkonu (z 6 piętra), to trawnik w rzeczywistości wygląda podobnie.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kilkujadek »

Coś ta trawa rzadka i jednostajna wyszła.
Awatar użytkownika
biegacz67
Posty: 342
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:50
Lokalizacja: Oxford
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: biegacz67 »

Witam.
Proponuje przemalować łaty krowom na czarne, jeśli to mają być polskie klimaty :D
Sam też mam te krówki i tak właśnie zrobiłem, prezentują się o niebo lepiej.
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 559
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

W ostatnim czasie kupiłem kilka drobiazgów na makietę:
Obrazek Obrazek Obrazek
A na segmencie "z wiaduktami" położyłem na nowo tor prosty, który wcześniej miał dołek na wiadukcie, a później zasiałem na nim trawę i zrobiłem drogę asfaltową, która będzie biegła wzdłuż stacji:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na tym segmencie muszę jeszcze zrobić tor wąski, kilka estetycznych poprawek przyczółków i pomalować szyny.
Awatar użytkownika
wojtek_
Posty: 472
Rejestracja: 31 mar 2007, 23:17
Lokalizacja: swidnik
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: wojtek_ »

Kolejka pisze:Tak teraz wygląda elektryka pod rozjazdami: Obrazek
Jutro połączę ze sobą wszystkie 3 skrzynki z elektryką i zrobię próby przejezdności.
Jesteś hardcorem!
Pzdr
Wj
Ostatnio zmieniony 19 lut 2015, 09:14 przez wojtek_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 559
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

Najprawdopodobniej tak. Wszystkie połączenia kilkukrotnie owinąłem taśmą izolacyjną, więc do zwarć nie powinno dochodzić, no a przy montażu makiety "ruszać" się będzie tylko 1 przewód (ten idący na dół zdjęcia), a drugi przewód magistrali jest zakończony gniazdem przymocowanym na stałe.
Wracając do modułu szlakowego na przełomie grudnia i stycznia wykonałem z drutu pierwsze drzewo, do którego dzisiaj kupiłem listowie (Polak Model, NATUREX mikro 9056). Tak obecnie wygląda:
Obrazek Obrazek
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: mareks »

Czy to jest ostateczna wersja twojej elektryki ? Bo to wygląda niezaciekawie .
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 559
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

Po długim myśleniu i przepinaniu kabli na różne sposoby w końcu doszedłem do tego co było nie tak. Mianowicie źle podłączyłem wszystkie 3 kable odpowiedzialne za polaryzację krzyżownicy. Ze zwrotką Tilligowską nie było problemu, bo podłączyłem ją jak na schemacie ze Świata Kolei (tylko pręt połączony z iglicami wygiąłem w drugą stronę i siłownik obróciłem o 180 stopni) i ten siłownik, gdy jest schowany ustawia drogę "na wprost", a wysunięty "w bok". W moim rozjeździe pręt połączony z iglicami jest wygięty w przeciwną stronę, ale siłownik jest tak samo ułożony, w wyniku czego działa odwrotnie (jazda na wprost jest przy wysuniętym siłowniku, a przy schowanym jest jazda "w bok"). Myślałem, że w tej sytuacji wystarczy zamienić miejscami 2 kable, a ten podłączony do krzyżownicy zostawić tak samo i będzie działać. Okazało się jednak, że musiałem zamienić miejscami wszystkie 3 kable. Tak teraz wygląda elektryka pod rozjazdami:
Obrazek
Jutro połączę ze sobą wszystkie 3 skrzynki z elektryką i zrobię próby przejezdności.
adrian pander
Posty: 422
Rejestracja: 17 sty 2011, 23:13
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: adrian pander »

Może być również zwarcie w wykonanej zwrotnicy - musisz mieć odizolowane kawałki szyn od krzyżownicy na wprost i na skręt. Jeżeli któraś z tych szyn nie będzie odizolowana to jak ją spolaryzujesz przez napęd to będzie zwarcie dla jednego z ustawień rozjazdu.
W razie czego zapraszam do siebie (daleko nie masz) to usuniemy problem.
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: mareks »

Aby Ci pomóc potrzebny jest jakiś schemat jak masz podłączony napęd , a konkretnie polaryzacja krzyżownicy.Na środkowy(ruchomy) styk przełącznika napędu powinna być podłączona krzyżownica.Na styki stałe podłączone powinny być odpowiednio szyny i tyle.
Napędy to z zamka centralnego jak się nie mylę ?
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 559
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

Ostatnio zacząłem robić elektrykę (przynajmniej na pierwszych 3 segmentach):
Obrazek Obrazek Obrazek
Mam niestety problem z jednym z rozjazdów (konkretnie z tym, który sam zrobiłem). Mianowicie przy ustawieniu do jazdy na wprost (w tym wypadku siłownik wysunięty) nie ma prądu w całej makiecie. Po odłączeniu kabla odpowiedzialnego za polaryzację w tym ustawieniu prąd jest. Początkowo myślałem, że siłownik powoduje w tym ustawieniu jakieś zwarcie, ale po wymianie go na nowy wciąż jest to samo (chyba, że drugi raz pod rząd trafiłem na jakiś wadliwy). Przy schowanym siłowniku (w tej sytuacji jazda "w bok") nie ma żadnych problemów i lokomotywy jeżdżą po obu torach i przez cały rozjazd. Drugi siłownik podłączony do rozjazdu Tilligowskiego nie robi żadnych problemów. Czy ktoś ma jakieś pomysły co może być nie tak?
Awatar użytkownika
piotrka5
Posty: 80
Rejestracja: 14 gru 2011, 23:38
Lokalizacja: Racibórz, woj. śląskie
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: piotrka5 »

fajne, a co budujesz za stacje?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości