Kolejka buduje

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: ArturSchŁ »

Wariant 2-gi (skośny) wydaje się być ładniejszy no i bardziej naturalny.
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: mareks »

Tylko jak wybierzesz wariant pierwszy uważaj na skrajnie przyczółków ;)
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kilkujadek »

Obie są poprawne. Rzuć monetą.
Rysunek TTe jest jednak dość mocno oficjalny ;)
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2014, 21:17 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 561
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

Dzięki, przyda się na przyszłość ;) Ale najpierw chcę zbudować stację normalnotorową i do wyprowadzenia wąskiego szlaku może jeszcze minąć sporo czasu. Przy okazji chciałem ponowić pytanie, czy pierwsza wersja wiaduktu byłaby zgodna z rzeczywistością, czy bardziej ta druga?
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kaczor »

To żeby nie wyważać otwartych drzwi użyj jak możesz nieoficjalnego profilu TTe ;)
Załączniki
profilTTe2.jpg
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 561
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

Będzie przejezdna :) W przyszłości planuję zrobić segmenty wyprowadzające wąski tor do poziomu toru normalnego i może małą stację.
Awatar użytkownika
Kaczor
Posty: 682
Rejestracja: 26 wrz 2010, 15:36
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kaczor »

Fajnie sie zapowiada. Szkoda że wąskotorówka nie będzie przejezdna :P
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 561
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

Postanowiłem odkopać swój temat, ponieważ po kilku latach przerwy powróciłem do prac nad makietą. W ciągu ostatnich tygodni zbudowałem wszystkie rozjazdy, jakie potrzebowałem. Podrozjezdnice z kawałków zwykłych podkładów zastąpiłem podrozjezdnicami z listewek 2x2mm (o wiele łatwiej je wykonać). Łącznie potrzebowałem 7 rozjazdów zwykłych (4 to Tilligowe EW3, a 3 robiłem swoje), 2 rozjazdy podwójne i jednego anglika. Oto zdjęcia tych rozjazdów:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przy okazji taki jest plan stacji (póki co tylko tory i droga):
Obrazek
Dokładnie, to staram się zbudować makietę stacji Stronie Śląskie (z fikcyjną wąskotorówką i drugą linią ;) )
W zeszłym roku zakupiłem szyny, podkłady i deski, na których będą kładzione tory.
Przy okazji postanowiłem wcześniej zrobiony segment wjazdowy (1 tor prosty, drugi na łuku i wąskotorówka pod nimi) przeznaczyć do kasacji. Zamiast niego powstanie coś podobnego, ale o trochę innych kształtach, żeby łatwiej dało się wydłużyć łuk. Mniej więcej będzie to wyglądać tak:
Obrazek
Zrobiłem tez pierwszy prototyp jednego z wiaduktów (prototyp z papieru z bloku technicznego, a docelowo z polistyrenu lub kartonu 0,5mm). Oto kilka zdjęć (bez przyklejonych pomostów) z Gbs-em na normalnym i starym prototypem MBd1 na wąskim:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przy okazji mam dylemat co do kształtu przęsła na torze prostym, który względem wąskiego jest pod kątem 70 stopni. Która wersja z poniższego rysunku jest prawidłowa?
Obrazek
Pod wiaduktem zaznaczony jest tor wąski i skrajnia wąskotorowa.
W przypadku pierwszej opcji byłoby mi trochę łatwiej, bo oba przęsła miałyby takie same elementy.
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 561
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

Aparat już kilka dni temu wrócił z naprawy, więc dodaję zdjęcia moich nowych znaków:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Będę jeszcze musiał słupki spatynować (żeby pasowały do wyblakłych i lekko pordzewiałych krzyży).
Przy okazji, krzyże skopiowałem z mojego zdjęcia przejazdu znajdującego się nieopodal stacji Stronie Śląskie:
Obrazek
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: tete »

ArJu pisze:Możesz wyjaśnić, jak przeskalować liczbę podkładów?
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi o przeskalowanie podkładów. Wiadomo, że po tej operacji ich liczba będzie ta sama ale w innej skali. Czepiasz się.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2010, 15:49 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 561
Rejestracja: 07 sie 2006, 19:23
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: Kolejka »

Wracając do iglic, to ja szlifuję je Dremelem, a później ewentualnie trochę pilnikiem. Jeśli chodzi o kąty, to moje zwrotki rzeczywiście mają 7,5 stopnia. W kilku miejscach na stacji zastosuję jeszcze EW3 Tilliga (jednego w wersji KIT już kupiłem).
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: ArJu »

tete pisze:Kolega pisał wcześniej, że szablony g-weller'a po prostu przeskalował do skali TT więc w czym problem?
A Ty adwokat jesteś? Zrozumiałem, co napisał kolega. Pytając, nie miałem nic złego na myśli, wręcz przeciwnie, podoba mi się, że jest zbliżone do oryginału. Pomógłbyś, gdybyś napisał, że kolega robi rozjazd 7,5 st., a ja 9 st., ale to było pewnie zbyt skomplikowane.
tete pisze:Liczba podkładów musi więc być taka sama jak u źródła, ale przeskalowana.
Możesz wyjaśnić, jak przeskalować liczbę podkładów?
Ostatnio zmieniony 15 paź 2010, 15:11 przez ArJu, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: tete »

ArJu pisze:Czy zmniejszałeś odległości między podkładami? U ciebie liczba jest bliska orginałowi, a mi nie udało się tego zrobić, zachowując typowe odległości.
Kolega pisał wcześniej, że szablony g-weller'a po prostu przeskalował do skali TT więc w czym problem? Liczba podkładów musi więc być taka sama jak u źródła, ale przeskalowana.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2010, 15:34 przez tete, łącznie zmieniany 2 razy.
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: ArJu »

Kolejka pisze:A jak już zacząłem pisać o stacji i rozjazdach, to dodam, że jestem na etapie tworzenia ich na podstawie planów (odpowiednio pomniejszonych) ze strony www.g-weller.de. Gotowy jest już rozjazd zwyczajny, a na etapie cięcia szyn jest "potrójny" (jak to my go nazywamy) i anglik.
W kwestii formalnej: to, co robisz, to rozjazd podwójny i podwójny krzyżowy tzw. anglik. Ale mniejsza o to. Trzymam kciuki szczególnie za anglika. Też podpierałem się podaną przez Ciebie stroną, a potem rozrysowałem to w CAD'zie. Na tym jednak - z braku zapału - na razie koniec. Życzę powodzenia i czekam na wynik końcowy.
I jeszcze dwie kwestie: jak zamierzasz robić iglice? Czy zmniejszałeś odległości między podkładami? U ciebie liczba jest bliska oryginałowi, a mi nie udało się tego zrobić, zachowując typowe odległości.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2010, 15:33 przez ArJu, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kolejka buduje

Post autor: tete »

drlukasz pisze:Po pierwsze.
Jasnowidzem to Ty nie jesteś...
A no nie jestem :P . Aczkolwiek rozwiązanie kolejki też mnie nie przekonuje - prościej, szybciej i pewniej byłoby wyprowadzić ten tor do boku skrzynki i uciąć pod kątem.
Aczkolwiek jestem pełen podziwu nad zapałem skoncentrowanym na wykonanie rozjazdów z szablonów g-wellera. Tym bardziej, że ze zdjęć wynika dosyć rozbudowana głowica rozjazdowa, w tym rozjazd potrójny, anglik... no no...
Ostatnio zmieniony 13 paź 2010, 18:15 przez tete, łącznie zmieniany 5 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości