Mój pierwszy raz... z modułem

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: miki »

Ładne ale zbyt jednolite. Trawa z gatunku "w kępach" nie rośnie na mocno pochyłej powierzchni (ale to detal :mrgreen: )
A ewentualna polemika miałaby oczywiście dotyczyć stwierdzenia, że - tu cytat - "klejenie trawy na lakier do włosów to slepa uliczka". Ja akurat uważam że nie.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: Kilkujadek »

U mnie takie kępki powstawały przez przypadkowe wniknięcie kropli wikolu do pojemnika z trawą :mrgreen: Jeżeli kolego Trucker masz jakiś prosty sposób na masowy wyrób tego typu zieleni to podziel się !! Co do prezentowanych fotek - niestety Whosho ma rację. Pomysł świetny ale zbyt jednolita kolorystyka. Brakuje szczególnie „słomkowej”. Inne odcienie zieleni też są tu wskazane.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: whosho »

Jak dla mnie bardzo w porządku! Być może dało by się czepiać że trawa rośnie pod kątem i takie tam, ale moim zadniem tak zrobiona mata jest fajnym materiałem do dalszej walki. Nie wiem na ile wynika to z kolorystyki zdjęć. ale może warto byłoby dosiać też troche innego koloru żeby trochę go złamać... czegoś mniej żywego. Ogólnie - mnie się podoba się :) Powodzenia w dalszym boju!
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2008, 12:09 przez whosho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: trucker »

Z upoważnienia mojego ojca zamieszczam zdjęcia prototypowej maty wykonanej z trawy elektrostatycznej. Z tego co wiem ojciec nie jest do końca zadowolony z efektu jednak prosił mnie o przyklejenie pierwszego kawałka maty na powstający moduł. Ewentualna polemika z Panem Mikim niestety musi zaczekać do czwartku kiedy ojciec wróci z trasy. Pozdrawiam Polo ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2008, 18:28 przez trucker, łącznie zmieniany 3 razy.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: miki »

Czekam z niecierpliwością
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: trucker »

Jest Pan znany z łapania za słówka ale zasłona nie skuteczna klej wikol zdjęcia niebawem.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: miki »

trucker pisze:Zupełnie nipotrzebnie utrzsamiłem się z szanownymi kolegami MODELARZAMI.
Ależ skąd, niech kolega się utożsamia. To jednak niestety oznacza, że również nie popisał się niczym szczególnym.
trucker pisze: natomiast chodzi o sadzenie trawy na lakier ciekaw jestem jak Szanowny Pan stosując omawianą metodę osiągnie efekt kępczastego rośnięcia powyższej.
Jakby kolega zilustrował powyższą wątpliwość jakimś zdjęciem prawdziwej roslinności lub - lepiej - owego efektu na makiecie, dyskusja byłaby o niebo łatwiejsza. Ewentualnie zdradził, jakiegóż to tajemniczego lepiszcza używa, by osiągnąć efekt, o którym mówi, dyskusja byłaby łatwiejsza.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: trucker »

Zupełnie nipotrzebnie utrzsamiłem się z szanownymi kolegami MODELARZAMI. Jeżeli
natomiast chodzi o sadzenie trawy na lakier ciekaw jestem jak Szanowny Pan stosując omawianą metodę osiągnie efekt kępczastego rośnięcia powyższej.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: miki »

trucker pisze:Pył drzewny jak z cykliniarki tylko trzeba znależć sposób na barwienie..
Sposób jest niesłychanie trudny i skomplikowany a mianowicie za pomocą dowolnej czarnej farby (od plakatówki po olej, najlepsze wyniki podobno daje Weinert :mrgreen: ) rozcieńczonej właściwym dla niej rozcieńczalnikiem (najlepszy do podobno najlepszego Weinerta podobno jest Weinert :mrgreen: ).
trucker pisze:...nasze TT nie popisało się niczym szczególnym....
Nasze czyli czyje??
trucker pisze:...nie klej trawy na lakier do włosów to ślepa uliczka..
Kolega oczywiście z własnej praktyki takie wnioski wyciąga??
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: trucker »

Za chwilę wyjeżdżam w drogę i tak na szybko. Glina wysuszona może być dokładnie rozbita choćby młotkiem i koniecznie przesiana. Na forum któryś zkolegów proponował dodawanie zmielonego węgla drzewnego do uzyskania różnych odcieni. Pył drzewny jak z cykliniarki tylko trzeba znależć sposób na barwienie.Może któryś z kolegów pomoże.Sadza z pieca CO wygląda obiecująco, ale śmierdżi i zaniechałem prób.Decyzję o zrywaniu podejmij gdy przygotowany piasek wysypiesz na fragment modułu. Pamiętaj że na zlotach moduły oglądane są z około 1,5 m. Sam jestem na etapie produkcji piasku dlatego chętnie podzilę się doświadczeniami.Teraz już muszę zasuwać na granice ala nastepnym razem pokażę zrobioną matę z trawki POLAKA. Nie bierz sobie tak bardzo do serca tych krytyk bo w Radomiu nasze TT nie popisało się niczym szczególnym.Pozdrawiam.Aha. Wchodż na inne fora znajdziesz tam sporo ciekawych informacji.

[ Dodano: 28 Kwiecień 2008, 13:08 ]
Jeszcze jedno nie klej trawy na lakier do włosów to ślepa uliczka.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: drlukasz »

mahlerian pisze:po miażdżącej opinii Kol. gemola i mikiego ("to się jeszcze da uratować", "źle", "paskudne"
:D
złośliwcy...
Aż tak bardzo to się nimi nie przejmuj ;)
mahlerian pisze:Proszę o poradę, czy zrywać piasek (poszło o to, że zbyt duże ziarno...) czy już dokończyć jak jest, a na nowym zrobić inaczej.
Niewiele z tym roboty, więc lepiej zerwij. Moduł jest sympatyczny, szkoda było by go zmarnować.
mahlerian pisze:1. posypanie gruntu pyłem, np. z węgla drzewnego, jako ziemią - czy to dobry pomysł?
Teraz to trochę dziwny pomysł. Klejąc matę/trawę można było ją posypać pyłem. Wtedy przesączający się przez "podstawę" maty klej związałby pył. Jeśli wysypiesz pył teraz to każde obrócenie modułu będzie się kończyło jego "odpyleniem" ;)
mahlerian pisze:2. piasek z pyłu stolarskiego lub drobnego piasku - czy to dobry pomysł?
Pył stolarski będzie chłonął wilgoć z kleju, nie wiem jak się zachowa...
Piasek - niektórzy stosują piasek dla szynszyli...
Polecam albo jakieś iły (po wysuszeniu i rozkruszeniu/zmieleniu), albo glinkę artystyczną (ta sama procedura), albo pył Polaka (Zwie się to Kamenec - bardzo, bardzo drobny pył wapienny. Zwykle jasnoszary, ale łatwo barwi się przez dodanie odrobiny startej pasteli).
mahlerian pisze:3. rezygnacja z mat trawiastych - czy to dobry pomysł?
Elektrosadzenie daje dobre efekty, ale z mat można też niejedno wycisnąć. Popatrz na moduły eremiTTy. Tylko trochę inna metoda kładzenia maty. Przejrzyj artykuły Leszka Lewińskiego ftp://ftp.martel.pl/Modelarstwo/HowTo/z ... kiecie.pdf . Patrząc na zdjęcia - kładziesz matę "z rolki". Spróbuj ją porwać na mniejsze kawałki, z podkładu zerwij nadmiar papieru. Nawet połacie w jednym kolorze składaj z kilku kawałków układanych w różne strony (daje to efekt trawy kładącej się w różne strony). Po naklejeniu paru kawałków przesyp delikatnie pyłem (póki wszystko jeszcze wilgotne od kleju) - uzyskasz efekt prześwitującej spod trawy ziemi... Gdzieniegdzie daj trochę jakiejś gąbki...
mahlerian pisze:4. posypanie gruntu najdrobniejszą posypką heki
Klejenie na lakier do włosów. Ale też bym nie sypał równo po całym module.
mahlerian pisze:5. posadzenie trawy ręcznie - tutaj proszę o poradę, jaką wybrać?
Ręczne, czyli? Z maty, elektrosadzarką, metodą Bujagera® ;)
mahlerian pisze:6. użycie siateczek heki - i tutaj proszę o poradę, które wybrać:
Zależnie od pory roku/stanu nasłonecznienia itp. ;) Właściwie, to jaką byś nie zastosował, to będzie dobrze i będzie się dało to jakoś uzasadnić.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2008, 14:28 przez drlukasz, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
mahlerian
Posty: 103
Rejestracja: 18 cze 2007, 09:04
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: mahlerian »

Czy Kol. trucker był z żoną/narzeczoną/dziewczyną? Jeśli tak, to już kojarzę :) Dziękuję za słowa pocieszenia, bo po miażdżącej opinii Kol. gemola i mikiego ("to się jeszcze da uratować", "źle", "paskudne" i - UWAGA! jedyna pozytywna opinia "ładne słupki na pastwisku" :( ) złapałem doła... Proszę o poradę, czy zrywać piasek (poszło o to, że zbyt duże ziarno...) czy już dokończyć jak jest, a na nowym zrobić inaczej. Padło w sobotę kilka porad - prosiłbym bardzo o weryfikację i jakieś wskazówki:

1. posypanie gruntu pyłem, np. z węgla drzewnego, jako ziemią - czy to dobry pomysł?
2. piasek z pyłu stolarskiego lub drobnego piasku - czy to dobry pomysł?
3. rezygnacja z mat trawiastych - czy to dobry pomysł?
4. posypanie gruntu najdrobniejszą posypką heki

http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=5873 - HEKI 1612 c.ziel. b.dr.
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=5871 - HEKI 1610 j.ziel. b.dr.
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=5874 - HEKI 1613 socz.z. b.dr.
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=5872 - HEKI 1611 ziel. b.dr.

5. posadzenie trawy ręcznie - tutaj proszę o poradę, jaką wybrać?

6. użycie siateczek heki - i tutaj proszę o poradę, które wybrać:

http://www.modelmania.com.pl/product_in ... cts_id=171 - HEKI 1552 ciemna
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... cts_id=172 - HEKI 1553 ciemna2
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... cts_id=173 - HEKI 1554 jasna
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... cts_id=170 - HEKI 1551 soczysta
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... cts_id=169 - HEKI 1550 zielona
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: trucker »

Witam. Miałem okazję zobaczyć na żywo kolegi moduł i żałuję, że nie był wpięty do prezentowanej makiety niewątpliwie byłby ciekawym uzupełnieniem pokazanego szlaku. Fajny peron ziemny zdjęcia budynków bardzo obiecujące, dobrze oddany klimat sennego przystanka. Moja rada to szybko kłaść tor zasypać tłuczniem posadzić drzewa, a na kolejnym module z trawki elektrostatycznej zrobić własną matę. Na koniec na jednym z modułów w skali N widziałem niezłe sosny. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10304
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: ArturSchŁ »

gemol pisze:... obejrzymy na żywo i wtedy rzetelnie ocenimy.
I to jest idealne miejsce do dyskusji o pomysłach, kolorach, wielkościach itd.
Osobisty kontakt nie dość, ze pozwala o wiele szybciej wyjaśnić problemy, to jeszcze pozostawia miłe wspomnienia - często w przeciwieństwie do forumowych dyskusji gdzie skrótowość nie pozwala na pełne porozumienie.
:P

Każde SPOTKANIE to skarbnica pomysłów i nowe doświadczenia. Wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano, wiec nie martw się, że Twoja makieta jest nie gotowa (zapewne NIGDY nie będzie :) ), na spotkania przychodzimy często nawet z samymi profilami czołowymi - bo od tego się zaczyna... a nawet z samymi rysunkami pomysłów.
:lol:

O ... tu ... dyskusje o projekcie:
Obrazek [zdjęcie Gemola]
;)
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Mój pierwszy raz... z modułem

Post autor: gemol »

Otóż to. Zabierz to, co masz - obejrzymy na żywo i wtedy rzetelnie ocenimy.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości