Frankowo - Moje pierwsze moduły

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Frankowo - Moje pierwsze moduły

Post autor: Wojtek_Kraków »

Kiedyś przychodzi taki czas, że trzeba w końcu zbudować kawałek szlaku, na którym będzie można się bawić albo chociaż zrobić ładne zdjęcia swojego taboru.
W planie mam zbudowanie małej stacji. Układ torów chcę przenieść z prawdziwej stacyjki Świętno leżącej na trasie Wolsztyn-Żagań.
https://www.bazakolejowa.pl/index.php?d ... ja&id=3135
Ma to wyglądać mniej więcej tak:
frankowo1.jpg
Moje założenia to:
- klimat to epoka III/IV
- perony długości około 1,4-1,6m. Chciałbym aby były ziemne ale pewnie łatwiej będzie zrobić wyłożone płytką chodnikową
- jedna bocznica dłuższa aby pomieściła jakiś przynajmniej 10 wagonowy skład towarowy węglarek czteroosiowych
- druga bocznica krótsza na kilka krytych dwuosiowych stojących np przy magazynie lub rampie
- sygnalizacja raczej świetlna (ze względu na koszty) lub w ogóle brak. Kiedyś ponoć była kształtowa ale na starych zdjęciach nie widzę
https://www.bazakolejowa.pl/foto/1045/1 ... 0-2586.jpg
- zwrotnice EW3 sterowane za pomocą MP1 (kiedyś dostałem) analogowo
- całość zakończona zestandaryzowanym profilem z wyjściem na szlak jednotorowy.

To taki ogólny zarys. Całość będzie miała około 4,2m długości z możliwością rozbudowy. Ma być tak zrobiona (podzielność szlaku na skrzynki) aby dało się też pobawić w domu. Prawdopodobnie wjazd i wyjazd będzie na łuku a nie po prostej jak jest na schemacie.
Wszystko jest na razie w fazie bardzo wstępnego projektu. Na początek mam zamiar wykonać skrzynki najłatwiejsze aby sprawdzić się w budowie szlaku.
Mam też troszkę inny pomysł na wykonanie skrzynek z budynkiem stacyjnym. Otóż, większość makiet jakie spotyka się na wystawach jest budowana w ten sposób, że tam gdzie jest stacja i cała infrastruktura moduł jest poszerzony i przybiera kształt np trapezu.
Ja mam pomysł żeby każdy moduł był na planie prostokątu. Budynek stacji, jakaś tam droga, magazyn, przystanek PKS również byłby na planie identycznego prostokątu jak moduł ze szlakiem. Całość byłaby dokręcana z boku. Nie widziałem takiego rozwiązania u nikogo. Co o tym sądzicie?
Dla mnie o tyle miałoby to znaczenie że łatwiej coś przechowywać i przewozić jak ma jeden wymiar.

W głowie jednak rodzi się kilka pytań:
- jakiej minimalnej szerokości musi być moduł na którym byłyby 3 tory stacyjne?
- jakiej szerokości powinny być perony?
- czy taka stacja bez sygnalizacji zostanie dopuszczona do imprezy?
- czy taka mała stacja musi być wyposażona w booster?

Wszelkie uwagi mile widziane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości