Prośba o radę przed budową modułu stacji

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: T_Domagalski »

zibi33 pisze: 23 gru 2021, 16:14A więc aby nie przedłużać wątku wniosek:
Utrzymać dokładny wymiar od osi otworu do główki szyny ?.
Tak. Oczywiście dokładność 0,2mm można sobie podarować. Wymiar 7,2mm to teoretyczna wysokość toru Tillig code80 na korku 3mm. Jak ci wyjdzie 7 lub 7,5mm to też dobrze. Na śrubach powinny być luzy - to wystarczy, żeby zniwelować drobne niedokładności.
zibi33 pisze:Zachować oś pionową, dokładnie w osi toru i osi otworu ?.
Tak. Przesunięcia na boki są groźniejsze dla taboru pod kątem ryzyka wykolejenia niż góra-dół.
zibi33 pisze:Nogi z możliwością regulacji ?.
Tak. Nie wszędzie są równe podłogi.
zibi33 pisze:Oraz 0,5 mm od krawędzi modułu do toru ? ( dlaczego nie może być na równo z modułem ? )
Tak. Gemol już pisał o elektryce i sekcjach. Ja dodam, że szyna równo z modułem (a nie daj Boże - lekko wystająca) to częsty powód uszkodzeń mechanicznych.
Awatar użytkownika
wojtek_
Posty: 472
Rejestracja: 31 mar 2007, 23:17
Lokalizacja: swidnik
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: wojtek_ »

Panie!
Kiedyś to byli czasy - teraz to już nie ma czasów!
Dlatego zamówienie profili czołowych to tylko próba kupienia czasu - wyrzeźbić można wszystko, dokładność wykonania zależy tylko od umiejętności i cierpliwości operatora.
Profil z blachy pozycjonujący otwory i szyny na czole modułu - mega super przedaś!
Wysokość a przez to waga to Twój WróG - transport, przechowywanie, itp - będziesz błogosławił decyzję o budowie lekkich /ale sztywnych/ modułów.
btw: na własne oczy widziałem jak autor przecudnej urody stacyjki poprosił właściciela krajzegi o szybkie i precyzyjnie cięcie! Serio, serio.
AAAA i masz "syndrom płaskiej deski' - pofaluj dłuższe boki skrzynek.
w_
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: gemol »

zibi33 pisze: 23 gru 2021, 16:14 Oraz 0,5 mm od krawędzi modułu do toru ? ( dlaczego nie może być na równo z modułem ? )
Gdyby trzeba było pomiędzy modułami z torem do krawędzi zrobić sekcję zasilania, stykanie się torów sąsiednich modułów uniemożliwiłoby to.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: zibi33 »

Tak więc odpowiem na wszystkie opisy i opinie zawarte w postach. Dawno temu na forum narzekano na brak modułów i problemy z ich wykonaniem, tak też postanowiłem udzielić wsparcia od strony technicznej, czyli miałem maszyny i jakieś tam umiejętności więc zaproponowałem wykonanie kilku takich boczków MP1,MP2 itp... wykonano dla mnie na zamówienie szablon z blachy 5mm wycinanej na maszynie CNC (zdjęcie) pojechało w Polskę około 100 szt i jakieś 15 szt gotowych skrzynek. Całość wycinana była na formatówce "czyli prostokąt " następnie do szablonu wierciłem otwory i ustalałem wysokość podtorza od otworu. Koszt wykonania to była tylko cena sklejki 12 lub 10 czyli kilka lub kilkanaście złotych za komplet modułów plus koszty wysyłki.
Niestety po pewnym czasie komuś z forum chyba zaczęło to przeszkadzać więc stwierdził że jakiś tam moduł nie trzyma kąta o 1mm. Więc się troszkę zbulwersowałem i porzuciłem aktywność na Forum TT i oczywiście wykonywanie modułów, na Allegro sprzedałem jeszcze kilka które mi zostały i na tym był koniec.....
A teraz dlaczego o tym piszę, ponieważ pojawia się znowu sporo opinii że moduły muszą być idealne, robione przez super firmę itd itp.
Ja tylko zapytałem jak prawidłowo wykonać nasyp aby połączyć się z innymi modułami, na co zwracać uwagę itd.
Moduły może nigdy nie wyjadą na żadne spotkanie, ale chciał bym je kiedyś zrobić i udać się na taki zlot :D
wojtek_ pisze: 22 gru 2021, 21:40
zibi33 pisze: 21 gru 2021, 16:02
Pewny jesteś tych wymiarów?
Profile czołowe kup gotowe i walcz z nadwagą - wycinaj co się da i odelżywaj /wtf?/ gdzie się da.
zdrowia
w_
W czasach jak robiłem moduły to takie wymiary były normą :D I takowe osobiście mi się podobają, łatwo przykręcić nóżki.
A więc aby nie przedłużać wątku wniosek:
Utrzymać dokładny wymiar od osi otworu do główki szyny ?.
Zachować oś pionową, dokładnie w osi toru i osi otworu ?.
Nogi z możliwością regulacji ?.
Oraz 0,5 mm od krawędzi modułu do toru ? ( dlaczego nie może być na równo z modułem ? )
Jest to mój pierwszy moduł więc wolę popytać, w poprzednich nie montowałem torowiska i pozostałych elementów.
Teraz gdy człowiek zaczyna mieć troszkę więcej czasu i kilka złotych na plusie aby kupić sobie jakieś fajne wagoniki czy inne dodatki to czas na zabawę.

Dziękuję wszystkim cierpliwym i pomocnym :D

A tak wygląda mój pierwszy moduł ....
Załączniki
Gotowa skrzynka z torem flex
Gotowa skrzynka z torem flex
Inny front modułu
Inny front modułu
Szablon z blachy 5 mm
Szablon z blachy 5 mm
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: ArturSchŁ »

mareks pisze: 23 gru 2021, 12:27Moje 5 skrzynek ...
...w populacji skrzynek TT to drobny ułamek.
Są w niej skrzynki perfekt, ale i są takie sobie.
;)
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: mareks »

Moje 5 skrzynek zrobiłem bez użycia "kosmicznej technologii" i śruby są wszystkie M8 .Problemów z połączeniem z innymi skrzynkami nie słyszałem (stacja jest na dwutorowa,czyli jeszcze gorzej).Także to nie do końca trafiony argument.
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: fox »

mareks pisze: 22 gru 2021, 11:54
fox pisze: 21 gru 2021, 22:44 W praktyce 99% niedokładności jest kompensowana zastosowaniem śrub połączeniowych o fi 6 lub 8mm na etapie łączenia modułów.
To jest złe podejście i świadczy o bylejakości wykonania. A później na spotkaniu są problemy przy montażu układu
Nie, to jest podejście z czasów jak profile robiło się ręcznie domowymi narzędziami, a nie zlecało wyspecjalizowanym zakładom. W warunkach domowych, przy użyciu przeciętnych amatorskich narzędzi uzyskanie dokładności obróbki drewna na poziomie 0,5 mm jest bardzo bardzo trudne.
Awatar użytkownika
wojtek_
Posty: 472
Rejestracja: 31 mar 2007, 23:17
Lokalizacja: swidnik
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: wojtek_ »

zibi33 pisze: 21 gru 2021, 16:02 ciach


Posiadam moduły 900x500x160 czy lepiej przerobić na 900x300x160 ?
Pewny jesteś tych wymiarów?
Profile czołowe kup gotowe i walcz z nadwagą - wycinaj co się da i odelżywaj /wtf?/ gdzie się da.
zdrowia
w_
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: tydzial »

Aby zbudować prawidłowy moduł musisz mieć szablony i nie ma to znaczenia czy budujesz jedno czy dwu tor odpowiedni szablon i kłopot z pasowaniem z głowy.
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 304
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: Niejeden+ »

ArturSchŁ pisze: 22 gru 2021, 12:39
mareks pisze: 22 gru 2021, 11:54To jest złe podejście
... ale czasami jedyne, by dało się tory spasować i skrzynki złączyć (M6 w 10 mm otworach).
Dotyczy jednotoru, przy niedokładności w dwutorze zmiana śrub może już nic nie pomóc :evil: .
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: ArturSchŁ »

mareks pisze: 22 gru 2021, 11:54To jest złe podejście
... ale czasami jedyne, by dało się tory spasować i skrzynki złączyć (M6 w 10 mm otworach).
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: mareks »

fox pisze: 21 gru 2021, 22:44 W praktyce 99% niedokładności jest kompensowana zastosowaniem śrub połączeniowych o fi 6 lub 8mm na etapie łączenia modułów.
To jest złe podejście i świadczy o bylejakości wykonania. A później na spotkaniu są problemy przy montażu układu
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: fox »

W praktyce 99% niedokładności jest kompensowana zastosowaniem śrub połączeniowych o fi 6 lub 8mm na etapie łączenia modułów.
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: manfred »

Tak jak piszesz os otworu ma być w osi torów i 57,2ten wymiar liczony od osi otworu do główki szyny lub jak podałeś w normie od podstawy podsypki 7,2. Pozdrawiam
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Prośba o radę przed budową modułu stacji

Post autor: zibi33 »

Piszę tutaj aby nie powielać wątków itp.
Mam pytanie do starych wyjadaczy :D mianowicie w module jest wstępnie przygotowany nasyp, czyli w moim przypadku jest to zafrezowana sklejka, na widocznym rysunku jest zaznaczone strzałką jak ma być połączony nasyp z całą skrzynką, czyli wynika z tego że od osi śruby do główki szyny powinno być 57,2 mm, oraz oś pionowa od śruby powinna być dokładnie środku torów ?

Czy czegoś jeszcze powinienem dopilnować aby nie było problemów z połączeniem modułów ?
NormaTTnasyp1.jpg

Posiadam moduły 900x500x160 czy lepiej przerobić na 900x300x160 ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości