Szczecin vs sTTandard - wydzielona z Moduły Kacpra

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Szczecin vs sTTandard - wydzielona z Moduły Kacpra

Post autor: JarUs »

jotesz pisze: Jeśli dla młodego zloty są ważne.....
Jeśli chce się o czyś pisać, to warto wprzódy poznać temat, bo co post to wchodzisz na kolejną minę. :P
Makieta „domowa” i makieta modułowa to dwie różne makiety. Na pierwszej można robić co się chce, nawet w poprzek, bo tu żadne normy nie obowiązują. Robisz ją tylko i wyłącznie dla siebie. Natomiast makieta modułowa to praca (można powiedzieć zespołowa) kilkudziesięciu ludzi, którzy w zaciszu domowym budują moduł/y zgodnie z sTTandardową normą. Można na tym forum prześledzić historię budowy, a także uwagi, krytykę i pochwały ze strony „starszyzny” i nie tylko. A gdy moduł powstanie można z nim pojechać na zlot i użyć go do budowy makiety modułowej. Każdy zlot to inny skład uczestników zlotu oraz inna konfiguracja makiety, a mimo to nadal wszystko do siebie pasuje i działa. I taki jest sens trzymania się normy sTTandardowej. Nie ma tu miejsca na jakakolwiek dowolność, wszyscy trzymamy się normy.
Twoje obawy o rozmiar TT są trochę na wyrost, bo TT czuje się dobrze, a na ostatniej wystawie w Gliwicach publiczność doceniła makietę modułową w sTTandarcie i wśród wystawców zajęliśmy drugie miejsce zostawiając za sobą wiele makiet HO. 8)
jotesz
Posty: 8
Rejestracja: 16 gru 2017, 13:23
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Szczecin vs sTTandard - wydzielona z Moduły Kacpra

Post autor: jotesz »

Ok, poddaję się. Jeśli dla młodego zloty są ważne, musi się podporządkować. Mnie chodziło o to, żeby rozmiar TT nie zaginął w wymiarze możliwości HO. Ale po ostatnich zapowiedziach MTB, nadchodzi "Nowa Nadzieja". Dla siebie choćby w poprzek, w grupie - zgodnie z zasadami starszyzny. Może być? :evil:
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Szczecin vs sTTandard - wydzielona z Moduły Kacpra

Post autor: piotrek092 »

Nie szkoda Wam Panowie czasu ,normy określają jak ma być ,profil,elektryka ,zwrotnice,łuki etc ,jeżeli ktoś tego nie stosuje w swoich modułach to po wuja myśli o zlotach .Owszem z braku modułów dopuszczone były czasami warunkowo ,ale chyba już wszyscy wiedzą o co chodzi. Organizator dopuszcza moduły i sprawdzić powinien czy są zgodne z normą ,jeżeli nie to :shock:
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: drlukasz »

jotesz pisze:
tydzial pisze:Nie bawcie się w fabrykatów zabija to całą zabawę jak pisałem normę ma spełniać czoło modułu i elektryka reszta jest dowolna
tydzial - to rozumiem. (...) Wjazd, przejazd i wyjazd z modułu muszą uwzględniać bezpieczeństwo modeli i niezakłóconą zabawę, to oczywiste. Bocznice potraktuj, jak Trabanta z wyłączonym silnikiem dwusuwowym.
Bzdura na bzdurze i bzdurą pogania.
Nie masz kolego jakiegokolwiek pojęcia o idei makiety modułowej i o zabawie na takiej makiecie.
Norma sprawdza się od wielu lat, moduły wg. niej wykonane brały udział w licznych imprezach poza Polską i wszystko działało - mimo podpinania się do układów gdzie czoła nie były kompatybilne.
Wiedz też, że nawet jeśli czoła wybudowanego modułu będą zgodne z normą, elektryka spełni wszelkie założenia normy, a w "środku" wstawisz np. łuk 310mm, to moduł także nie zostanie dopuszczony do imprezy sTTandardowej.

Jeśli wszystko poza torami głównymi traktujemy jako "bocznicę" to wiedz, że jeśli jakiś organizator podjąłby decyzję o dopuszczeniu stacji Kacpra do imprezy, to już układający rozkład sprowadziłby ją do roli przystanku bez jakiegokolwiek ruchu towarowego. - z powodu niespełniania założeń normy i potencjalnych problemów z użyciem stacji.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: T_Domagalski »

tydzial pisze:w ZKMK nie ma problemów czy są ew1 czy ew2-3 ,zakrawa mi to na dyskryminację...
Nikt cię nie dyskryminuje. Chcesz, to buduj makiety na EW1 i tramwajowych łukach. Nikt ci tego nie broni.
Ale nie nazywaj ich sTTandardowymi, w szczególności nie wmawiaj młodym, że jak będą tak budować, to będą zgodni ze sTTandardem.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: Domiss »

kacper.szczecin pisze:Spróbuję pozamieniać jakoś te rozjazdy na coś szerszego, bo faktycznie trochę sprowadziliście mnie na ziemię w temacie EW1.
Zdaje się, że autor wątku już zdecydował, jak chce (spróbować) zbudować swoje moduły i z całą pewnością zaśmiecenie dwóch dalszych stron wątku w niczym mu już nie pomaga ;).
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: tydzial »

w ZKMK nie ma problemów czy są ew1 czy ew2-3 ,zakrawa mi to na dyskryminację gratuluję
Awatar użytkownika
Jerzyr
Posty: 340
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:02
Lokalizacja: Łapy
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: Jerzyr »

Nie będę polemizował z głupotą, ale nikt na poważnej imprezie nie dopuści skrzynek z rozjazdami EW1.
jotesz
Posty: 8
Rejestracja: 16 gru 2017, 13:23
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: jotesz »

tydzial pisze:Nie bawcie się w fabrykatów zabija to całą zabawę jak pisałem normę ma spełniać czoło modułu i elektryka reszta jest dowolna
Jerzyr pisze:niewiele składów może zostać "dopuszczonych" do wjazdu na w/w moduł
tydzial - to rozumiem. Jerzyr za to udaje, że nie rozumie.Wjazd, przejazd i wyjazd z modułu muszą uwzględniać bezpieczeństwo modeli i niezakłóconą zabawę, to oczywiste. Bocznice potraktuj, jak Trabanta z wyłączonym silnikiem dwusuwowym.
Awatar użytkownika
Jerzyr
Posty: 340
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:02
Lokalizacja: Łapy
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: Jerzyr »

jotesz pisze:Jeśli chłopak zaznaczył, że nie dopuszcza obcych składów na "torach wewnętrznych", to po co szukacie problemu?
No... właśnie! Skoro niewiele składów może zostać "dopuszczonych" do wjazdu na w/w moduł, to prościej nie dopuścić takiego modułu do makiety i po problemie. I oto chodzi oponentom.
Ze swojej strony mam uwagi co do niektórych zapisów normy, a nawet braku co niektórych zapisów. Ale to nie upoważnia mnie do "samowoli budowlanej" w kwestii unormowanej.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: JarUs »

piotrek092 pisze:Co tu się dzieje ....
Kolega jotesz zaproponował Kacprowi zrobienie czegoś co nikomu nie będzie potrzebne i pewnie jemu samemu również. Ot takie bezstresowe podejście do budowy modułów. :mrgreen:
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: piotrek092 »

Co tu się dzieje :shock: poza forum powiedziałbym inaczej :roll:
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: JarUs »

jotesz pisze: Kacper, buduj, choćby w poprzek!
jotesz pisze:To mówiłem ja, marzyciel bez makiety
Obrazek
jotesz
Posty: 8
Rejestracja: 16 gru 2017, 13:23
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: jotesz »

Szanowni koledzy, filozofujecie, niczym politycy, tymczasem zrażacie młodego człowieka. Myślenie i tworzenie jest w odwrocie, więc skupiacie się na podejrzeniu cwaniactwa. Rezultat może być tylko jeden - kolejny inteligentny młody człowiek uzna, że jesteśmy zamkniętą elitą niedopuszczającą nikogo z zewnątrz. Bardzo proszę o więcej empatii, inaczej wymrzemy, niczym dinozaury. Modelarstwo, co ja gadam, budowa jakiejkolwiek makiety TT jest sztuką samą w sobie, a nie każdy artysta jest geniuszem, a co dopiero kolejarzem :lol: . Rozumiem standardy, ale nie rozumiem pejoratywnych ocen i zimnej ( bezpłciowej) krytyki. Jeśli chłopak zaznaczył, że nie dopuszcza obcych składów na "torach wewnętrznych", to po co szukacie problemu? Waszym składom nic się nie stanie, a młody człowiek nabierze doświadczenia, które zwykle jest najlepsze i najtrwalsze po własnych błędach i z własnych pieniądzy. A wy (my) nie musicie "odwiedzać" jego bocznic i lokomotywowni, tak? To mówiłem ja, marzyciel bez makiety, za to wystarczająco stary :mrgreen: Kacper, buduj, choćby w poprzek!
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: T_Domagalski »

tydzial pisze:...nikt wtedy nie słyszał o EW2-3 a dziś wrzawa jak to EW1 na szlakowych. Czoła modułów były asymetryczne a dziś symetryczne itd.
Przesadzasz. To "dziś" trwa już od prawie 8 lat! Tyle czasu obowiązuje obecna wersja sTTandardu 3.02. Ale żeby nie było, sprawdziłem w najstarszej posiadanej wersji 1.1 sTTandardu z 2005 roku i tam już było wyraźne zalecenie stosowania 12-stopniowych EW3 w torach głównych. Już wtedy były one normalnie w sprzedaży, choć dość drogie.
Więc nie pisz, jakbyś był tymi 8 lub 13-letnimi zmianami "zaskoczony", bo onieśmielasz nawet polskich drogowców. :D

To, że masz starą stację - trudno. "Porąbka" też jest stara i na EW1, ale warunkowo była w Kaliszu. Warunkowo, bo nie wszystek tabor przez nią był w stanie przejechać. Ale cały watek wziął się z tego, że kolega Kacper przedstawił NOWY moduł, rzekomo sTTandardowy, który od samego początku budowy sTTandardowy nie był. A tego już nie rozumiem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości