Moduły Kacpra

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: JarUs »

kacper.szczecin pisze:Plan jest ...
Jak wjedziesz składem na 3 tor (kolor czerwony) to chyba jest "szach" ;) to tory "na dole są odcięte".
Szepietowo
kacper.szczecin
Posty: 106
Rejestracja: 30 paź 2014, 09:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: kacper.szczecin »

JarUs pisze: Masz jakiś plan stacji, czy budujesz na "żywioł" ?
ps. Conradów nie polecam
Plan jest na coś takiego, ale na "żywioł" dopasowuję miejsca zwrotnic z miejscami łączenia modułów itd.
Obrazek

Bywam dyżurnym ruchu na stacjach i zdaję sobie sprawę z działania Conradów... Pozostało mi się nad tym zastanowić, bo zapewne zanim będę się zajmował napędami, minie jeszcze trochę czasu :)

Added in 3 minutes 43 seconds:
ArturSchŁ pisze:...chodzi o KKS, które muszą się w jedną, a potem w drugą stronę wychylić...
Zaznaczyłem niżej na zielono trasę "esów-floresów" i tak jak pisałem, będzie to jedynie zjazd lokomotywy z toru odstawczego do lokomotywowni, a składy wyjeżdżające z bocznicy na szlak i tak koniec końców bedą musiały "wyjechać na prostą" :)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: ArturSchŁ »

kacper.szczecin pisze:Takie "esy-floresy" według mnie nie wyglądają najgorzej, a sprawdziłem i moje lokomotywy bez problemu sobie na nich radzą
Bardziej niż o wózki/osie lokomotyw, chodzi o KKS, które muszą się w jedną, a potem w drugą stronę wychylić, a tego nie lubią, szczególnie pod obciążeniem (składem), stad uwaga o wstawieniu kawałka prostego toru pomiędzy rozjazdami, który pozwala mechanizmowi powrócić na środek przed wygięciem się w drugą stronę.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: JarUs »

kacper.szczecin pisze: część rozjazdów "odziedziczyłem" od innych
Odziedziczone - niekradzione ;) , zawsze możesz sprzedać i kupić odpowiednie.
Masz jakiś plan stacji, czy budujesz na "żywioł" ?
ps. Conradów nie polecam
kacper.szczecin
Posty: 106
Rejestracja: 30 paź 2014, 09:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: kacper.szczecin »

JarUs pisze: .. a przecież możesz kupić taniej i złożyć ... nie mówiąc o reszcie "zalet" ;)
Jasne, trudno się nie zgodzić :)
Ale tak jak napisałem, część rozjazdów "odziedziczyłem" od innych, a część jest zdjęta z mojej nigdy nie skończonej makiety :)

Added in 4 minutes 19 seconds:
Takie "esy-floresy" według mnie nie wyglądają najgorzej, a sprawdziłem i moje lokomotywy bez problemu sobie na nich radzą :)
ArturSchŁ pisze: PS:
rozważ zastosowanie serw zamiast Conradów, z którymi są zawsze jakieś problemy, lub w ostateczności cięgła i ręczne sterowanie.
Myślałem już o serwach, bo ładnie wygląda powolne przemieszczanie się głowicy, ale obawiam się, że więcej nieudolnie narobię się podczas próby ich konfiguracji niż będzie z tego pożytku...
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: ArturSchŁ »

kacper.szczecin pisze:... osoba zasugerowała mi, że brakuje prostej wstawki między zwrotnicami,
Pomijając aspekt finansowy ....
...idąc po zielonej linii wykonujemy niepotrzebnego "esa-floresa" ;)
Zastosowałeś na drugim torze anglika, gdybyś i tu go dał (zamiast 2 x rozjazdy) to otrzymasz gładki (po prostym) przejazd z lewa na prawo, a dodatkowo obszar rozjazdów się skraca.
Zastosowanie 2 anglików jest jednak droższe - i tu Twój wybór.

PS:
rozważ zastosowanie serw zamiast Conradów, z którymi są zawsze jakieś problemy, lub w ostateczności cięgła i ręczne sterowanie.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły Kacpra

Post autor: JarUs »

kacper.szczecin pisze:Od razu napiszę jeszcze odnośnie zastosowanych przeze mnie zwrotnic EW1.
Jako, że jestem jeszcze uczniem, nie mam stałej pracy itd. nie dysponuję jeszcze tysiącami złotych, które mógłbym wrzucić w stację...
:shock:
EW1 15 = 62PLN
.. a przecież możesz kupić taniej i złożyć ... nie mówiąc o reszcie "zalet" ;)
BW 12 = 52PLN
kacper.szczecin
Posty: 106
Rejestracja: 30 paź 2014, 09:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Moduły Kacpra

Post autor: kacper.szczecin »

Cześć,
Jakieś pół roku temu zacząłem tworzyć wizję swojej stacji, powstały skrzynki, ale potem przez natłok spraw w szkole nie było czasu na kontynuację projektu...
Wystawa w Rumi dała mi swojego rodzaju motywację i w przerwach między wakacyjną pracą zacząłem wracać do budowy.
Zaczęły się niestety pierwsze "ale". Nie chcę nic zepsuć więc wolę zapytać :)
Obrazek
Rozjazdy będą napędzane conradami, lecz nigdy wcześniej nic na nich nie robiłem. Czy zmieszczę 4 napędy kładąc zwrotnice tak jak na obrazku powyżej?
Muszą być niestety tak ściśnięte ze względu na to, że chciałbym na module zmieścić jeszcze lokomotywownię. Ewentualnie zastanawiam się nad przełożeniem anglika na następny moduł.
Obrazek
Na Facebookowej kolejowej grupie jedna osoba zasugerowała mi, że brakuje prostej wstawki między zwrotnicami, ale czy faktycznie jest konieczność jej użycia? Co takie rozwiązanie wniesie do całości, czy składy będą łatwiej pokonywały taki rozjazd?
Obrazek
Odcinek zaznaczony na zielono będą pokonywały jedynie lokomotywy, które odstawiły skład na bocznicy i zjadą do lokomotywowni. Czy lokomotywy bez podczepionego składu powinny sobie poradzić?

Jeszcze pochwalę się pierwszymi przymiarkami :)
Są to 3 z 6 metrów jakie powstaną, a z całości będzie również zjazd na jednotorowy szlak, bo od niedawna mam go 7 modułów:
Obrazek

Obrazek

Od razu napiszę jeszcze odnośnie zastosowanych przeze mnie zwrotnic EW1.
Jako, że jestem jeszcze uczniem, nie mam stałej pracy itd. nie dysponuję jeszcze tysiącami złotych, które mógłbym wrzucić w stację... Część rozjazdów i napędów udało mi się zebrać dzięki pomocy innych modelarzy, którym jeszcze raz bardzo dziękuję :)
Tabor, który posiadam bez problemu sobie na nich radzi i nie mam problemów z jego wykolejaniem się.
Stacja będzie służyła głównie do "zabawy" w manewry, zestawianie składów, wyładunek wagonów itd.
Przez środek będzie bezproblemowy przejazd "po prostej", przy którym znajdą się perony.

Całość uzupełni jeszcze niewielka wąskotorówka :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości