Moje moduły - Slawek77

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Slawek77 »

Takie kołki planuję zamontować przy modułach.
Zastosował juz ktos taki patent ?
https://www.belmeb.pl/kolki-ustalajace- ... -4238.html
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Slawek77 »

I to będzie będzie najlepsze rozwiązanie ;)
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: wicy »

Nie bardzo rozumiem jak chcesz wpasować pionowe wzmocnienie filara między dwie ściany skrzynki, ale.... niech się ta sklejka nawet nieznacznie wypaczy będziesz miał na jej górze dość sporą dziurę i filar rozejdzie się w szwach.

Cóż... amerykanie nie dlatego lądowali na księżycu że jest to łatwe, ale dlatego że jest to trudne :mrgreen:
Też sobie poradzisz
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Slawek77 »

A ja sadzę że nie ma co się martwić o sztywność filara a to dlatego że połowa filara będzie zamontowana na stałe do czoła skrzynki.
Jak widać filar w tym miejscu będzie tylko wystawać 13,5 cm a reszta filara będzie schowana.
Nawet nie będzie trzeba stosować magnesów.
Skrzynki obie będą skręcane co najmniej w 6 miejscach co dzięki tyloma mocowań moduły będą sztywne.
Przynajmniej tak sadzę i mogę się mulić, w końcu nie mam doświadczenia z robieniem skrzynek.
Chyba że konstrukcja skrzynki powinna być inna, no to już poje plany pójdą w łeb.

Przychodzi mi na myśl zastosować taki paten jak przy stołach rozkładanych, w jednym czole zamontuję bolce metalowa a w drugim czole gniazda metalowe na bolce, które będą wchodzić jak do masełka :mrgreen:.
Ten paten pozwoli na ustawienie modułów w jednej linii, a śrubami dodatkowymi będą skręcone moduły.

A co do magnesów wystarczy zrobić gniazdo na magnesy i nie trzeba kleić.
Tu jest przykład :)
https://www.youtube.com/watch?v=AbKOpN6RqHM




Pole czarne to czoło skrzyni kreski czerwone to ile filar będzie zamontowany do czoła skrzynki.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: wicy »

Niejeden+ pisze:Postaw cały filar na prawym segmencie, a przęsło mostu zrób ruchome lub podeprzyj je na czas transportu dodatkowym uchwytem.
No właśnie. Proste rozwiązania są najlepsze. Po co komplikować sobie życie składanymi filarami?
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 304
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Niejeden+ »

Moim zdaniem, dzielenie filara jest utrudnianiem sobie roboty.
Jeżeli rysunki są narysowane w proporcjach, to wysokość segmentu wynosi ok.30 cm. Przy tak wysokim segmencie zawsze będzie widoczny podział filara, zwłaszcza że segment z prawej strony pod najwyższym filarem ma poniżej 5 cm i będzie mocno podatny na zwichrowania.
Postaw cały filar na prawym segmencie, a przęsło mostu zrób ruchome lub podeprzyj je na czas transportu dodatkowym uchwytem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Domiss »

Slawek77 pisze:Zastanawiam się czy zda egzamin zamontować w dwóch połówkach magnesy tak by dwie połówki dolegały do siebie przy złączeniu modułów.
Tam jest (może być) całkiem sporo miejsca na magnes (rozsądnej wielkości), więc tak (neodymowy 10x10x3mm to 2.12kg siła oderwania - lepiej jednak jest dać więcej słabszych magnesów w "strategicznych" miejscach). Z moich doświadczeń wynika, że lepiej, aby magnes był przez coś trzymany (tak, by po połączeniu pomiędzy magnesami były jeszcze fragmenty filarów mostu, może to być cienka blaszka dobrze zamocowana do sklejki - w każdym razie klejenie magnesu może okazać się o wiele za słabe, jeśli na klej zadziała tylko siła rozciągająca - magnes jest gładki, więc się "wyśliźnie" z kleju).
Ja próbowałem użyć o wiele słabszych magnesów (5x5x1mm) do mocowania wieży oświetleniowej do modułu - wysmykiwały się z kleju - zrezygnowałem więc tam z magnesów).
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Slawek77 »

Pierwszy test połowy filara, sklejka która jest zamontowana do filara musi być przymocowana na stałe do czoła, tak że w czole modułu zrobię wnękę na sklejke którą na stałe przykręcę, i w ten sposób filar będzie sztywny.
Co do łączenia modułów planuję zrobić odpowiednie prowadnice tak by oba moduły bez problemu były spasowane co do setnego mm.
Ten paten wykorzystali H0-rowcy.
Zastanawiam się czy zda egzamin zamontować w dwóch połówkach magnesy tak by dwie połówki dolegały do siebie przy złączeniu modułów.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2280
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Borczy »

Tadeusz, z tym profilem pod filar to niezły pomysł. Szkoda żeby tyle pracy poszło w pi.....
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: T_Domagalski »

ArturSchŁ pisze:Nie prościej styrodur ?
Robienie mostu dzielonego wpół to spore wyzwanie. Krzywa podłoga, niedoskonałości geometrii samych modułów - to wszystko sprawia, że po skręceniu makiety potrafią pojawić się całkiem duże naprężenia... Czasem mam okazję je obserwować na dylatacji na moim moście. ;)
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie w miejscu podziału profilu wyciętego z grubszej sklejki, obejmującego zarówno teren jak i filar mostu. I tak przydałoby se pomysleć nad jakimś dodatkowym usztywnieniem tego...
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Wojtek_Kraków »

Slawek77 pisze:Nie chciałbym wprowadzić produktu w sprzedaż na który by ludzie narzekali że nie da się skleić.
Instrukcję w każdym razie zrobię przy kolejnych przęsłach tak żeby nie sklejać nie potrzebnych przęseł.
Myślę że każdy kupując taki model będzie wiedział na co się porywa. Albo przynajmniej będzie zdawał sobie sprawę.
Model piękny i na Twoim miejscu dałbym go na zamówienie.
Co się da opisz a co nie pokaż na krótkim filmie. Nie musisz krok po kroku pokazywać wszystkiego.
Opowiedz o głównych problemach i trudnościach i tyle...
Jak sklejałem małe modelarze to nikt za rękę nikogo nie prowadził.
Opis zwykle mieścił się na jednej stronie A4 + kilka rysunków.

A model przepiękny :)
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Slawek77 »

Najpierw zrobię tak jak planuję, jak coś nie wyjdzie to spróbuję styrodur użyć w tym przypadku, a nawet mam dwa wielkie płaty w domu.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: ArturSchŁ »

Slawek77 pisze:Aby te dwie połówki były sztywne i mocne użyję sklejki w wewnętrznej części filara.
Nie prościej styrodur ?
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Slawek77 »

Co do sprzedaży to muszę się zastanowić jak zrobić instrukcję, bo sklejanie nie jest proste, ze względu na długość elementów które wyginają się przy sklejaniu.
Opracowałem sposób jak tego uniknąć, lecz w instrukcji w postaci zdjęć nie da się tego pokazać.
Przęsło łukowe sklejałem dwa dni po 8 godzin, i tyle czasu zajmuje by skleić dokładnie całe przęsło, efekt robi ale ogrom pracy zniechęca do takich modeli.
Mam jeszcze do sklejenia 7 przęseł to pomyślę nad nagraniem filmu aby pokazać jak sklejam przęsło, tylko komu będzie się chciało siedzieć i patrzeć tyle godzin na filmik.
Nie chciałbym wprowadzić produktu w sprzedaż na który by ludzie narzekali że nie da się skleić.
Instrukcję w każdym razie zrobię przy kolejnych przęsłach tak żeby nie sklejać nie potrzebnych przęseł.
To samo dotyczy się filarów, są tam elementy które trzeba wyginać i nie łatwo to skleić, i trzeba się wspomagać ciepłym powietrzem aby szybciej się to skleiło tak żeby nie musiałbym siedzieć 10 min i trzymać element aby się przykleił.

Wczoraj udało mi się skleić i usztywnić dwa filary, jeszcze został mi do zrobienia filar w dwóch częściach tak aby dwie połówki będą przy krańcu modułów.
Aby te dwie połówki były sztywne i mocne użyję sklejki w wewnętrznej części filara.
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Moje moduły

Post autor: Zbyszek Zajner »

Sławek, piękny most w naszej skali i w rzeczywistości. A będą te przęsełka na sprzedaż?
Ambitnie podchodzisz do pracy. Pełen podziw i szacunek dla Twojego zacięcia.

Zbyszek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości