Moduły stacji Chorzów i okolić

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: gemol »

Raczej zasugeruję ci sklejkę 2 mm. Karton stosowałem do torów kolejki polowej i w modelu statycznym ujdzie, ale w modelu dynamicznym nie wytrzyma długo.
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: adamTT »

Ja tylko jeszcze wspomnę o względzie wizualno-estetycznym, pomijając czy coś przejedzie przez EW1 czy nie przejedzie.... Może to nie jest dla wszystkich istotne, ale w gruncie rzeczy staramy się odwzorować jak najbardziej wiernie rzeczywistość zachowując przede wszystkim proporcje. Jak wyglądają EW1 a jak EW3 każdy wie...
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: Wojtek_Kraków »

Masz zacięcie chlopie;)
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: Slawek77 »

Nie ma co kombinować trzeba kupić to się kupi, lecz najpierw spróbuję zrobić samemu zwrotnice, podkłady z kartonu ;)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: Wojtek_Kraków »

Po części masz racje że problem tkwi w taborze.
Tylko albo masz tabor z maksymalną liczbą detali jak w pierwowzorze albo uproszczony i wtedy przechodzi po każdym łuku, zwrotnicy itp.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: Slawek77 »

Dlaczego pytam czy są dopuszczane, bo na makiecie mam 15 zwrotnic w tym 13 ew1 i wtedy jak były by dopuszczone te zwrotnice to zdecydowąłbym się na rozbiórkę makiety, bo zwrotnice mam do odzyskania.
To może nie tkwi problem w zwrotnicach tylko w taborze robionym na zamówienie.
Ja na mojej makiecie mam ponad 70m torowiska na małej powierzchni i każdy tabor przejedzie wszędzie z maksymalną prędkością, i nic się nie dzieje, nie wiem jak spisywały by się modele robione na zamówienie, ale jak by wypadały to wiadomo gdzie leży problem.

Więc już dowiedziałem się dlaczego nie są dopuszczane ew1 więc pozostaje zakupić nowe zwrotnice ew3
Dziękuję za pomoc oraz wytłumaczenie.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: Wojtek_Kraków »

Z resztą stacji pewnie grosze ale jak się przyjrzeć bliżej to:
Nie wiem jak w AMC ale w MM
EW1 55,00 zł
EW3 78,00zł

30% różnicy w cenie

Przy jednej, dwóch zwrotnicach to rzeczywiście wydatek mały. Ale jak masz do założenia 6-8 to robi się różnica 138-184 zł - czyli jeden wagon.

Ale nie ma się co czarować. Np parowozy które mają założone wszystkie detale np przy silniku raczej przez EW1 nie przejadą.
I pewnie całą reszta taboru też nie. Dlatego norma jest rygorystyczna żeby przejechać mógł każdy.
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: aquirlan »

Ja widziałem lokomotywy "Tomek i przyjaciele" na imprezach modułowych. Możemy je z powodzeniem stosować :roll:
Różnica w cenie rozjadu miedzy EW1 a EW3 w AMC to grosze w porównaniu z resztą stacji, więc upieranie się przy EW1 to naprawdę przesada.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: wicy »

Widziałem moduły z ciaśniejszymi łukami (310, 353) na torach głównych(!) niż zwrotnicowe Ew1 dopuszczane na imprezach modułowych i stosowane z powodzeniem.
Okazuje się więc, że część imprez dopuszcza odstępstwa od sttandardu, część nie.
Chyba za każdym razem trzeba pytać o pozwoleństwo organizatora.
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: gemol »

Nie będą dopuszczone, gdyż nie spełniają normy. Jesteś w błędzie pisząc, że przez EW1 przechodzi każdy tabor. Fabryczny być może tak, ale po naszych modułach jeździ wiele modeli krótkoseryjnych, a te przeważnie /ze względu na detale/ przechodzą wyłącznie łuki o większych promieniach, stąd dopuszczalne są minimum EW2 i nie w torach głównych.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: Slawek77 »

Tylko co ma to za znaczenie ten promień, w końcu zwrotnica to zwrotnica ma po prostu działać i tyle, a jaki ma promień nie ma znaczenia w naszym hobby, w końcu nasza skala jest pomniejszona o 120 razy
Z zwrotnicami ew1 jest najmniejszy kłopot, nie jest wymagana polaryzacja i żaden tabor nie ma z nimi problemów tak jak w przypadku ze zwrotnicami ew2.
Czyli moduły ze zwrotnicami ew1 nie będą dopuszczone do imprezy ?
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: mareks »

Ew2 jeszcze jakoś obleci ale EW1 to juz bedzie karykatura .
Za normą :

Maksymalny kąt zwrotu w torach dodatkowych b = 15°
Minimalny promień łuku w torze zwrotnym R = 600 mm

Czyli EW1 spełnia wymagania dotyczące kąta ale jeżeli chodzi o promień to już nie
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: Slawek77 »

A to ja tego nie wiem, dlatego pytam
Awatar użytkownika
Jerzyr
Posty: 340
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:02
Lokalizacja: Łapy
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: Jerzyr »

Slawek77 pisze:A czy ew1 można stosować na bocznicach lub w moim przypadku na placu załadunkowym ?
A czy dopuszcza to norma?
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moduły stacji Chorzów i okolić

Post autor: Slawek77 »

A czy ew1 można stosować na bocznicach lub w moim przypadku na placu załadunkowym ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości