Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2320
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Borczy »

Kolega Sławek77 jest dobry w tematach wiejsko - przemysłowych. Na makiecie ciekawym elementem było stworzenie wykopu przy kamienicach - dobry temat na jakąś kopalnię piachu na szlaku lub żwirownię.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Slawek77 »

Misiek pisze:Poszukaj, wymyśl, opracuj itp. jakąś bocznicę przemysłową, jakiś zakład przemysłowy.
To może się przydać, chyba nawet bardziej urozmaici makietę niż kolejna stacja.
I tak właśnie zrobię, będzie wizja będzie moduł :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 11:39 przez Slawek77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1649
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Misiek »

Poszukaj, wymyśl, opracuj itp. jakąś bocznicę przemysłową, jakiś zakład przemysłowy.
To może się przydać, chyba nawet bardziej urozmaici makietę niż kolejna stacja.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Slawek77 »

Był to nie przemyślany pomysł stworzenia taką stację, a szczególnie stacja Chorzów.
Nie zdawałem sobie sprawy z powagi projektu.
Dopiero po opublikowaniu schematu torowiska doszło do mnie że jest to dość poważny i kosztowny projekt.
Wiec raczej projekt nie zostanie zrealizowany w 100% a i być może zostanie porzucony.
Wtedy pomyślę o modułach szlakowych.
W każdym razie, chciałbym kiedyś uczestniczyć w imprezach z własnym modułem.
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: gemol »

A ja zapytam z innej beczki - czy nie lepiej by było zrobić te 7,5 m szlaku? Rzecz jasna nie mam zamiaru cię zniechęcać do działań, ale z doświadczenia wiem, że szlak jest bardziej potrzebny niż kolejna stacja, o ile twoim celem głównym jest udział w imprezach modułowych. Jeśli chcesz przy tym mieć zabawę w domu - nie było pytania - w domu ciężko jest bawić się wyłącznie na szlaku.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Wicio »

Zasadniczo wzrok mi się pogarsza, ale na schemacie to ja widzę 8 anglików i przejście krzyżowe. Gotowe angliki nadające się do użytku to tylko Baeslery, ale one mają 15 stopni a to wymusza stosowanie EW2 co nie wygląda za dobrze, nawet EW3 to dośc znaczne uproszczenie geometrii, niestety do nich nie dostaniesz gotowych 12 stopniowych anglików w sensownej cenie. Można ewentualnie samemu popełnić angliki jak zrobili winner_xp albo KamilW.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Slawek77 »

Podliczyłem mniej więcej ile by wyszło torowiska na ten projekt, sumka ładna ale myślę że warto będzie.
Około 40 zwrotnic + anglik, torowiska 150m więc jest to dość poważny projekt.
Taki projekt wymaga sporo miejsca więc chyba się porwałem z motyką na słońce :mrgreen:
Postanowiłem sprzedać makietę :( , jeśli znajdzie się kupiec to ruszam z pełna parą !!!
W każdym razie projekt idzie w odstawkę do czasu aż nie zwolni się miejsc w mieszkaniu.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 22:24 przez Slawek77, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Slawek77 »

A widzisz tego to nie wiedziałem, byłem tam około 3 miesiące temu i były tam pustki.
Więc nawet lepiej jak wszystko funkcjonuję tak jak kiedyś.
Awatar użytkownika
dejww
Posty: 252
Rejestracja: 25 cze 2013, 11:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: dejww »

Z Twoim talentem i czasem zrobisz szybko to co zamierzasz. Skład stali nadal funkcjonuje, byłem zawieźć ostatnio tam stal i nawet stało 5 platform ze stalą :P
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Niejeden »

wicy pisze:No ale jeśli taki "skrót" stosowany jest przez producentów w długościach niektórych wagonów, nie znaczy to chyba, że dla zachowania skali trzeba go stosować wszędzie??
Bo teraz to i ja zgłupiałem :(
Przeliczając długości, czy choćby wymiarując budynki robiąc ten "skrót modelarski", robimy skalę ~1:170 a nie 1:120... :shock:
Chodzi o to, że skracasz odległości a nie zmieniasz wymiary obiektów (akurat wagony nie są tu najlepszym przykładem ale chciałem pokazać, że to nie mój wymysł). Czyli wymiary budynków pozostają w skali a skracasz np. odległości pomiędzy nimi. To nie jest z resztą żaden wymóg. Jeśli chcesz i masz możliwość, możesz zrobić w TT peron długości 2,5m (300m w realu). Będzie realistycznie, tylko pytanie, czy takie składy w TT w ogóle się pojawiają (nie licząc rozmaitych prób bicia rekordów na zloTTach jak już część oficjalna się skończy a towarzystwo trochę się "rozweseli" :P ).
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 20:37 przez Niejeden, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1707
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: wicy »

Niejeden pisze:Nie mówimy o skali ale o skrócie modelarskim, który stosuje się tam, gdzie odwzorowanie długości czegoś (np peronów) w skali byłoby niemożliwe lub niepraktyczne. Jest to powszechne np. w przypadku wagonów osobowych w H0 - często są one krótsze niż wynikałoby to z przeliczenia realnej długości na skalę, czego wszyscy są świadomi ale jest to pewien kompromis pomiędzy realizmem a funkcjonalnością.
No ale jeśli taki "skrót" stosowany jest przez producentów w długościach niektórych wagonów, nie znaczy to chyba, że dla zachowania skali trzeba go stosować wszędzie??
Bo teraz to i ja zgłupiałem :(
Przeliczając długości, czy choćby wymiarując budynki robiąc ten "skrót modelarski", robimy skalę ~1:170 a nie 1:120... :shock:
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2396
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: womo »

No proszę, i kolejny dzień udany bo dowiedziałem się czegoś nowego.
W sumie to już nie TT tylko kompromis TT :P . :mrgreen:

Misiek chodziło mi o windy bagażowe ... taki żart bo rozebrano je ponieważ były za małe w stosunku do potrzeb.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1649
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Misiek »

Jerzyr pisze:Kolega nie zrozumiał do czego stosujemy przelicznik długości.
No nie, nie wiem o jakie wieże chodzi "na Zachodnim" - dlatego się podpytowuję ;) Ale to off-top
O skrótowości przy budowie wszelkich stacji wiem ;)
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 22:20 przez Misiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Niejeden »

Nie mówimy o skali ale o skrócie modelarskim, który stosuje się tam, gdzie odwzorowanie długości czegoś (np peronów) w skali byłoby niemożliwe lub niepraktyczne. Jest to powszechne np. w przypadku wagonów osobowych w H0 - często są one krótsze niż wynikałoby to z przeliczenia realnej długości na skalę, czego wszyscy są świadomi ale jest to pewien kompromis pomiędzy realizmem a funkcjonalnością.
Awatar użytkownika
Jerzyr
Posty: 341
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:02
Lokalizacja: Łapy
Kontakt:

Re: Stacja Chorzów przy ul. dworcowej

Post autor: Jerzyr »

Misiek pisze:co wyburzyli? wieżę do nawęglania?
Kolega nie zrozumiał do czego stosujemy przelicznik długości.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 22:19 przez Jerzyr, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości