Makieta modułowa à la "TV"

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1645
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: Misiek »

Jakby się nauczyła wcześniej kultury i taką samą kulturę przekazała potomstwu, to nie byłoby się o co obrażać.
A tak, musimy się zabezpieczać przed gówniarzem, który podchodzi do makiety i bez pytania bierze w łapska jakiś wagonik czy lokomotywkę.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: JarUs »

Misiek pisze:... prewencyjnie wolimy postawić barierki przed niewychowaną tłuszczą.
Gdyby to przeczytała matka wychowująca dziecko bezstresowo, to na pewno by się obraziła za "niewychowaną tłuszczę" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: ArturSchŁ »

Misiek pisze:... prewencyjnie wolimy postawić barierki przed niewychowaną tłuszczą.
Nie chciałem tego tak dosadnie nazywać, ale dokładnie o to chodzi.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1645
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: Misiek »

ArturSchŁ pisze: autor rozmawia z publicznością stojąc pośród nich. Inna sprawa, ze nikt nie dotyka eksponatów, może dlatego, że są one na wysokości oczu oglądającego.
W przypadku imprez zachodnich to raczej jest kwestia wychowania widzów. Od pewnego wieku jest nauczony "nie dotykać cudzej własności / pracy". A u nas to różnie bywa i z tego samego powodu (wychowanie w PRL) prewencyjnie wolimy postawić barierki przed niewychowaną tłuszczą.

Aczkolwiek zdarzają się miłe wyjątki :D
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: JarUs »

ArturSchŁ pisze:IMHO: tytuł wątku określa tylko te ostatnie makiety, czyli scenki jak z obrazka - czyli TV.
Cyzelator :mrgreen:
Czy gdybym do tytułu dodał ilość skrzynek - Makieta jedno lub wielomodułowa à la "TV" - byłoby OK ?? ;)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: ArturSchŁ »

3 grosze w sprawie nazewnictwa.

O zaletach i wadach makiety z tłem podyskutujemy zapewne podczas wieczornych rozmów na spoTTkaniach.

Chciałbym zwrócić uwagę, że coraz więcej jest prac będących zamknięta całością, posiadającą swoje tło i oświetlenie, gdzie autor kieruje widza na konkretne oglądanie szczegółów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stoi to w pewnej sprzeczności ze spoTTkaniami Fremo czy sTTandardowymi, gdzie na dużej sali mamy esy-floresy torów:
Obrazek
dostępnych (dla obsługi) z każdej strony, jednak nie dla gawiedzi, która jest oddzielona barierkami jak na miesięcznicy. Zwróćcie uwagę, oglądając filmy z kanału PMMH0, że tam NIE MA odgrodzeń, że autor rozmawia z publicznością stojąc pośród nich. Inna sprawa, ze nikt nie dotyka eksponatów, może dlatego, że są one na wysokości oczu oglądającego.
Można polemizować czy budujemy makiety dla siebie, czy po to, by cieszyć się z nich razem z innymi oglądającymi. Zostawmy tę dyskusję również na długie wieczorne rozmowy.
:mrgreen:
Wracając do makiet z tłem, które nazwijmy "skrzynkowe", są one znowu jakby w dwóch grupach: liniowe jak te na fotkach u góry, czy wręcz "TV" jak te poniżej:
Obrazek Obrazek Obrazek

IMHO: tytuł wątku określa tylko te ostatnie makiety, czyli scenki jak z obrazka - czyli TV.
Makiety z tłem i ew. oświetleniem nazywajmy skrzynkowymi w odróżnieniu od sTTanadardowych, które nie określają jednego kierunku prezentacji.
Oczywiście nie mówimy tu o profilu przejściowym, który przecież może być użyty także w makietach skrzynkowych czy TV.

[Zdjecia z kanału PMMH0]
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2184
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: oelka »

T_Domagalski pisze:Akurat to jest wg mnie dużą wadą "telewizorów". Z resztą nie tylko telewizorów, innych makiet też. Obsługa stojąca plecami do publiczności po prostu zasłania makietę i na dłuższą metę irytuje.
Lepsza wersja jest wówczas gdy "ręka boga" objawia się nagle przed tłem i coś majstruje na makiecie :)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1892
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: T_Domagalski »

Wojtek_Kraków pisze:Po drugie obsługujący stacje siedzi od strony publiki. Łatwiej zagadać i się coś podpytać.
Akurat to jest wg mnie dużą wadą "telewizorów". Z resztą nie tylko telewizorów, innych makiet też. Obsługa stojąca plecami do publiczności po prostu zasłania makietę i na dłuższą metę irytuje.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: JarUs »

drlukasz pisze:Jarek, litości. Na forum jest w tej chwili ....
Chciałem, ale nie miałem śmiałości, zaproponować jeszcze jeden dział - Makieta modułowa podłogowa ... w końcu jest tyle wariantów
Oczywiście to były żarty :mrgreen:
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: drlukasz »

JarUs pisze: to czy nie powinien powstać kolejny dział na Forum TT - Makieta modułowa - diorama ??
Jarek, litości. Na forum jest w tej chwili (o ile się nie pomyliłem) co najmniej 106 forów i podforum. Z tego wiele bez postów albo z ostatnimi postami sprzed np. 2 lat... albo i więcej.
A z punktu widzenia osoby która takiego "telewizora" obsługiwała - zabawa jest przednia. Jak chcesz to rozrządzasz sobie zdawkę na stacji, albo jeździsz czymś pomiędzy technicznymi...
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: Wojtek_Kraków »

Mi w Gliwicach bardzo podobała się stacja Tomka Florczaka(H0).
Czy ja wiem czy to ogranicza zabawę?
Pociągi przelatywały normalnie przez stację a jak trzeba to i manewry były.
Moim zdaniem dużo fajniejsze w odbiorze.
Dodatkowo ładne zdjęcia można zrobić.
Tło jest ładnym dopełnieniem całości.
Po drugie obsługujący stacje siedzi od strony publiki. Łatwiej zagadać i się coś podpytać.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: JarUs »

W Gliwicach było, jak dobrze policzyłem, sześć takich telewizorów. Jeden z nich (Parowozownia Belgard) otrzymał główną nagrodę od publiczności. Sam wszystkie obejrzałem i ... jest to modelarstwo przez duże "M", albo inaczej jest to już "Sztuka" - obraz 3D. Z drugiej strony, taka makieta, która jest w zasadzie tylko do oglądania i podziwiania nie nadaje się do zabawy. To tak jakby autem F1 jeździć do pracy ...
... a skoro już jest pierwszy "telewizor" w skali TT, a mogą powstać następne, to czy nie powinien powstać kolejny dział na Forum TT - Makieta modułowa - diorama ??
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: Borczy »

Generalnie w kwestii telewizora to myślę,że chodziło o opinię jak wyglądała według Was strategia kolegów z H0 oraz stacji muzeum :lol: , którzy wsiedli do rozpędzonej dwa lata temu lokomotywy w skali TT i przejechali się na gapę ;)
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2382
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: womo »

Fajne, najlepsza ta Z. Tylko nie wyobrażam sobie budowy, przy N-ce ja już nie dowidzę a co dopiero przy Z.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1645
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: Misiek »

Ta makieta jest o tyle fajna, że jest w miarę długa.
takie na metr długości... to większa dioramka.

Tutaj wątek o "zachodnich" wzorcach
http://forum.modelarstwo.info/threads/m ... atr.18276/

No i kwestia skali/wielkości. Ile się zmieści Ho/TT/N/Z?

Cudze chwalicie, swego nie znacie.
http://pkp70tt.pl/?page_id=37
http://grzegorz.biuro-serwis.pl/tt/1909 ... ce_008.JPG

TT, o których pisał Jarek 9Borczy/: http://forum.modelarstwo.info/attachmen ... pg.483401/
Z: http://forum.modelarstwo.info/attachmen ... pg.483724/
http://forum.modelarstwo.info/threads/i ... 69&slide=0

to też Z, tylko nie wiem, czy telewizor czy już makieta
http://forum.modelarstwo.info/attachmen ... pg.400759/
http://forum.modelarstwo.info/attachmen ... pg.400760/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość