UAZ 452

Pojazdy (nieszynowe), które możemy umieścić na makiecie

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
k3nski
Posty: 127
Rejestracja: 09 kwie 2006, 12:44
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: UAZ 452

Post autor: k3nski »

Witam

Przesyłam kilka fotek Uaz 452 i jego ciekawych modyfikacji, wykonywanych głównie w byłych republikach ZSRR.

Pozdrawiam

R.K

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 mar 2013, 14:15 przez k3nski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: UAZ 452

Post autor: Maciej »

Na bazie tego pojazdu były w LWP i WP pojazdy specjalistyczne (oprócz zwykłych dyspozycyjnych) min. do oznaczania celów lotniczych, studia kartografii i rozgłośnie elektroakustyczne z wyrzutniami ulotek. ;) Obecnie w eksploatacji pozostały jeszcze rozgłośnie które są sukcesywnie wycofywane.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2013, 18:06 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: UAZ 452

Post autor: JarUs »

Absolutnie nie było moim zamiarem wprowadzanie kogokolwiek w konsternację. Dorzuciłem te zdjęcia na poparcie tezy, że również LWP eksploatowało tego typu pojazdy. Natomiast, jeżeli chodzi o wyposażenie pojazdów „nie dam głowy”, że podpisy pod nimi są rzetelne. Dodam krótko: w LWP liczyła się tylko „sztuka”, czyli ilość. W "mniejszości" ;) przypadków (mi znanych) w „Dowodzie rejestracyjnym pojazdu”, zgadzał się jedynie nr rej. i (tablica) na samochodzie. Reszta to fikcja (nr silnika, nadwozia). Podobnie było z wyposażeniem pojazdów. Zapewne dla tego WP w większości przypadków pojazdy „kasowało”, a nie sprzedawało.
Reasumując pojazdy UAZ 452 był eksploatowane w Polsce przez: LWP, służby geologiczne, Straż Pożarną i ... przez Polskie Lasy Państwowe, konkretnie przez nadleśnictwa.
Produkcja tego pojazdu jeszcze trwa:
Obrazek
(zdjęcie prywatne mojego kolegi, nigdzie nie publikowane)
„Nowe” kilkuletnie pojazdy UAZ 452 obecnie są eksploatowane :D przez Białoruskie Wojska Ochrony Pogranicza.
Jarek
Ostatnio zmieniony 24 mar 2013, 15:35 przez JarUs, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: UAZ 452

Post autor: dudek120 »

Dziękuję Koledzy, że zabraliście głos w temacie (krzysztof swą wiedzą i pamięcią wspiera moje opisy kolejny już raz, co bardzo mnie cieszy).
Ja wiem, że bohater tematu "niekoniecznie" jeździł w CA, napisałem jednak, że "szczególnie sporo" w ramach tejże armii było wówczas u nas (we Wrocławiu były bodaj trzy jednostki Armii Radzieckiej i to z nią głównie kojarzę te auta - nawet jeśli miały rejestracje typu "UNU" to i tak wyglądały na radzieckie :) ). Przy okazji dodam, do Krzyśkowego Urala, że przy tej wrocławskiej wiertnicy na UAZie, na tym samym parkingu stała podobna na GAZie 66. A i "energetyczne" pamiętam.
Co do zdjęć zamieszczonych przez JarTTeka, ze strony http://www.muzeum.mragowo.pl/ (do nie swoich zdjęć polecam dorzucać źródło ich pochodzenia) - większość zdjęć propagandówki Alt V, na jakie trafiłem, ma inne, większe megafony. Natomiast zdjęcie podpisane "samochód UAZ 452, radiostacja lotnicza KNS-4, rok produkcji 1983" to, moim skromnym zdaniem, ewidentny babol (plik zdjęcia ma nazwę R849.jpg). Na rzeczonej stronie poziom wyżej jest zdjęcie GAZa 66 z dopiskiem "samochód ciężarowy GAZ 66, latarnia lotniskowa KNS-4, rok produkcji 1988", pod hasłem zaś R849 wyskakują, m.in. te linki 1 i 2. Natomiast jako KNS-4 (w wersjach P/R/U) pokazuje się to, to i to. Jak dla mnie "radiostacja lotnicza KNS-4" to albo radiostacja lotnicza (R-849), albo KNS-4 (kodowa latarnia lotniskowa).
W wojsku nie byłem, nie znam go z autopsji, a i o wojskowości, zwłaszcza z okresu PRL trudno się dowiedzieć czegokolwiek w odpowiednio rzetelnej postaci, stąd moje wcześniejsze linki dotyczą stron, które uznałem za najbardziej wiarygodne. Trochę wiedzy można zdobyć także stąd.
Tomek
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: UAZ 452

Post autor: JarUs »

Zapomnieliście o LWP
Obrazek
samochód UAZ 452, autotopograf, rok produkcji 1983
Obrazek
samochód UAZ 452, radiostacja lotnicza KNS-4, rok produkcji 1983
Obrazek
samochód UAZ 452, urządzenie rozgłoszeniowe, rok produkcji 1987
Ołgierd
Posty: 575
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:31
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśna
Kontakt:

Re: UAZ 452

Post autor: Ołgierd »

Energetyka używała ich na każdym terenie, i z pewnością już w latach 70. Choć - jak pamiętam - przeklinane były przez kierowców za potworną awaryjność (co za śmietnik ma człowiek w głowie :) )
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: UAZ 452

Post autor: krzysztof »

dudek120 pisze: W Polsce szczególnie sporo tych pojazdów jeździło przed rokiem 1992, używały ich stacjonujące u nas jednostki Armii Radzieckiej (wszystkie jej pojazdy w Polsce posiadały radzieckie tablice rejestracyjne).
niekoniecznie...
używała ich w trudnym terenie energetyka (pogotowia energetyczne) a także specjalistyczne służby geologiczne jako samochód towarzyszący - widziałem go jeszcze w zeszłym roku... towarzyszył Ural`owi który miał na płaskiej platformie cos jakby wielkie wiertło. no i jeszcze sporadycznie straż pożarna
http://www.czerwonesamochody.com/detail ... 4t5iuue5b3
Ostatnio zmieniony 21 mar 2013, 21:26 przez krzysztof, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

UAZ 452

Post autor: dudek120 »

Od roku 1958 na podwoziu samochodu osobowo - terenowego GAZ 69 budowano furgonetki UAZ 450 i UAZ 451, również w wersji skrzyniowej, z dwuosobową kabiną. I to dało początek popularnemu, wielozadaniowemu, terenowemu pojazdowi, produkowanemu aż po dziś dzień.

UAZ 452

Jego produkcję rozpoczęto w roku 1965 w zakładach UAZ w Uljanowsku, w ZSRR. Samochód napędzany na wszystkie koła (napęd stanowi silnik z Wołgi M-21), znalazł zastosowanie w armiach i instytucjach krajów spod wpływów ZSRR, jak również na rynku cywilnym, w kilku wersjach nadwoziowych:
UAZ 452 - furgon (blaszak),
UAZ 452 A - sanitarka (po dwa oszklone okna na burtę, nie licząc szoferki),
UAZ 452 V - mikrobus (11 miejsc, pełne oszklenie),
UAZ 452 D - ze skrzynią ładunkową z kabiną dwuosobową,
UAZ 39094 - ze skrzynią ładunkową i podwójną, pięcioosobową kabiną,
UAZ 3909 - osobowo - bagażowy (rolniczy) z odizolowaną częścią bagażową.
Samochód stanowił też bazę pod zabudowy specjalne (dodatkowa litera E w oznaczeniu) - pamiętam ten pojazd w wersji do odwiertów. Na potrzeby wojska produkowano m. in. wóz łączności, z radiostacją (R-115ZMT), reflektor lotniskowy APP-90 PM-2-2 czy wersje do nawigacji -
UAZ 452 T/T-2 - autotopografy, służące głównie chyba w wojskach rakietowych, również NVA i ČSLA.
Trochę zdjęć i informacji o innych wersjach użytkowanych w wojsku (tu akurat w ČSLA) można znaleźć tutaj (po czesku), tutaj zaś dane porównawcze furgonetek UAZ.
W Polsce szczególnie sporo tych pojazdów jeździło przed rokiem 1992, używały ich stacjonujące u nas jednostki Armii Radzieckiej (wszystkie jej pojazdy w Polsce posiadały radzieckie tablice rejestracyjne).

Nasza skala:

Model produkowany na Ukrainie. Wytwarzany jest z żywicy, a oszklenie stanowi folia przezroczysta o grubości 0,25mm wytłaczana na gorąco na kopycie. Model ma odwzorowane wnętrze i ruchome koła. Odwzorowano również podwozie. Pomalowano reflektory, kierunkowskazy, światła tylne i znaczek firmowy na masce. Ogólnie sprawia bardzo pozytywne wrażenie i bez wątpienia warto było go nabyć. Szkoda tylko, że jest troszkę za duży.

Wymiary oryginału (dł./szer./wys.) w mm: 4360/1940/2100
W przeliczeniu na TT: 36,33/16,16/17,5
Wymiary modelu: 38,9/17,3/19,3

Numer katalogowy producenta:

Wydaje się, że producent nie numeruje swoich produktów.

Model zaoferował nam Kolega k3nski w cenie 41,50 zł.
Ja posiadam wersję oszkloną (452 A/452 AE):

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojazdy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości