Traktor Fortschritt ZT-300

Pojazdy (nieszynowe), które możemy umieścić na makiecie

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Traktor Fortschritt ZT-300

Post autor: dudek120 »

Racja, ja na śmierć zapomniałem o tych traktorach z platformą, choć sam kiedyś udzieliłem się w wątku na temat tego wagonu! Dziękuję za uzupełnienie.
A co do tych przyczep, to jest ich już trochę, kilka typów w różnych odmianach malowania. Z czasem ja też je będę miał, a narazie patrzę z zazdrością na Twoje egzemplarze :D!
Pozdrawiam, Tomek.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1738
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Traktor Fortschritt ZT-300

Post autor: krzysztof »

oto zdjęcia dwóch ciągników Fortschritt ZT 300 (nr kat. 8701) które były dodane jako ładunek do platformy PKP (nr kat. 500603) Tilliga:
Obrazek Obrazek
pierwszy z nich jest z przyczepą rolniczą - wywrotką HW 80.11 (Modelltec/S.E.S. nr kat. 18105840), drugi z przyczepa asenizacyjną IMPULSA a napis na ramie - ku potwierdzeniu Twoich słów z postu powyżej - to równiez Fortschritt (Modelltec/S.E.S. nr kat. 18750020).

wbrew pozorom takie zestawy nie były wielką osobliwością w PRL-u. dosyć często spotykane były na Ziemiach Odzyskanych jako park maszynowy tamtejszych PGR-ów. a i jeszcze do dzisiaj gdzieniegdzie można je spotkać (m.in. przy trasie Człuchów - Koszalin, tuż za Bobolicami, na zapleczu dużego, znanego od lat zajazdu - baru rybnego stoi taki zestaw!)

no i NVA (nr kat. 8703) z przyczepą zbiornikiem paliwa (Modelltec/S.E.S. nr kat. 18105805) na kołach balonowych - te koła to już moja sprawka :lol:
Obrazek

pozdrawiam: krzysztof
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Traktor Fortschritt ZT-300

Post autor: dudek120 »

Fortschritt ZT-300

Ciągnik rolniczy produkowany od roku 1967 w VEB IFA Traktorenwerk, oddziale VEB
IFA-Kombinat Fortschritt Landmaschinen, w Schönebeck (Elbe), w Niemieckiej Republice
Demokratycznej. (VEB IFA-Kombinat Fortschritt Landmaschinen był największym producentem maszyn rolniczych w NRD od 1960 roku. Od 1978 roku wszystkie maszyny rolnicze były produkowane pod marką Fortschritt). Wytwarzany był w kilku odmianach, m.in. ZT 300 GB - wersja gąsienicowa czy ZT 303 - wersja z dodanym przednim napędem.

Nasza skala:

Produkt firmy Busch. Model seryjny, formowany ciśnieniowo z tworzywa sztucznego, szyby z tworzywa przezroczystego, z odwzorowanym wnętrzem (fotel i kierownica). Kratki w masce, przednie reflektory i napis - nazwa traktora - zostały pomalowane białą farbą, przednie kierunkowskazy na pomarańczowo. Jako ruchome wykonano koła i przednią oś - jest wahliwa. Z tyłu wykonano dwa haki transportowe i TUZ (trzypunktowy układ zawieszenia) do mocowania urządzeń (na końcach dźwigni i na belce narzędziowej znajdziemy szereg otworów, więc rzeczywiście można by coś zamocować!).

Numer katalogowy producenta:

TT 8702 - mój, czerwony (taki numer mam na pudełku) ale pod tym samym numerem znalazłem niebieski w jednym sklepie internetowym. Możliwe, że to po prostu numer wersji cywilnej.
TT 8703 - NVA, Armia Ludowa NRD
TT 8704 - służby komunalne Berlina
TT 8705 - służby komunalne Drezna

Model kosztował mnie chyba 42 zł.

Model bardzo ładnie wykonany choć wygląda zbyt plastikowo. Mam go już kilka lat i cały czas tak samo mnie cieszy. Tym bardziej, że traktorów w TT jest naprawdę niewiele. Na stronie producenta już go nie ma, możliwe, że przestał być produkowany.

A oto zdjęcia modelu:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Tomek.
Ostatnio zmieniony 06 maja 2011, 02:23 przez dudek120, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pojazdy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości