Budynek dworca w Wargowie

Budowle "w realu", które warto odwzorować na naszej makiecie

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
huberTT
Posty: 32
Rejestracja: 03 maja 2011, 16:28
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Budynek dworca w Wargowie

Post autor: huberTT »

Wykonanie całej ściany z PCV niestety okazało się niemożliwe. Planowałem wytrasować fugi cegieł i następnie w miejscach prowadzenia belek drewnianych wyżłobić odpowiednie rowki, w które zamierzałem wkleić listewki forniru. Cegły udało się zrobić, ale straciłem cierpliwość na żłobieniu wnęk pod belki.

Dzisiaj postanowiłem w nieco inny sposób dojść do pożądanego efektu. Postawiłem na tradycyjną metodę jaką ten właśnie budynek był wykonany. Zeszlifowałem na odpowiedni wymiar listewki 2 mm a następnie po ich przycięciu skleiłem szkielet pruskiego muru na wydruku z drukarki. Po wyschnięciu kleju usunąłem pozostałości papieru i raz jeszcze szlifując papierem całość wyrównałem nierówności i nadmiar kleju.

Kolejny etap do przymiarka imitacji cegieł. W jedno z pól włożyłem prototypową płytkę PCV(dość przewymiarowanych cegieł). W kilka pozostałych pól wsadziłem wycinki cegieł z płytki Auhagena (też ździebko przewymiarowanych).
Obrazek

Efekt może nie do końca zadowalający, ale już jakiś jest. Drobne szpary zamierzam jeszcze zaszpachlować (by na krawędziach osiągnąć efekt zewnętrznej fugi). Po zrobieniu kolejnych ścian i próbnej przymiarce poprawię jeszcze ewentualne niedoskonałości i albo zacznę malować obiekt, albo porąbie go i zacznę robić od nowa :-)
Ostatnio zmieniony 24 cze 2011, 08:13 przez huberTT, łącznie zmieniany 2 razy.
huberTT
Posty: 32
Rejestracja: 03 maja 2011, 16:28
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Budynek dworca w Wargowie

Post autor: huberTT »

Prace nad budową dworca w Wargowie na razie posuwają się w ślimaczym tempie. Z uwagi na kosmiczne ceny cięcia laserem jakie zaproponowano mi w dwóch poznańskich firmach postanowiłem trochę poeksperymentować. Na pierwszy rzut poszło spienione PCV nacinane nożykiem modelarskim. Generalnie robota żmudna, ale da się to zrobić (na razie mam pół ściany magazynu).

Myślałem też nad wykonaniem płytki fotopolimerowej. Może ktoś z was miał już jakieś doświadczenia z tą metodą?
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Budynek dworca w Wargowie

Post autor: kolejkowicz »

Obrazek
Przykład kamienicy z murem ceglanym. Jej wysokość to wysokość kamienic AUHAGENA
Ostatnio zmieniony 10 maja 2011, 09:25 przez kolejkowicz, łącznie zmieniany 2 razy.
huberTT
Posty: 32
Rejestracja: 03 maja 2011, 16:28
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Budynek dworca w Wargowie

Post autor: huberTT »

Pierwsze problemy już napotkane. Wykonałem rysunek cegieł (fragment muru), które miały być nacinane laserowo i powiedzmy sobie szczerze - gołym okiem w naszej skali cegły będą słabo widoczne. Cegła 2x0,5 mm i dla czoła 1 mm to bardzo mało. W dodatku na fragmencie muru 4x2,5 cm zmieściło mi się ponad 600 cegiełek. Szczerze wątpię czy coś tak mikroskopijnego będzie się ładnie prezentowało na makiecie, a nawet jeśli to nie wiem czy dam radę to jakoś sensownie pomalować :lol:

A jakie koledzy mają doświadczenia z cegłami w skali TT. Ciekaw jestem jakie wymiary cegieł występują na Waszych budowlach. Może zdecyduję się na jakieś delikatne przeskalowanie.
huberTT
Posty: 32
Rejestracja: 03 maja 2011, 16:28
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Budynek dworca w Wargowie

Post autor: huberTT »

W kwestii cegieł na pewno będę eksperymentował. Na pierwszy ogień idzie tektura lub PCV które będą nacinane laserem by uzyskać coś w rodzaju wgłębień na fugę. Jeśli ten patent nie przejdzie, wówczas będę musiał pokombinować z wydrukiem i na pewno sięgnę po offset bo jednak daje dużo lepsze efekty.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2011, 15:14 przez huberTT, łącznie zmieniany 1 raz.
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Budynek dworca w Wargowie

Post autor: kolejkowicz »

Witam
Oczywiście najlepszy druk to offsetowy, to tak na marginesie. Przede wszystkim należy zastanowić sie nad papierem. Chodzi oczywiście o powierzchnię. Najlepszy do tego typu realizacji będzie papier fakturalny. Zwykły karton lub inny gładki papier nie wygląda naturalnie. Jeśli papier fakturalny to przy druku laserowym mogą powstać delikatne niedodruki. Papier należy dobrać metodą prób i błędów. Jeśli chodzi o fakturę cegieł to trzeba sprawdzic czy nie powinny być odrobinę większe niż te w skali. Ja w przypadku swoich projektów powiększałem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Budynek dworca w Wargowie

Post autor: ArturSchŁ »

Wydruk z lasera trochę się świeci (odbicie światła, pod pewnym kątem), z tego względu chyba lepsze są wydruki atramentowe - jak możesz to porównaj.
;)
huberTT
Posty: 32
Rejestracja: 03 maja 2011, 16:28
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Budynek dworca w Wargowie

Post autor: huberTT »

Póki co dzisiaj zmierzyłem dokładnie dworzec w Wargowie i widzę, że mój prototypowy model z kartonu na podstawie liczenia cegieł wyszedł dosyć dokładnie. Pomijając lekko przeskalowane belki i różnice rzędu 5 cm w usadowieniu okien/drzwi, uważam że jest całkiem nieźle. Teraz siadam do rysowania dalszych części dworca i do szukania odpowiedniego lasera, który poradzi sobie z moimi cegiełkami. A może ktoś z Was ciął już coś w Poznaniu laserem i może polecić jakaś dobrą firmę?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Budynek dworca w Wargowie

Post autor: ArturSchŁ »

Bardzo fajny projekt. Może uda się go Tobie postawić na fragmencie stacyjki 30 x 90 cm - to już pewnie w domciu pomieścisz.

Na ostatnim Spotkaniu w Gdyni, jeden z kolegów (H0) pokazywał budynek robiony dokładnie taką samą techniką jak opisujesz. Cegły na ścianę budynku też narysował w Corelu, uwzględniając specyfikę układania cegieł (inaczej niż normalnie). Na rysunku od razu cegły nie są jednolite (jak w płytkach Auhagena) ale mają różne odcienie i zacieki.
Taki wydruk, cięty po fugach, nakleił na ścianę. Jeszcze trochę patyny i wygląda to bardzo ciekawie.
Powodzenia w pracy.
huberTT
Posty: 32
Rejestracja: 03 maja 2011, 16:28
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Budynek dworca w Wargowie

Post autor: huberTT »

Powoli przymierzam się do budowy elementów architektonicznych własnej makiety (niestety na razie z powodu braku miejsca samej makiety nie buduję).

Postanowiłem zatem zbudować model dworca kolejowego ze stacji Wargowo. Wykonałem dokumentację fotograficzną (niestety nie było czasu na pomiary) i wstępnie rozrysowałem wszystko w Corelu. Model planuje wykonać ze spienionego PCV z dodatkiem drewna.
Zastanawiam się jeszcze nad imitacją cegieł i w chwili obecnej skłaniam się raczej do laserowego nacinania PCV lub tektury.

Sam dworzec w Wargowie jest już trochę zdewastowany (przebudowany - plastikowe okna i częściowo wymienione drzwi), dlatego dodatkowe zdjęcia wykonałem na bliźniaczym obiekcie w miejscowości Złotniki

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zacząłem zatem od magazynu i zwymiarowaniu całego obiektu na podstawie liczenia cegieł. Po wykonaniu rysunku stworzyłem papierowy model obiektu.

Obrazek Obrazek

W najbliższym czasie udaję się w jedno z w.w miejsc by już z miarą w ręku dokonać niezbędnych pomiarów i sprawdzić dokładność wykonania powyższego modelu. Poszukuję też firmy, która laserowo wykona mi imitację cegieł, do mojego dworca. niebawem kolejna relacja z placu budowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości