Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Mosty/wiadukty "w realu", które warto odwzorować na naszej makiecie

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
arnidrut
Posty: 1
Rejestracja: 11 sie 2009, 12:09
Lokalizacja: rychnowo
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: arnidrut »

Mówisz o linii kolejowej Kwidzyn-Kisielice ?
Ostatnio zmieniony 12 sie 2009, 08:33 przez arnidrut, łącznie zmieniany 1 raz.
Bombka
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2008, 23:05
Lokalizacja: KWIDZYN
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: Bombka »

Kilka starych zdjęć mostu:
wszystkie pochodzą ze strony www.forum.e-kwidzyn.pl
Obrazek Obrazek
na tym drugim zdjęciu widać doskonale nasyp, o którym napisałam w poprzednim poście.

Dość dobry opis tras wraz z zdjęciami znajduje się tutaj I nie trzeba się logować ;)
Z czasem postaram się wrzucić informacje o innych mostach wspomnianych w temacie.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2008, 08:16 przez Bombka, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: ArturSchŁ »

Witaj Bombka na ForumTT !!
Bombka pisze:Trafiłam na Wasze forum przez przypadek, ale myślę, że mogę zaspokoić waszą ciekawość.
Dziękujemy za cenne informacje !!
:P

Niestety pod podanymi linkami : Wpisz nazwę użytkownika i hasło by się zalogować
:(
Bombka
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2008, 23:05
Lokalizacja: KWIDZYN
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: Bombka »

Cześć!
Trafiłam na Wasze forum przez przypadek, ale myślę, że mogę zaspokoić waszą ciekawość.
Ten most o którym pisze Marcin to pozostałość z linii kolejowej Kwidzyn-Kisielice.
Cała linia została otwarta 1.01.1900. Miała 28,6 km długości. Od Kwidzyna znajdywały się kolejno następujące stacje:
1. Miłosna (Liebenthal) – na 3 km trasy,
2. Krzykosy (Kröxen) – 8,4 km,
3. Rozajny Wielkie (Gross Rosainen) – 13,6 km,
4. Wilkowo (Wilkau) – 20, 2 km,
5. Łodygowo (Ludwigsdorf) – 23,7 km.
Z dniem 1.01. 1945 linia została zamknięta dla ruchu pasażerskiego. Część zniszczyła Armia Czerwona, część została rozebrana, część zniszczona. Krócej sie nie dało. :P

Co się tyczy samego mostu...
Do najbliższej skarpy patrząc z mostu na wprost jest pewnie kilometr. Zagadka. Czyżby nigdy nie został ukończony? Po co w takim układzie położono tor, aby dowozić materiały?
Most ma oryginalną, istniejącą dziś tylko miejscami balustradę. Znajduje się nad rzeką Liwą. Z bliska prezentuje się dość monumentalnie. Most ten, choć mogłoby się wydawać, nie został wysadzony ani „zarwany”. Po prostu część nasypu została rozebrana, a jedna z kwidzyńskich firm przebudowująca ulicę Słowackiego zagospodarowała część ziemi i żwir z nasypu jako darmowe źródło kruszywa, część została wykorzystana do budowy jednego z kwidzyńskich osiedli.

Jeśli chodzi o ulicę, przejeżdzając którą widać most (Sportowa) nad nią znajdywał się stalowy wiadukt. Przebiegał on ukośnie do osi drogi i był prostą konstrukcją belkową nitowaną, opartą na ceglanych przyczółkach. Niektórzy kwidzynianie jeszcze go pamiętają. Wraz z rozbudową miasta w celu poprawienia widoczności rozebrano go w całości wraz z przyczółkami i fragmentami nasypu, prawdopodobnie w latach 1986-1989.

Szkoda, że nie można tutaj umieszczać zdjęć bezpośrednio w tekście, bo jest kilka wartych pokazania. Na pewno by Was zaciekawiły.

Więcej informacji odnośnie mostu i samej linii a także zdjęć znajduje się tutaj: (moje źródło informacji przy pisaniu tego posta).

W treści wątku przewija się także drugi most kolejowy pod Kwidzyniem - Munsterwalde - Opalenie. Tam też było kilka mostów zbudowanych ;)
Zresztą nie będę marudzić dłużej, zajrzyjcie tutaj: (opis linii na ktorej znajdował się most) i tutaj (informacje i zdjęcia)

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 14 mar 2008, 17:55 przez Bombka, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: Maciej »

Ten na Wiśle jest równie ciekawy jak ten "marcinowy". Obecnie służy jako drogowy w Toruniu. W swojej świetnosci odegrał dwa akty: z linią tramwajową oraz w serialu "Czterej pancerni i pies" w roli mostu kerbedzia. Taka mała ciekawostka ;)
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: krzysztof »

przepraszam, ja myślałem o moście na Wiśle:
http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/historia-kolei.htm
a Ty zapewne piszesz o tym:
http://www.murki.pl/ppm.wszystkie.kwidzyn.acs
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: krzysztof »

o ile wiem, to jest to kwestia rozwiązań politycznych dwudziestolecia międzywojennego.
trzeba pamiętać, że Powiśle w zasadzie przypadło Niemcom, więc totalne zniszczenie mostu na Wiśle w okolicach Kwidzyna miało mznaczenie strategiczne. ale może lepiej szczegółów poszukać w sieci?
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: Marcin »

Dzięki Mariusz.
Czyli podsumowując, linia była - do Kisielic. Prawie cały most w Kwidzynie wraz z całym nasypem od strony wschodniej rozebrano (możecie uwierzyc?). Żeby rozebrać nasyp wschodni musiano uzyc niewiarygodnych sił i sprzętu cięzkiego. Kawał ziemi do rozepchnięcia. Komu na tym zależało? Dzisiaj cięzko doszukać się tam śladów tego nasypu po drugiej stronie szosy.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: Marcin »

To nie ta linia. Linia do Prabut idzie w przeciwnym kierunku. Ten most wskazuje kierunek jakby na Łasin-Kisielice. Ja podejrzewam że linia z tym niedoszłym mostem miała być kiedyś budowana.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: Mariusz »

Możesz pokazac na mapie dokładnie gdzie ??
Domyślam się, że chodzi tu o linię Czersk-Szlachta-Skórcz-Smętowo-Kwidzyn-Prabuty-Myślice-Małdyty, czyli to:
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... o=przebieg
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Most w Kwidzynie (którego nie było?)

Post autor: Marcin »

Dzisiaj jechałem przez Kwidzyn. Byłem tam tyle razy już, a dopiero dzisiaj wypatrzyłem most stojący w drzewach. Na wjeździe do Kwidzynia od strony Grudziądza.
Linia która szła na most była odgałęzieniem, tylko dokąd?
Most składa się z kilku przęseł i urywa się zaraz za rzeczką. Patrząc z mostu w kierunku w którym prowadził trudno wyczuc gdzie miał się skończyć. Do najbliższej skarpy patrząc z mostu na wprost jest pewnie kilometr. Zagadka. Czyżby nigdy nie został ukończony? Po co w takim układzie położono tor, aby dowozić materiały? Most jest ogólnie w stanie dobrym, sypie się co prawda ale i tak wygląda solidnie. Na dojeździe do mostu leżą jeszcze gnijące podkłady drewniane.
Moje pytanie jest takie. Jesli ktoś z Was wie coś o tej linii lub o planach jej budowy proszę o krótki opis.

Zdjęcia obrazują co nieco.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 lut 2008, 12:46 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mosty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości