"HANSESTADT"

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Witam po przerwie. Nie uważam, że za cienka, tak jak kolega "whosho" zauważył, to nie jest szkielet, podstawa makiety, tylko jej powierzchnia. Nastawnia z H0 odpada, jak pisałem wcześniej. A z tego co widziałem w Sebnitz to tam są budynki z "N", tak myślę, wiec to raczej kwestia gustu.
Ostatnio zmieniony 11 cze 2012, 17:52 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 2 razy.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: whosho »

Grubość 6mm brzmi OK. W końcu to nie materiał konstrukcyjny na szkielet i, z tego co widzę, nie będzie przenosił większych sił.

Swoja drogą ciekawy projekt :D
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: Scio »

Nie za cienka ta sklejka na podtorze? :roll: Co do nastawni i innych obiektów w H0 postaw przy nich tabor TT i wówczas zobaczysz jak groteskowo wygląda. Budownictwa w skali 1:120 jest co raz więcej i jak się poszuka, zawsze coś ciekawego można znaleźć; poza tym samemu można coś podłubać :D
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Dalsza część budowy poziomu "zero", stacji podziemnej, oraz wjazd na wyższy poziom. Zastanawiałem się nad tym jaki materiał wykorzystać pod tory, oraz do ogólnej rozbudowy poziomów. Myślałem o stalowych prętach, może byłyby bardziej funkcjonalne, ale waga zadecydowała, że całość podbijałem na drewnie. Tory leżą bardzo blisko krawędzi, zabieg celowy, w dalszej części zastosowałem lekką płytę pilśniową. Listwa, sklejka, która służy jako podstawa pod tory ma grubość 6mm. Tak dla porównania postawiłem dużą nastawnie w skali H0. :) Ze względu na brak odpowiednich budynków w skali TT, w trakcie budowy myślałem nad adaptacją niektórych budynków H0. Jest to możliwe gdy pozwalają nam na to rozmiary makiety, ogólna wielkość, ilość torów, przestrzeń miedzy peronami itp. Tu akurat, zupełnie nastawnia się nie sprawdza, :) ale w późniejszej części wykorzystałem hale peronową w skali H0 i myślę, że jest ok. Dostałem kiedyś informacje od kolegów zza zachodniej granicy jak można pewne obiekty wykorzystywać.
Kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 cze 2012, 07:47 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Kilka zdjęć z poziomu zero.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 cze 2012, 16:44 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Tak, słuszna uwaga. Np. na odcinku 230cm zaznaczonym, spadek wynosi 5cm. Tam gdzie będą napędy zwrotnicowe, zazwyczaj będzie duża przestrzeń pod spodem makiety, poziomu.
Powinienem dodać na samym początku, że relacja z tej makiety będzie miała nietypowy przebieg, ponieważ planowanie rozpocząłem w lutym 2011, a budowę w sierpniu 2011. Dlaczego tak... Wydaje mi się, że otworzyłbym wątek i na czas planowania wiałoby tu nudą, :) a tak może będzie ciekawa relacja z budowy jak na razie pierwszego modułu.
Szanowni forumowicze, wasze cenne uwagi są niezbędne. Mimo, że makieta jest na jakimś etapie, to Państwa konstruktywne uwagi mają dla mnie znaczenie.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 cze 2012, 16:42 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: ArturSchŁ »

Pamiętaj o pochyleniu toru, bo na zbyt stromych podjazdach wiele pociągów ma problemy.

Maksymalne 25 promili wcale nie gwarantuje, że wszystkie składy podjadą !!
Ostatnio zmieniony 08 cze 2012, 11:56 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Składa się z dwóch segmentów po 175x150cm. Pomyliłem się na samym początku i wpisałem 375cm, a jest 350cm :D Wiec jak najbardziej jest mobilna. Plan m/w jest taki jak na załączonych zdjęciach. Korzystałem z programu Anyrail, ale i tak najlepszym rozwiązaniem jest symulacja na makiecie (układanie na sucho), robienie szkiców, moim zdaniem. Nie wiem jak u Was panowie. Błędy w obliczeniach i tak będą :D i niejasności, oby nie za duże.
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 cze 2012, 11:51 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 4 razy.
gemol
Posty: 1046
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: gemol »

Tak z czystej ciekawości - makietę planujesz w jednym kawałku, czy może dzieloną - ze zdjęć trudno to stwierdzić. Moje pytanie stąd, że do dziś pamiętam problemy, jakie miałem z trójpoziomową makietą 2x1,5 m, gdy trzeba było ją przenieść do innego pomieszczenia, czy przetransportować.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: FASLER »

Witam
Ciekawy projekt się zapowiada, sporo pracy przed Tobą, życzę powodzenia i wytrwałości.
Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: solar »

Również życzę wytrwałości i cierpliwości bo makieta o tych rozmiarach jej wymaga. Powodzenia i oczekujemy dalszych relacji z palcu budowy !! :>
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: Samowarek »

:shock: Zapowiada się na fajną makietę, więc będę kibicował Twojej pracy nad tą makietą. Pracy bardzo dużo, więc życzę cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości no i miłego zakończenia. Powodzenia. :lol:
Ostatnio zmieniony 08 cze 2012, 11:47 przez Samowarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

"HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Mam na imię Oliwer.
A oto kilka informacji odnośnie budowanej makiety.
Wymiary: 375cm x 150cm.
Epoka IV / V .
Makieta trój-poziomowa.
Inspiracje do tworzenia czerpałem z takich miast jak: Hamburg, Rostock, Szczecin, Gdańsk czy Praga.
Sterowanie oczywiście cyfrowe, obsługa zwrotnic, sem. świetlnych i innych urządzeń ruchu planuję zrobić oddzielnie na pulpicie.
Kilka zdjęć. Nie mam polskich znaków na komputerze, nie wiem jak je zrobić, więc z góry przepraszam jak będzie kogoś to drażnić.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 cze 2012, 11:48 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 6 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości