"HANSESTADT"

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: ŁukaszTT »

Zawsze można spróbować znaleźć jakieś tło i wydrukować we własnym zakresie np. w drukarni wielkoformatowej... ;)
np. to lub to
uwaga, duży rozmiar :)
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: aquirlan »

Powiem Ci, że nie mogę "nagapić" się na Twoją makietę :shock:
Co do naklejek na jezdni i przemalowanki - nie wiem, czy w rzeczywistości aż tak to widać, natomiast jeśli jednak zdecydujesz się przemalowywać, to zastanów się, czy jezdnia nie jest zbyt szeroka, a jeśli jest, to czy nie wydzielić pasów dla rowerów, które dodatkowo urozmaicą miasteczko.
Czekam w napięciu na dalsze zdjęcia ;)
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Dziękuję za wskazówki, porady. Ale nie ma tła żadnego w jesiennym klimacie, nie wiem jeszcze czy zdecyduję się na złotą jesień. W przypadku ulic, chodników używam wszelakich farb akrylowych, lateksowych np. dekoral biały i pigmentów ze sklepów budowlanych.
Muszę pasy na jezdni pomalować jednak, naklejki widać pod kątem (na zdj.)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 lip 2012, 17:58 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 2 razy.
DLOK
Posty: 53
Rejestracja: 11 lis 2010, 12:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: DLOK »

Na modelach wozów bojowych efekt "po deszczu" to zwyczajny lakier bezbarwny z połyskiem aplikowany powierzchniowo aerografem i miejscowo pędzlem dla zaznaczenia strug.

Myślę, że można spróbować na makiecie - pamiętając oczywiście, że nie wszystkie powierzchnie dostają połysk. Czasami ściany budynków dostają plam z zawilgocenia - łatwe do odtworzenia za pomocą "washa" z farbą olejną.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: ŁukaszTT »

RICOCHET pisze:Chodnik to cienko wycięty styrodur ...
Dzięki, a jaką farbką malowane? :)
Wracając do deszczu na makiecie to sam kiedyś poruszyłem ten temat na łamach forum: http://forumtt.pl/viewtopic.php?p=94046 ... ght=#94046 Niestety dowiedziałem się niewiele, no ale zawsze coś ;)
Ostatnio zmieniony 04 lip 2012, 12:26 przez ŁukaszTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Tak, jest nieskończone te drzewko, nie ma listowia, poprawie je z czasem. Głowię się nad tym czy robić lato. :) Koledzy widzieliście może tło za makietowe jakiegoś producenta, z aurą jesienną? Bo ja mam kupione fallera, ale nie będzie mi pasować ... myślę co zrobić.
Ostatnio zmieniony 04 lip 2012, 12:25 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Właśnie, odwzorowanie deszczu, albo aury po deszczu... fajnie by było... W magazynie MIBA, widziałem kiedyś spory artykuł wraz ze zdjęciami, jakie techniki wykorzystać do zrobienia czegoś takiego. Chodnik to cienko wycięty styrodur na szerokość 15/20mm, grubość 1,2\1,5mm I wtłaczanie ręczne za pomocą małego płaskiego śrubokręcika kształtu chodnika, czyli kostka, krawężnik.
Ostatnio zmieniony 04 lip 2012, 12:24 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 1 raz.
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: FASLER »

Widzę że masz niezłe tempo :shock: pomysł z makietą w klimatach jesiennych bardzo mi się podoba.
Napisz tylko jaką siateczkę wykorzystujesz do tworzenia drzewka jesiennego ponieważ o ile zielone drzewko wygląda dobrze to jesienne wygląda stosunkowo nienaturalnie, być może to tylko kwestia oświetlenia lub aparatu fotograficznego ale drzewko to wygląda jakby nie miało listowia.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: ŁukaszTT »

Ale szybko ci to idzie, na pełny etat widzę :mrgreen:
Gratuluję postępu, klimat jesienny to świetny pomysł, spora większość makiet jest przedstawiona w okresie wiosny/lata, więc wszędzie jest zielono aż oczy bolą. Co prawda ma to też swój uroczy, cukierkowy klimat, ale jesień na pewno będzie ciekawiej wyglądać, właśnie dlatego, że na niewielu makietach jest odtwarzana ta pora roku. Pomyślałbym przy okazji może o jakiś kałużach na drogach, może mokrych dachach (jakiś lakier albo coś?) itp. - kwestia poeksperymentowania, na pewno urealniło by to jesienną aurę :P

Przy okazji - z czego zrobiłeś ten chodnik wraz z krawężnikiem? ;)

Pozdrawiam i powodzenia :)
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Myślałem nad roślinnością makiety, zastanawiałem się nad klimatem jesiennym. Zrobiłem na szybko drzewko jesienne, takie trochę nie dokończone. Chciałem zaznaczyć, że obecnie stan makiety jest taki jak na zdjęciach. Wiec teraz na bieżąco będę pokazywał to co uda mi się zrobić.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 lip 2012, 12:22 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Dziś kolejna porcja zdjęć. Szerokość, odstęp torów mierzyłem klockiem na prostych odcinkach 43 mm, na łukach zwiększałem odstęp. Widać też tło, które chcę wykorzystać. Napędy, które zastosuje to conrad i tillig. Chociaż te drugie są dosyć duże, to wykorzystam je w miejscach, gdzie najczęściej będzie zmieniany tor jazdy, ze względu na większą żywotność i realizm przełożenia kierunku jazdy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 cze 2012, 22:50 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Kilka kolejnych zdjęć makiety. Podstawa pod tory z płyty, reszta pod budownictwo ze styropianu. Te przestrzenie zostają by mieć łatwy dostęp do środka makiety. Z czasem pojawi się styropian, sekcje podzielone na segmenty, by łatwo byłoby pracować nad ulicami, budynkami itp.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 cze 2012, 17:37 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

:) Powoli zaczyna mi to sprawiać przyjemność, szczególnie jak robię coś metodą prób i błędów i później wszystko działa.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2012, 18:23 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: solar »

RICOCHET pisze:Kolejny etap to zasilenie istniejących już torów, pętle zwrotne, odcinki izolowane, abc itp. Najgorsza dla mnie praca przy makiecie.
A... tam. Bardzo przyjemna część pracy :>
Awatar użytkownika
RICOCHET
Posty: 92
Rejestracja: 15 wrz 2010, 14:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: "HANSESTADT"

Post autor: RICOCHET »

Na zdjęciach widać już poziom pierwszy. Kolejny etap to zasilenie istniejących już torów, pętle zwrotne, odcinki izolowane, abc itp. Najgorsza dla mnie praca przy makiecie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 21:21 przez RICOCHET, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 6 gości