Moja makieta PiotrT

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Postęp prac z kilku ostatnich tygodni

Post autor: PiotrT »

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek


Tort jest już przejezdny. Rozjazdy napędzane ręcznie. Pętle zwrotne przejezdne po złączeniu przewodów na krótko i ręczne zmianie polaryzacji ;]
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: Mariusz »

Obrotnica zawsze doda uroku i klimatu, ale zajmuje sporo miejsca wraz z szopą.
Rzeźbić w styropianie jest wygodnie, ale pod torem powinno być coś twardego i równego.
Kamienice mi osobiście nie pasują do tego projektu, prędzej widzę tu stację na uboczu jakiegoś miasta z tartakiem, cegielnią, czy bocznicami do kopalni, kamieniołomu itp. jak to w górach.
Bardzo ładny i przemyślany układ torowy.
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja składana makieta

Post autor: PiotrT »

solar pisze:Możesz odrobinę przesunąć mocowanie makiety we wnęce...
Tak tez uczyniłem oraz zmieniłem mocowanie drzwiczek. Dzięki temu na jednej połowie mam teraz 15, a na drugiej 10cm wysokości do wykorzystania. Zmieści się ewentualna trakcja.
whosho pisze:Fajnie byłoby gdyby dało się...
1. Były perony przy których będzie w stanie zatrzymać się loka + 5 wagonów osobowych (220mm) bez wystawania (min. 1200mm)
2. Stacja towarowa przynajmniej z trzema torami. (najdłuższy powyżej 1000mm)
3. Lokomotywownia, może obrotnica (tu ciągle przekładam, przesuwam i zmieniam)
4. W miarę możliwości długi szlak na który będzie można wypuścić skład.
5. Promień łuku nie mniej niż 310mm, rozjazdy EW2 i IBW

A to obecny projekt:
Co do terenu na prawo od stacji towarowej to pkt. 3 temat cały czas otwarty.
1,2 i 3 górna połowa makiety
4 dół

Obrazek Obrazek

Klimat jaki będę się starał osiągnąć to Wałbrzych - Góry Sowie jesienią. Tak mnie jakoś obecna aura nastroiła. Nie chcę mieć "cukierkowej" makiety ;)

Po obu stronach drogi aż do rzeki kamienice i domy. Za rzeką już las i góry.
Droga pod torami na pozycji 700,500 będzie przechodziła w jakimś klimatycznym tunelu.

Pytanie.
Potrzebuję podnieść tor 10mm nad koryto rzeki, zastanawiam się czyby nie przykleić styropianu na całej powierzchni i potem w tym rzeźbić ??
Może polecicie jakiś lepszy materiał do tego ??
Ostatnio zmieniony 06 lis 2012, 08:35 przez PiotrT, łącznie zmieniany 3 razy.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: whosho »

Ja uważam, że nie ma sensu robić projektu bez wizji. Na początku dobrze byłoby mieć jakąś ogólną koncepcję, określić typ i przeznaczenie budowanej makiety a później w zależności od tego rozwijać projekt.

Inne projekty zostaną Ci polecone jeśli zechcesz budować coś gdzie można dużo manewrować, a co innego gdy będzie Ci zależało na tym żeby jednocześnie swobodnie poruszał się więcej niż jeden skład. Czy chcesz z niej korzystać sam dla własnej uciechy czy lepiej byłoby dostosować ją do brzdąca albo mini imprezki dla paru znajomych przy piwie.

Nie ma przymusu budowania osiedla w środku pętli tramwajowej, choć wiadomo że ściany nie są z gumy. Hiperrealizm w takim wydaniu (powierzchnia) niby powinien odpaść, co nie oznacza, że nie da się go wdrożyć tyle ile tylko się potrafi. Kompromisy to jedno a klimat to drugie :D


Dokończ sobie, bez wstępnego ograniczania się, magiczne zdanie "Fajnie byłoby gdyby dało się... ", a potem w ramach komisji racjonalizatorskiej sprowadzi się te pomysły na ziemię, wyciągnie esencję i coś z tego powstanie ;)
Ostatnio zmieniony 22 paź 2012, 21:42 przez whosho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10304
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: ArturSchŁ »

60 mm wydaje się być wystarczająco:
Obrazek [źródło]
Czy to nie za nisko i nie za stromo?
Na to pytanie musisz sam sobie odpowiedzieć (praktycznie). Jedne lokomotywy podjadą inne nie. Weź deskę 1,5 m, podnieś z jednej strony o 6 cm, ułóż tory i sprawdź jak twoje pociągi dadzą radę.
Może w takich warunkach w ogóle zrezygnować z wzniesień/tuneli i wrócić do pierwszej wersji?
Namawiam do wprowadzenia 3-go wymiaru na makiecie, zobacz układy torowe BTTB jak plątano trasy by uzyskać dłuższe podjazdy.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2012, 16:08 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: PiotrT »

Wiadomo że najlepszy TTort to TTort piętrowy. Dlatego wykombinowałem wersję nr 2. I już sam nie wiem która lepsza :?

Obrazek

Brakuje mi doświadczenia:
Podstawa toru nad tunelem z prawej strony jest na wysokości 60mm. Podjazdy na to wniesienie według SCARM mają pochylenie 3,9% i długość +/- 1500mm.
Czy to nie za nisko i nie za stromo?
Promień łuków to min 310mm i nie chcę z tego schodzić. Może w takich warunkach w ogóle zrezygnować z wzniesień/tuneli i wrócić do pierwszej wersji?
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: whosho »

O! Na przykład ta makieta (wielka)
Obrazek Obrazek Obrazek
(Sam bym coś takiego zrobił gdyby było gdzie :roll: )

http://www.stummiforum.de/viewtopic.php?f=51&t=78083 (to tylko wybrane zdjęcia z wątku autora tematu, gdzieś w poprzednim linku da się odkopać całą relację z budowy).


PS.
Jeszcze jedno co mi się niedawno nasuneło - jeśli to możliwe, dobrze jest stosować zróżnicowane ukształtowania terenu. Niekoniecznie od razy super strome wzniesienie i "góry" ale różne fałdy i górki. Rewelacyjnie widać to potem na zdjęciach robionych z perspektywy figurek. Zwłaszcza na brzegach makiety, które z jakiegoś powodu stanowią częste tło zdjęć, dobrze mieć coś co maskuje "koniec świata" ;)
Ostatnio zmieniony 17 paź 2012, 10:01 przez whosho, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: PiotrT »

whosho pisze: http://stummiforum.de/viewforum.php?f=51 Mam kilka ulubionych , ale nie mam w tej chwili czasu żeby się przez to przedrzeć.
Dzięki. Czegoś takiego szukałem.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2012, 09:48 przez PiotrT, łącznie zmieniany 1 raz.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: whosho »

Zerknij na tematy w tym dziale forum. Niektóre z nich to kopalnia inspiracji

http://stummiforum.de/viewforum.php?f=51 Mam kilka ulubionych , ale nie mam w tej chwili czasu żeby się przez to przedrzeć. Postaram się coś wrzucić jeszcze ;)
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: PiotrT »

adrian pander pisze:... jak chcesz zrealizować przesuwnicę?
Dokładnego planu jeszcze nie mam ale chcę to zbudować z wykorzystaniem silniczka pewnie z napędu conrada i dekoderem DCC. To takie wstępne plany i dokładnie jak to zrobić jeszcze nie myślałem.
Oryginał

Wczoraj zrobiłem też projekt z obrotnicą w tamtym miejscu. I takowa daje więcej możliwości. Środek myślę że się będzie jeszcze zmieniał. Na pewno zostaną te dwa tory zew. jeżeli zdecyduję się na taki układ.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2012, 09:47 przez PiotrT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: PiotrT »

A może ktoś ma zupełnie inny pomysł jakby zagospodarować taką przestrzeń?? Wszelkie propozycje mile widziane :)
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: PiotrT »

Na razie ukończyłem jedną z szuflad łącznie z odrobiną zielenie dla urozmaicenia. Stosuje je jako poligon przed przejściem do zmagań z makietą.

Obrazek Obrazek Obrazek

Tory były malowane akrylami z aerografu, a potem przetarłem główki zmywaczem do paznokci. Na mojej wcześniejszej makiecie popełniłem ten błąd że aby się pozbyć farby z główek użyłem papieru ściernego. Masakra :shock: Loki przestały jeździć.
adrian pander
Posty: 423
Rejestracja: 17 sty 2011, 23:13
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: adrian pander »

Mam propozycję!
Zmień prawą zwrotnicę na lewą przy wjeździe do budynku nr 4, obecnie masz za dużo przeciwsobnych skrętów i wpychany tabor może się wykolejać.
Bardzo ładny układ torowy, jak chcesz zrealizować przesuwnicę?
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 982
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moja makieta PiotrT

Post autor: daraśekp »

Co do wiercenia otworów, to jeśli makieta będzie w tej pozycji,

Obrazek

to dostęp do wiercenia jest odpowiedni, więc można to zrobić b. precyzyjnie
Coś nie mogę wkleić zdjęcia. Chodzi mi o pozycję makiety z czwartej fotki :D
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 15:26 przez daraśekp, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości