Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
monique222
Posty: 215
Rejestracja: 05 lis 2011, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: monique222 »

Leo dziękujemy za cenne rady a jaki zasilacz zakupić do zasilania semaforami, napędami od zwrotnic i oświetlenia na makiecie, tak jak napisałeś na początek zakupimy tylko 2 semafory i rozstawimy je według twojej sugestii. Zostaje jeszcze zakup części do zbudowania przejazdu kolejowego ze szlabanami Peter_KR możesz podpowiedzieć co musimy zakupić do tego przejazdu.

Pozdrawiamy
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: leo »

Wszystko zależy jak bardzo "realna" ma być wasza makieta. W pierwszej kolejności ma ona służyć przecież zabawie. Dlatego proponuje zamontować semafory tylko przy stacji i przy tym rozjeździe od magazynu... ale w tym temacie niech się lepiej wypowiedzą znawcy tematu ;)
Co do przełączników to do sterowania semaforami i planowanym oświetleniem proponuje coś w tym stylu http://sklep.avt.pl/p/pl/486637/przelac ... st+2p.html
Natomiast do sterowania napędami zwrotnic ja z powodzeniem używam takich, różnokolorowych przycisków http://sklep.avt.pl/p/pl/3705/przelaczn ... +3630.html
Oczywiście do zasilania napędów, semaforów i ewentualnego, przyszłego oświetlenia będzie wam jeszcze potrzebny zasilacz :|

pzdrawiam,
Leo.
monique222
Posty: 215
Rejestracja: 05 lis 2011, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: monique222 »

Na początek podziękuje za odpowiedź, semafory chcemy świetlne i jak dobrze myślimy powinny stać przy rozjazdach chyba że się mylimy to proszę o sprostowanie i ewentualnie zaznaczenie na projekcie Peter_KR w jakich miejscach powinny stać. Jeżeli idziemy w dobą strone to semaforów będzie 5. Na tej małej powierzchni która została chcemy postawić małą wioskę z tego zestawu, na początek raczej wioski nie będziemy oświetlać chyba że 1-2 latarniami jak to na wioskach bywa

Pozdrawiamy
Ostatnio zmieniony 10 lis 2011, 22:06 przez monique222, łącznie zmieniany 4 razy.
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: leo »

Z chęcią podpowiem co i jak... Pytanie tylko jakie chcecie zamontować na makiecie semafory (świetlne czy kształtowe) i ile ma ich być?
A co do e-zakupów, to proponuje się rozejrzeć za jakimś stacjonarnym sklepem elektroniczym, bo koszt wysyłki tych paru przełączników może podwoić całkowity koszt zakupu :| A i organoloptycznie można zobaczyć co się kupuje ;)

pozdrawiam,
Leo.
monique222
Posty: 215
Rejestracja: 05 lis 2011, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: monique222 »

Leo sterowanie zwrotnicami i semaforami chcemy mieć analogowe gdyż będzie to opcja dużo tańsza tylko chciałem zrobić taką klawiaturę sterowniczą samemu, może macie jakieś namiary na sklepy elektroniczne gdzie takie przyciski można kupić i będą pasować do takiego projektu.
Do poniedziałku chcemy zrobić pełną listę zakupów którą umieścimy abyśmy gdzieś nie popełnili błędu. I we wtorek wybrać się do sieci na e-zakupy.

Pozdrawiamy
Darek i Monika
Ostatnio zmieniony 10 lis 2011, 20:40 przez monique222, łącznie zmieniany 1 raz.
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: leo »

Do sterowania napędem wystarcza odpowiednio długi impuls elektryczny, więc wystarczą zwykłe przyciski. Przy semaforach, zarówno świetlnych jak i kształtowych, potrzebny jest sygnał stały więc musi to być przełącznik... Ja na swojej stacji, zanim zbudowałem własny pulpit, z powodzeniem korzystałem ze słynnych klawiaturek BTTB/Tillig http://www.modelmania.com.pl/product_in ... 45&<osCsid>
jednak własny pulpit jest tańszy i jeśli dobrze zaprojektowany, bardziej inuicyjny... Alternatywą jest sterowanie cyfrowe, ale dekodery funkcyjne do tanich nie należą :|

pozdrawiam
Leo.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: Peter_KR »

Do podanego przezemnie projektu raczej potrzeba będzię:

Jednej co państwo wskazali lewej http://makieciarz.pl/product_info.php?c ... s_id=13636
Oraz po dwie lewa 2x łłukowych http://makieciarz.pl/product_info.php?c ... s_id=13630
2x prawa http://makieciarz.pl/product_info.php?c ... s_id=13631
Ostatnio zmieniony 10 lis 2011, 09:53 przez Peter_KR, łącznie zmieniany 2 razy.
monique222
Posty: 215
Rejestracja: 05 lis 2011, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: monique222 »

leo dziękujemy za odpowiedź która pomogła nam podjąć decyzje, sterowanie makietą będzie analogowe a taborem cyfrowe. I pytanie czy panel można zrobić samemu czy lepiej kupić i co z semaforami bo to też ważna część makiety.
Peter_KR jak dobrze z twojego projektu rozumiemy potrzebujemy pięciu zwrotnic 3 prawych i 2 lewych i teraz pytanie czy te rozjazdy będą dobre:
prawa , lewa. Z góry dziękujemy za odpowiedzi
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: leo »

Napędy Conrada posiadają zmiane polaryzacji, chociaż nie jest ona potrzebna do zasilania samego napędu, a do przekazywania napięcia na zwrotnice (EW2 i EW3 w EW1 jest to niepotrzebne) A same napędy doskonale sprawują się zarówno w analogu jak i w DCC.
monique222
Posty: 215
Rejestracja: 05 lis 2011, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: monique222 »

Dziękujemy dziś za wszystkie odpowiedzi jeszcze tylko czekamy na odpowiedz o dcc z napędami do zwrotnic i bęziemy zamawiać tak jak Peter_KR napisał po 7m
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: Samowarek »

Kupowałem super sklep. Telefonicznie składałem zamówienie,wpłata i za parę dni otrzymałem przesyłkę.Można nawet obserwować co się dzieje z przesyłką,gdzie jest i kiedy będzie u adresata.Warto zobaczyć co jeszcze mają w sklepię. :lol:
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: Peter_KR »

Po pierwsze proponuje zamówić 7m flexów, żeby przypadkiem nie brakło.

Po drugi przejazd kolejowy bym zrobił samodzielnie, gdyż to naprawdę nie jest duży problem (chętnie podpowiem, a w tym miejscu co państwu zaproponowałem nie dość, że są dwa tory, to jeszcze na niestandardowym łuku i może nam nic nie pasować) Do ruszania szlabanem można wykorzystać napęd Conrada, gdyż jest on uniwersalny.

Na dzisiaj to tyle.

Dobranoc
monique222
Posty: 215
Rejestracja: 05 lis 2011, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: monique222 »

Samowarek a co o tym sklepie sądzicie bo jutro chce składać zamowienie na tory i podkłady


Dodatkowo poprosze kogos kto zna sie na dcc chce zrobic przejazd kolejowy i kupic napedy do zwrotnic conrad jak ktoś mi podpowie to odrazu bym zamówił wszystko za jednym razem
monique222
Posty: 215
Rejestracja: 05 lis 2011, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Makieta TT dla dzieci by Monika i Darek

Post autor: monique222 »

Peter_KR

Piszesz do nas a my nic nie rozumiemy hhee polaryzacja może jakiś znawca od DCC sie wypowie

jutro robimy zamowienie na tory i podkłady mam nadzieje ze z budową makiety po zebraniu wzystkich częsci ruszymy pod koniec listopada zima jest długa fotoleracja oczywiscie bedzie

Zaproponowałeś przejazd kolejowy czy można gdzieś kupic taki aby szlabany sie zamykały i otwierały prze i po przejeździe pociągu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości