makieta manfreTTa

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

manfrett
Posty: 12
Rejestracja: 30 wrz 2011, 10:16
Lokalizacja: Okonek
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: manfrett »

Z tą dioramą to jest dobry pomysł. Z akcesoriów stricte kolejowych nie mam nic (tzw. złamanego podkładu nawet) więc musiałbym zakupić dosłownie parę torów, jakiś kozioł i do dzieła :) Nie ma ktoś na odsprzedanie? Mogą być rurki, do dioramy innych nie potrzebuje.
I drugie pytanie czy znacie kogoś z moich rejonów? (Okonek, powiat Złotów, północna WLKP i ewentualnie połdniowe Zach-Pom.)

BR manfrett.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1892
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: T_Domagalski »

manfrett pisze:Podsumowując: na początek nie budować całej makiety tylko skupić się na module z moją stacją. Tak?
Tak, ale nie zaczynaj od stacji! Lepiej zacząć od czegoś znacznie łatwiejszego, np. od modułu szlakowego, który zaproponował cichonek.
Natomiast jeśli nigdy wcześniej nie budowałeś makiet, to powinieneś rozważyć na początek budowę małej dioramki, na której będziesz się uczył technik kładzenia toru, tłucznia, zieleni, itp. Jak coś nie wyjdzie, to nie będzie żal jej wyrzucić. ;)
Za stacje weź się dopiero wtedy, jak już nabierzesz trochę doświadczenia.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: Mariusz »

Witam Kolegę.

Może zrób rysunek pomieszczenia z zaznaczeniem gdzie drzwi, okna, grzejniki, które przeszkadzają w budowie makiety.
Zaznacz która powierzchnia jest do zabudowy. Wtedy łatwiej będzie nam Ci coś doradzić.

Ja też zaczynałem od torów. Później był tabor.

MD
cichonęk
Posty: 485
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: cichonęk »

A ja bym jeszcze podpowiedział, ponieważ sam powoli borykam się z tym problemem, że może stację zostawić sobie na deser, a zacząć od odcinka szlaku. Choć wydaje się to mniej porywające jednak pozwala podszkolić swoje umiejętności w kształtowaniu terenu (wydać na początek mniej pieniążków) i dodatkowo troszeczkę pojeździć taborem w tę i z powrotem - pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 05 paź 2011, 15:26 przez cichonęk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: ArturSchŁ »

manfrett pisze:...skupić się na module z moją stacją. Tak?
Zawsze, rozłożenie problemu na mniejsze kawałki, daje większą pewność zakończenia ze sukcesem. :mrgreen:
manfrett
Posty: 12
Rejestracja: 30 wrz 2011, 10:16
Lokalizacja: Okonek
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: manfrett »

Podsumowując: na początek nie budować całej makiety tylko skupić się na module z moją stacją. Tak?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: ArturSchŁ »

T_Domagalski pisze:Wtedy będziesz miał możliwość wymontowania kawałka swej makiety (np. samej stacji) z piwnicy i przywiezienia jej na zlot, ...
Gorąco popieram ten pomysł.
Kilku kolegów dziś żałuje, że tej możliwości nie przewidziało na początku projektu.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1892
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: T_Domagalski »

manfrett pisze:...nie machnę makiety 4 na 2 bo to bez sensu (chyba). Zbyt dużej precyzji moje rączki nie oferują, a marzy mi się zrobić mój dworzec :).
Skoro Twoje marzenia są już tak mocno sprecyzowane, to chętnie podsunę Ci pomysł zbudowania makiety modułowej, lub przynajmniej półkowej.

Najprostszym rozwiązaniem będzie nierozbieralna makieta-półka zbudowana wzdłuż ścian pomieszczenia. Na takiej półce o szerokości np. 50-70 cm zmieścisz spokojnie swoją stację, sporo szlaku, a także ewentualne dodatkowe bocznice do jednostki wojskowej, itp.
Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem może być makieta również zaprojektowana wokół pomieszczenia, ale zbudowana (przynajmniej częściowo) w postaci modułów zgodnych ze sTTandardem ( www.sttandard.org.pl ). Wtedy będziesz miał możliwość wymontowania kawałka swej makiety (np. samej stacji) z piwnicy i przywiezienia jej na zlot, gdzie będziesz mógł połączyć sie ze stacjami innych modelarzy z całej Polski. ;)
manfrett
Posty: 12
Rejestracja: 30 wrz 2011, 10:16
Lokalizacja: Okonek
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: manfrett »

Trywialnych pytań proszę się nie spodziewać :P (a gdzie kupujecie te pociongi, te wagony etc.). Jeżeli szukajka nie pomoże wtedy będę was molestował.

Makieta ma stać sobie w pomieszczeniu (mam w piwnicy pokój 15m2) ogrzewany dobrze zamykany. Chcę mierzyć siły na zamiary, nie machnę makiety 4 na 2 bo to bez sensu (chyba). Zbyt dużej precyzji moje rączki nie oferują, a marzy mi się zrobić mój dworzec :). Logiczne, układ torowiska odwzoruje, ale bardziej chodzi mi o sam budynek. A reszta (póki co) kółeczko. Wieczorem przysiądę przy cad-zie i zobaczę co uda się zrobić. Mam zamiar równie wykorzystać fakt, że przez wiele lat byliśmy miejscowością, w której znajdowała się jednostka obsługi poligonu, a co za tym idzie jest brukowana droga załadunkowa.


That's all.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta manfreTTa

Post autor: ArturSchŁ »

Witamy manfrett na ForumTT !!
:mrgreen:

Hmmm, ciekawy problem. :) Czemu ..NIE ??

Zaczynamy od MIEJSCA na makietę. Wymiary, układ itd.
Mając wymiary możemy się zastanawiać nad układem torowym, tu pomocny może być program do projektowania makiety (np SCARM).
Zajrzyj także na gotowce.
Dalej to planowanie terenu, epoki (lokalizowanie makiety w czasie), kraju gdzie się "dzieje" makieta.
Można dyskutować o projekcie .... W między czasie zakupy no i do roboty.
:lol:

Zastanów się czy makieta tylko do mieszkania (przykręcona do ściany), czy może "mobilna" by się z kolegami łączyć, albo sTTandardowa - z założenia na Spotkania TeTetkowe.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2011, 13:26 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 4 razy.
manfrett
Posty: 12
Rejestracja: 30 wrz 2011, 10:16
Lokalizacja: Okonek
Kontakt:

makieta manfreTTa

Post autor: manfrett »

Witam serdecznie. Pierwszy post powitalny być powinien.
Cześć, jestem Arkadiusz, północna wielkopolska. Z kolejkami mam tyle wspólnego co chłopiec przed witryną sklepową, nie mam żadnej a chce mieć dużo.

Odpowiedź z sali:
Cześć Arkadiusz.

Prowadzący na to:
Opowiedz nam o swoim problemie.

;)

A tak poważnie. Nie mam jeszcze nic poza marzeniem. Teraz jedno, ważne pytanie. Czy ktoś z Was, budował swoją makietę nie posiadając loka, wagonów, torowiska...? Czy jest sens tak zaczynać?

Pewnie padną pytania/stwierdzenia:
Nie masz zestawu na start więc pewnie brak środków...a brak środków na to, to i brak środków na budowę makiety...
Pieniądze na "pociąga" będą w swoim czasie...

Czekam na opinie :)
Zablokowany

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości