Makieta Peter_KR

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

Trochę długo nic nie robiłem, ale wakacje już tuż tuż, więc i czasu więcej.
W ten weekend udało mi się położyć tory na jednym z już podbitym listwami segmencie, zrobiłem z kapy nasyp położyłem korek i tory przymocowałem gwoździami. Zastanawiam się jednak nad innym sposobem mocowania torów bo główki gwoździ choć małe to trochą psują.
Podkłady zamierzam pomalować matową farbą w kolor drewna, a szyny poza ich główką w kolor rdzy.
Szuter wsypie między podkłady i utwierdzę zalewając mocno rozcieńczonym wikolem. Tylko tu mam jedno pytanie: kupiłem jasno szary szuter fallera i chciałbym go przemalować.
Jaki odcień dobrać?
Jaką farbę wybrać?

Dorzucam fotki ;)

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 maja 2011, 23:30 przez Peter_KR, łącznie zmieniany 1 raz.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

Jak zapowiedziałem udało mi się zrobić i przesłać zdjęcie:

Obrazek

Od tyłu Husarz z model-manii moja pierwsza nowa lokomotywa

Set czterech samochodów kombi auchagena ( z pomalowanymi reflektorami i listwami przeze mnie, zresztą sam producent na swej stronie internetowej zaleca je tak ozdobić)

Starutka Ifa Betetebeka

I na koniec na dwie t4 Roco sprzedawane pod marką Herpy (minitanks obie wersję bus i kasten) Jedna z nich została przerobiona na wóz interwencyjny policji polskiej. Przeróbki na tą wersję wymagały wycięcia frezem okna w drzwiach bocznych, pomalowanie w odpowiedni kolor budę zderzaki wycieraczki reflektory felgi itp... Problemem okazał się napis "Policja" którego zwykłym pędzlem nie dało się napisać. Musiałem wyrwać jedno pojedyncze włosie z pędzla, którym co chwile maczają w rzadkiej farbie udało mi się nanieść napis. Do tego doszły koguty które zostały wykonane z rozciągniętej nad świeczką przeźroczystej ramki z częściami od modelu plastykowego samolotu. Później pomalowałem je mocno roźcieńczoną farbą. Kratownice ochronne zostały wykonane ze takiej półprzeźroczystej wstążki (do kupienia w każdym sklepie z pasmanterią) Tak właściwie jest to całkiem dobry materiał do wykonania dużej ilości ogrodzenia z siatki...
Rozumiem, że model radiowozu w takim przybliżeniu nie wygląda zbyt dobrze, ale z odległości >40cm (czyli z takiej jakiej ogląda się makiety) cieszy oko :)

przepraszam za dwa posty jeden nad drugim
Ostatnio zmieniony 12 mar 2011, 19:42 przez Peter_KR, łącznie zmieniany 1 raz.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

Niby mógłbym, ale po pierwsze ściana (tylko jedna jest wolna) jest zajęta przez rzutkę (latający szybowiec o rozpiętości 1,5m) i jeszcze reszta w niedalekiej przyszłości pokryta zostanie przez mego brata modelami plastikowymi samolotów 1:72.
Z drugiej strony jestem zachwycony podziwiając współczesne składy z kilkoma pullmanami pokonującymi majestatycznie łagodne łuki na linii dwutorowej... :o ach...
(gdyby nie to pewnie zrobiłbym torta z torami bttb)
Po za tym naprawdę dużo zastanawiałem się co che zrobić i wiem, że ten projekt mnie zadowala... , a to chyba jest najważniejsze ;)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10306
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: ArturSchŁ »

Peter_KR pisze:Te segmenty ze zdjęcia zajmują powierzchnię 4 razy mniejszą: 1,5x1,5m.
Sorki, błąd w arytmetyce.
:oops:
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Mariusz »

4m :idea: a na tej długości nie możesz zrobić wąskiej półki na której będzie mała stacyjka ??
Wszak pociągi w kółko nie jeżdżą, ale dla zabawy dorobisz sobie segmenty, które Ci dadzą jakąś pętlę w pokoju.
Patrz dla przykładu makietę PiotraZ.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

Rozumiem, że makieta wpisuje się w wymiary kwadratu 3 x 3 m (co najmniej).
Oj bardzo bym chciał, żeby tak było, niestety mój pokój ma tylko 2,5x4m minus meble... :cry:
Te segmenty ze zdjęcia zajmują powierzchnię 4 razy mniejszą: 1,5x1,5m. Na okręgu nie znajdą się żadne przystanki itp, jednak możliwe że na jednym z nich będzie zsyp węglowy. Niemniej będzie to przedstawiać jakąś główną magistralę. Na późniejszy okres przewiduję rozbudowę o stację końcową tak, że makieta będzie przypominać kształtem lizak.

Przejścia miedzy segmentami mają szerokość 30cm czyli jak w sttandardzie. Jednak wysokość od podłogi do główki szyny będzie wynosić tylko około 5cm (inaczej nie miałbym jak to pochować w domu). Myślę jednak jeśli zaszłaby konieczność to wykonanie przejściówek nie stanowiłoby większego problemu...

Budowę makiety zacznę nie wcześniej jak za tydzień (na prace stolarskie muszę mieć wolny cały weekend), jednak myślę że wcześniej uda mi się zamieścić kilka fotek elementów wyposażenia makiety i taboru.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2011, 12:11 przez Peter_KR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Jacula »

Witamy serdecznie nowego krajana :) i zapraszamy do naszej małej krakowskiej Grupki TT.

Pozdrawiam - J
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10306
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: ArturSchŁ »

Peter_KR pisze:... pierścień na którym będzie ułożony z torów okrąg lini dwutorowej o promieniu 600mm.
Rozumiem, że makieta wpisuje się w wymiary kwadratu 3 x 3 m (co najmniej). To sporo miejsca i w tej przestrzeni można już ciekawego torTTa postawić, a nie tylko okrąg dwutoru.
Jeśli jednak wybrałeś segmenty jak na fotce, to pokombinuj by segmenty łączyły się między sobą Profilem Przejściowym sTTandardu (lub prawie), co umożliwi użycie Twoich łuków na Spotkaniach.
:)
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

Witam wszystkich!

Jestem nowy na tym forum, ale już chyba od dwóch lat regularnie je odwiedzam.

Pierwszą kolejkę dostałem w wieku 5 lat i był to zestawik startowy piko w skali H0. O dziwo przetrwał on do dziś. Jednak o wiele ważniejsze wydarzeniem było to, że kilka lat później dostałem od znajomych, których dzieci już wyrosły, pudło tetetki. Było to 5 lokomotyw, 22 wagonów towarowych, 5 y-wagenów i bipa. To wystarczyło bym pokochał tę skalę.

Oprócz tetetki, sklejałem też modele kartonowe, plastikowe... Dlatego też często zamiast kupić gotowca wolę zrobić coś sam.

Jeśli chodzi o projekt mojej makiety to muszę powiedzieć, że myślałem dużo, pomysłów miałem dużo, przez te dwa lata moje plany zdążyły się zmienić o 360° i jeszcze trochę, ale ostateczna wersja stanęła na makiecie zbudowanej z kilku części, relatywnie niskich, zaczynam z 5 płytami 4mm, które podbiję 25mm listewkami na krawędziach wszystko to ułoży się jak widać na zdjęciu w pierścień na którym będzie ułożony z torów okrąg lini dwutorowej o promieniu 600mm. Później będzie to można powiększyć o dodatkowe sekcje.

Obrazek

Uwagi, pytania? :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 12 mar 2011, 06:59 przez Peter_KR, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości