Makieta pepsigo2pl

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: Zbyszek Zajner »

O, widzę, że kolega również zakupił magazyn AUhagena. Bardzo przyjemny produkt w składaniu. Mi się go naprawdę przyjemnie sklejało ( i malowało ).

Pozdrawiam.
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: pepsigo2pl »

planuje, ze to bedzie wygladac w calosci jakos tak jak widac na fotkach. torowisko jeszcze nie jest przyklejone, w dalszym ciagu czekam na napedy - tak wiem, powiecie, ze malo profesjonalnie, ze od razu moglbym wstawic pod makietowe. ale ja wolalem TAK, a nie inaczej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

budynki jeszcze nie maja przyklejonych drobiazgow - takie zabepieczenie zeby ich nie polamac i nie pogubic ;)

co do finalowego ustawienia budynkow to jeszcze nie jestem do konca przekonany. dworzec i lokomotywownia zostaja tam gdzie sa teraz. perony jak widac sa wykonane ze styropianu - tak dla przymiarki, moze jak juz przytne pod odpowiedni wymiar, to zamaskuje/zabuduje to krawedziami peronowymi - pozyjemy zobaczymy. jeszcze cos bede musial wykombinowac, tak zeby uzyskac odpowiedni poziom dla magazynu przy dworcowego. bede musial jakos inteligentnie to zrobic, tak zebym nie musial ciac budynku - no chyba, ze bedzie to jedyne rozwiazanie.

do tego wszystkiego jeszcze, zamowilem sklad budowlany Auhagen 13319 i do tego suwnica Auhagen 13308. bardzo mozliwe, ze postawie to w miejsce magazynu - a ten powedruje na ta sama strone co lokomotywownia tylko, ze po drugiej stronie toru.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2007, 11:51 przez pepsigo2pl, łącznie zmieniany 4 razy.
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: pepsigo2pl »

miki pisze:(...)
2. napęd vieśmana ma ok 8 cm, dla komfortu kabli itp powiedzmy 10
(...)
tu sie nie zgodze. dostalem semafor w swoje lapki i jak widac na zdjeciu ponizej, naped Viessmana w semaforze jednoramiennym (nr.kat. 4900) od podstawy masztu do spodu mechanizmu jest ~68mm. kable lutowane sa pod katem prostym, wiec nie bedzie to stanowic problemu przy montazu. okolo 7cm a wspomniane przez Ciebie "powiedzmy 10cm z komfortem kablowym itp", robi DUZA roznice :roll:

Obrazek
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: pepsigo2pl »

Chcialem podziekowac forumowiczowi whosho za pomoc w doborze kolorow zieleni, ponizej przytaczam jego odpowiedz, ktora dostalem na prywatne zapytanie jakiej zieleni uzyc.
whosho pisze: Więc tak: na początek Auhagen 75113 jako powiedzmy baza kolorystyczna. MA bardzo przyjemny kolor i dobrze się z nim pracuje. resztę materialów dobieram pod kolor w taki sposób aby roślinność trawiasta, chaszcze itd były w maksymalnie zbliżonym kolorze,żeby uniknąć oczopląsów i nadać wszystkiemu jakiejś spójności, natomiast materiał na drzewa był trochę ciemniejszy, bo na dobrą sprawę będa pełniły rolę tła na zdjęciach więc nie powinny aż tak rzucać się w oczy...

Ja używam narazie tych materiałów
1) Polak 9023 - ciemne listowie na drzewa (ale raczej pod H0)
2) Polak 9003 - rewelacyjny materiał na drzewa tylko kolor jest średni - teraz kupiłbym 9004(jest ciemniejszy)
3) Polak 9014 - jak powyżej - na drzewka - rewelka kolor
4) Polak (bez numer) - mata z chaszczami, te wyższe zarośla
5) Polak - łaka z kwiatami - niestety też bez numeru (prototypy)
6) Polak 5971 - nieskie kwiaty w kolorze czerwonym na siateczce - super sprawa - urozmaica zieleń
7) Polak 5974 - podobien jak powyżej tylko żółte i ciutkę grubsze...
8 ) Polak 5975 - podobnie tylko drobniutkie pomarańczowe - Super!
9) Heki 1576 - dzika trawa - wysoka... trzeba mieć dobre miejsce na nią, przyciąć czasami i uzywac raczej w mniejszych ilościach...
10) Vero... tu nic więcej nie napisze - ma podobny kolor do tej z Auhagena, jest wyższa i znakomicie komponuje się z resztą...
do tego jeszcze foto (dostarczone przez whosho, wykonane przez "DZIK"a) jak poszczegolne trawy (nie wszystkie z w/w) sie prezentuja na planszy.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 sty 2007, 20:19 przez pepsigo2pl, łącznie zmieniany 1 raz.
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: pepsigo2pl »

miki pisze: a jakież to tajemnicze płyty mają się znaleźć na twojej stacji??
nie sugerujesz chyba, ze mam plytami chodnikowymi perony obkladac?? kostka brukowa ujdzie, kocie lby tez - ale zeby na peronie plyty chodnikowe?? :P napisalem wczesniej, ze na tereny przemyslowe stacji z przyjemnoscia uzyje ciezkich zelbetonow z ich oferty. zadnej tajemniczosci tu nie widze.
miki pisze:Bo te 3 (słownie trzy ) typy płyt to ( nie licząć syfu zwanego bauma czy jakośc tak) praktycznie całość chodników w tym kraju
miki nie jestem zlosliwy, co mi po samych plytach chodnikowych - do tego nie ma zadnego wykonczenia tj krawezniki, sa studzienki wykonane metoda fototrawienia - bardzo fajne zreszta. troche to bedzie kiepsko wygladac jak poloze same plyty chodnikowe bez kraweznikow - nie uwazasz. dlatego w temacie chodnikow, chyba sie zdecyduje na gotowe od auhagena. tak a propos, trylinka bardziej pasuje na jakis parking osiedlowy niz na chodnik :/ wiec zostaja dwa rodzaje :mrgreen: nie liczac tych od Auhagena
zawsze mozna zrobic ulice bardzo malo-miasteczkowa calkowicie bez chodnika, np kocie lby na calosci.

P.S. ja nigdzie nie pisalem o TYM kraju :P napisalem tylko, ze chcialbym umiejscowic plansze gdzies ep.III/IV
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: miki »

pepsigo2pl pisze:hmmm... faktycznie "szeroki wybor" plyt chodnikowych: male i duze, no i ewentualnie masz jeszcze "trylinke" :roll: co daje az 3 (slownie: TRZY) do wyboru......
a jakież to tajemnicze płyty mają się znaleźć na twojej stacji?? Bo te 3 (słownie trzy ) typy płyt to ( nie licząć syfu zwanego bauma czy jakośc tak) praktycznie całość chodników w tym kraju
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: pepsigo2pl »

miki pisze:
...pytanie co z chodnikami?? ...
(...)do wyboru do koloru
hmmm... faktycznie "szeroki wybor" plyt chodnikowych: male i duze, no i ewentualnie masz jeszcze "trylinke" :roll: co daje az 3 (slownie: TRZY) do wyboru. chyba, ze zakladasz uzywanie plyt "wielkiego kalibru", ktorych faktycznie maja tam duzy wybor, jako chodnik np plyt jumbo.
sam myslalem o uzyciu ich plyt zel-betonowych jako nawierzchnie pod tereny przy magazynowe i drogi dojazdowe do nich [120000929 plyty drogowe "Yomb", 120000930 Płyty drogowe "Pozbet" (wzór 1), 120000931 Płyty drogowe "Pozbet" (wzór 2)] a to wszystko otoczone polskim zwyczajem plotem betonowym z ich oferty.

podsumowujac: oferta chodnikowa raczej uboga, ale z pewnoscia skorzystam z ich oferty przy robieniu terenow przemyslowych.
dzieki, ale to i tak nie rozwiazuje jeszcze problemu
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: miki »

...pytanie co z chodnikami?? ...
poszukaj u nich http://www.haw.pl/ płyty chodnikowe i inne do wyboru do koloru
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: pepsigo2pl »

miki, gbbsoft -> dziekuje serdecznie za informacje.

teraz stanalem przed nastepnymi problemami

Z I E L E N !!
zapoznalem sie z tematami na Naszym kochanym forum o tym jak GrzegorzTT kreuje swoje drzewa. zapoznalem sie z instrukcja w "barbarzynskim" jezyku jak zrobic drzewka. i wszystko wydaje sie jasne - ale mam problem z doborem materialow "lisciastych" :cry: jako, ze z pewnoscia zwrociliscie uwage, nie rezyduje w Polsce, wiec moje zakupy opieraja sie zwykle na sklepach internetowych - a tam niestety nie mozna produktu pomacac, a zdjecia zamieszczane jako informacja dla kupujacych czasami bardzo odbiegaja od orygianalu.

biorac pod uwage ten problem, zwracam sie do osob o pomoc i konkrety - co najlepiej nadaje sie na listowie, dla jakich drzew - to raz. no i dwa - jakie trawy/maty polecacie.
chcialbym otrzymac efekt taki jak whosho otzrzymal tutaj

nie chcialbym, wyjsc na osobe leniwa, ale w tym wypadku oszczedze pieniadze zamiast kupowac w ciemno maty i gabki, potem sie tylko wkurzajac, ze to jednak nie taki kolor jak byl na obrazku.

D R O G I !!
zamierzam skorzystac z techniki Grzegorza TT opisanej tutaj i teraz pojawia sie pytanie co z chodnikami?? czy tez je robic z gipsu (skrot myslowy) i potem rzezbic plyty chodnikowe i krawezniki, czy isc na gotowe uzywajac chodnikow Auhagena 42552 i 12254??

mozna tez jeszcze uzyc kocich lbow jako nawierzchnie dla drog Auhagen 42576. krawezniki wyrzezbic z gipsu lub podobnej masy. to rozwiazanie jest bardzo czasochlonne, widzialem takie rozwiazanie, wiec prosze nie mowic ze tak sie nie da, w dodatku bylo to na makiecie w skali N.

P E R O N Y !!
na swojej planszy chcialbym zastosowac dworzec Auhagen 13299 w polaczeniu z platformami 13221. w zwiazku z tym ze budynek dworca nie posiada peronu, chcialem dorobic samemu (nie ineresuja mnie stwierdzenia "ale to tak nie moze byc" lub "to nie pasuje"). i teraz tak: jezeli wykorzystam krawedzie peronowe 43587, to czym wypelnic peron i co dac jako nawierzchnie? czy moze uzyc kostki brukowej 41206, jako "wypelnienia"? bym zapomnial dodac, ze dworzec ma byc z przelomu ep.III/IV

pomysly, rady, opinie - piszcie smialo
Ostatnio zmieniony 18 sty 2007, 19:09 przez pepsigo2pl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: gbbsoft »

miki pisze:były na Martelu dział download skany ze ŚK
Teraz jest w Download: http://www.forum.martel.pl/dload.php?ac ... egory&id=2
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: miki »

były na Martelu dział download skany ze ŚK
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: pepsigo2pl »

a moze w celu wydluzenia toru 1. zamienic zwrotnice wjazdowe po lewej stronie miejscami(do gory pierwsza, w dol jako druga)?? i to chyba powinno wyrownac w jakims sensie rownie stacyjna i wtedy peron moglby zostac tj stoi. zobaczymy jak przyjda zakupy. ukladalem ju ztory na sucho, i jeszcze nie jestem pewien odleglosci amiedzy torami pod peron.

jak juz bede mial perony do przymiarki to wtedy pomyslimy co dalej. postawienie peronu miedzy torem 2 a 3 skroci tor 3 w zwiazku powiekszeniem odstepu miedzy torowego. perony powinienem dostac w tym tygodniu, takze w krotce ciag dalszy fotek.

mozna jakis link prosic do tych alternatywnych napedow semaforowych
Ostatnio zmieniony 16 sty 2007, 18:30 przez pepsigo2pl, łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: miki »

Czyli jeden peron wystarczy, przerzuciłbym go o tor niżej, wystarczy nawet jako mijanka. Tor najniższy - odstawczy plus manewry, obsługa towaru na najwyższym rampy itp choć nie wiem czy taki układy torowe (choć teoretycznie chyba poprawne) były wykorzystywane w praktyce

co do napędów - może siłownik z przekładnią opisany przez LL, jednak wieśman jest klasą sam dla siebie
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: pepsigo2pl »

miki:
Ad1. niestety sie z tym licze, peron zakladam ze nie bedzie dluzszy niz 4xG1 (166mm) nie przewiduje dluzszego toru bo nie planuje smigac tam pociagami zlozonymi z Y, czy Eilzugow.
Ad2. o to bedzie bol... :evil: czy sa jakies inne mechanizmy do semaforow ramiennych??
Ad3. ja mam ogolnie watpliwosci co do rozmieszczenia semaforow :oops: i tu sie zrobi problem. jak juz pewnie zdazyles zauwazyc wg szkicu budynek dworcowy wraz z peronem, ma przylegac do gornego toru. stad ta mala krotka bocznica, miala byc pod dworzec Auhagen art.nr. 13299 lub 15303.

dwa dolne tory mialy byc przeznaczone do jazdy manewrowej i/lub tory postojowe. zawsze moge potraktowac gorny tor jako nie uzywany, zapomniany tor...hmmm sam nie wiem.

raczej nastawiam sie na obsluge pociagow towarowych na tej lini a pasazerski raczej bedzie rzadkim gosciem (V100+3Reko+Gbs)
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Makieta pepsigo2pl

Post autor: miki »

1. zauważ, że głowice (rozjazdy) "zjedzą" ci co najmniej (EW1) 50 cm z każdej strony, na peron zostaje około metra.
2. napęd vieśmana ma ok 8 cm, dla komfortu kabli itp powiedzmy 10
3. mam wątpliwości co do semaforów na "górnym" torze, powinien chyba zostać stricte manewrowy, bez sygnalizacji wyjazdowej, jeden peron powinien wystarczyć, ew drugi na dole
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości