Wymiana torów na makiecie

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: piottrw »

Tory i rozjazdy tilliga, czy tillig - Kuhen
Jak się da spinkę nie powinno być różnicy.
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 195
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: NemoTT »

piottrw pisze: 08 kwie 2017, 23:01 Ps. Na szynach dobrze jest zrobić niewielkie dylatacje właśnie na różnicę temperatur. To metal i pracuje.
Układam flexi na makiecie. Podpowiedź z dylatacjami jest istotna.
Czy też występują u Was Koledzy różnice w wysokości toru i rozjazdu (ok. 0.2 mm)? Czy to normalne? Miałem nadzieję, że przy tym rodzaju torów wymiarowość będzie wzorowa. A jest lekki 'skok'...
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: piottrw »

Sens jest zawsze. Są tyle warte ile ktoś za nie zapłaci.
Awatar użytkownika
Olek2k
Posty: 30
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: Olek2k »

Ok dziękuję . A orientujesz się czy jest sens wystawiać na allegro rurki bttb ?
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: piottrw »

Z fleksami raczej nie, równy blat i wysuwa się w podkłady jak w masło. Zwrotnice ew1 trzeba zaklepać iglice. W łukowych już nie. Innych nie miałem.
Do cięcia szyn polecam dremel lub podobną maszynkę z tarczą diamentową dotnie szyny co do milimetra.
Awatar użytkownika
Olek2k
Posty: 30
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: Olek2k »

A czy jest możliwość że coś zepsuje podczas składania ? :> Obawiam się tego trochę bo to jednak coś nowego .
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: Slawek77 »

To dla bezpieczeństwa zaimpregnuj drzewo gdzie się da, wtedy spokojnie możesz ją trzymać, lecz tabor lepiej trzymaj w ocieplonym pomieszczeniu, jak by nie było to elektronika.
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: piottrw »

Fleksy do montażu są najtańsze. Dwie szyny i 4 odcinki podkładów na metr toru plus złączki, policzysz zamawiając w sklepie. Zwrotnice do montażu też są tańsze. Drogo napęd do nich oryginalny wyjdzie coś tak 70-80 pln za szt. Ja mam podmakietowe napędy na bazie siłowników bttb i koszt wyniósł 0 pln bo je miałem przy zwrotnicach bttb. Przy układaniu fleksów w łuku dobrze mieć szablon np z kawałka blachy żeby zachować te 12 mm rozstawu
Miłej zabawy
Ps. Na szynach dobrze jest zrobić niewielkie dylatacje właśnie na różnicę temperatur. To metal i pracuje.
Piszesz o wymianie rurek, jeśli są na jakiejś płycie to geometria modelowych rozjazdów jest inna niż rurkowych. Mogą dokładnie nie spasować. Jak pomieszczenie nie ogrzewane to na 100 % coś się wyparzy ze sklejki. Mdf też pracuje. Widzałem moduły do h0 z torami jak ... góry i doliny przechowywane w garażu.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2017, 23:15 przez piottrw, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Olek2k
Posty: 30
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: Olek2k »

Wiesz co wilgoci bym się nie obawiał bo to drewniany domek i w środku jest naprawdę sucho . Bardziej obawiam się że coś innego mogło by dopaść mój zbiór . A modułów niestety nie mogę już zrobić bo za duże postępy zrobiłem na aktualnej makiecie a w domu i tak niestety nie mam miejsca na takie rzeczy ;/
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: Slawek77 »

Po jednej zimie na pewno nie, ale po kilku zimach na bank makieta dostanie wilgoć.
Może zrób makietę na modułach tak by na zimę schować gdzieś w ogrzewanym pomieszczeniu.
Takie moduły to same plusy, ja mam makietę 260x140 i w razie przeprowadzki problem będzie z wydostaniem jej z mieszkania.
Jak bym robił na modułach to tego problemu nie było by :|
W tamtym roku moja makieta wylądowała na strychu gdzie temperatura spadła do minusa, jeszcze nie oglądałem jej ale mam nadzieję że jest cała.
Jak w tym roku nie uda mi się ocieplić strychu to makieta raczej się zniszczy, a szczególnie sklejka !! bo o płyte mdf sie nie martwię.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2017, 23:03 przez Slawek77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Olek2k
Posty: 30
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: Olek2k »

Dziękuję za pomoc :) Tylko bardzo zastanawia mnie ta zimowa temperatura panująca w pomieszczeniu o której już wspominałem i potrzebuję odpowiedzi ponieważ nie chciałbym marnować pieniędzy na coś co po zimie będzie do wyrzucenia
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: Slawek77 »

Taniej wyjdzie Ciebie kupić osobno szyny 100 cm oraz podkłady, co pamiętam to jeden metr szyn wyjdzie Ciebie 21 do 25 zł lecz musisz składać je sam.
Ale to nic trudnego ! troszkę zabawy cierpliwości i gotowe.

Added in 2 minutes 43 seconds:
Raczej nie wskazane trzymać makiety w pomieszczeniu gdzie jest wilgoć a tym bardziej tabor !!!
A jak jest - to i jest wilgotno ;)
Co do rurek, wystaw na all w licytacji to będzie najlepsza opcja.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2017, 22:55 przez Slawek77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Olek2k
Posty: 30
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: Olek2k »

A czy mógłbyś mi odpowiedzieć na resztę pytań ? :) i jeszcze interesowałoby mnie za ile mogę wystawić te rurki na allegro
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Wymiana torów na makiecie

Post autor: Century »

Jeśli chodzi o tory to proponuje: Tillig model code 80 (sklep jest przykładowy ale tutaj tego dużo jest :)) Najtaniej kupujesz same szyny i podkłady i z nich składasz tory lub jak Ci się nie chce to kupujesz już poskładane. Rozjazdy itp niestety nie należą do tanich szczególne te poskładane. Są tacy co wykonują je praktyczne od zera i cena to wtedy sama szyna.
Awatar użytkownika
Olek2k
Posty: 30
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Wymiana torów na makiecie

Post autor: Olek2k »

Cześć nazywam się Aleksander .
Mam do was parę pytań , mianowicie zabrałem się za budowę makiety w domu po pra babci który stoi pusty i niepokoi mnie czy temperatury na minusie mogą wpłynąć negatywnie na elektrykę oraz tabor . Druga sprawa to wymiana torów (rurek) na .. i tu moje pytanie na co żeby nie wydać majątku . Chciałem zaoszczędzić i spróbować sklecić coś z rurek no ale .. szkoda gadać :D Tylko szkoda mi tak wszystko odstawić więc może są jakieś tory nie skalane złym wykonaniem ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość