Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Post autor: ArturSchŁ »

marcinx00 pisze:ok chyba będę musiał jakoś rozpuścić wikol z [s]zaszutrowanego[/s] TŁUCZEŃ, więc zatłuczniowanego kawałka wtedy najszybciej dopasuję parowozownie jak skręcę torami
Zawsze pozostaje wycięcie wszystkiego (źle zrobionego) w pień i ułożenie od nowa.
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Post autor: marcinx00 »

ok chyba będę musiał jakoś rozpuścić wikol z zaszutrowanego kawałka wtedy najszybciej dopasuję parowozownie jak skręcę torami
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2184
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Post autor: oelka »

Zawsze podaje się odstęp od osi toru, a wysokość od główki szyny.
Tak jest na prawdziwej kolei, tak jest w normach modelarskich NEM.
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Post autor: marcinx00 »

o właśnie o takie info mi chodzi :) proszę o więcej :D

Added in 2 minutes 34 seconds:
tylko ten rozstaw torów jak się liczy od środka toru czy krawędzi wewnętrznych ????
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2184
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Post autor: oelka »

W sumie wystarczy poszukać.
Na przykład Auchagen - 13233 - lokomotywownia dwustanowiskowa ma wymiary 170x93x82mm, rozstaw torów 44mm, długość użyteczna toru w hali 150mm. Szerokość bramy do hali 32mm.
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Re: Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Post autor: marcinx00 »

z wysokością budynków to sobie poradzę chodzi mi o fotki z wymiarami magazynów z rampami i parowozowni może się okazać ze jeden model jest węższy lub szerszy od drugiego i któreś sobie dopasuję a o parowozownie głównie szerokość rozstawienia wjazdów 2 stanowiskowych
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Post autor: Maciej »

marcinx00 pisze:... prośbę do was a konkretnie do tych co mają na swojej makiecie parowozownie i jakieś magazyny z rampami, chodzi mi konkretnie o wymiary szerokości wjazdów do parowozowni 2 stanowiskowych oraz 1 stanowiskowych razem z szerokością całkowitą i szerokości magazynów. Potrzebne mi to bo nie pomyślałem przed szutrowaniem torów a nie chciał bym teraz rozwalać tego szutru ...
Pozostaje Ci sztuka improwizacji. Nie wiem jak to w rzeczywistości wygląda u Ciebie, dlatego trudno mi cokolwiek poradzić.
Pierwsza sprawa:
- na terenach stacyjnych i zaplecza nie budujemy nasypów z "szutra", tworzymy równą warstwę ziemi, szutru itd.
- skoro już coś posypałeś i masz problem, zobacz jak budynki/budynek "pasuje".
- jedyne co możesz zrobić to "kopać" podłoże, podbudować budynek jakimś fundamentem np. imitacja fundamentu Auhagen'a - wszystko tak, by lokomotywa wjechała do środka. Potem umiejętnie maskować "babaole" które zapewne wyjdą w trakcie usadowienia obiektu.

Co do figurek to wszystko zależy od tego jak je ustawisz i gdzie. Nie bardzo wyglądają obok siebie dwie figurki w rożnej skali - jeszcze gorzej jak je usstawisz w charakterystycznym miejscu np na peronie przy wagonie 1:120. Ale możesz je śmiało wstawiać do budynków, w grupie w głębi gdzie tylko specjalista zacznie coś podejrzewać ;)
powodzenia
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Post autor: Slawek77 »

Co do wymiarów o które prosisz niestety nie pomogę lecz co do ludków, to przybliżona wielkość ludzika do TT to 1:100
Ludki w skali 1:100 są minimalnie większe lecz do akceptacji przez środowisko TT ;)
Co do budowli, to tu masz mój sklep z modelami z tekturki modelarskiej cięte laserem ;)
Może wpadnie Ci coś w oko to zapraszam.
http://www.asprojekt.sklep.pl
marcinx00
Posty: 68
Rejestracja: 05 sty 2016, 09:00
Lokalizacja: Radzymin
Kontakt:

Zabudowa oraz ludzie na makietę kilka pytań

Post autor: marcinx00 »

Witam dawno mnie tu nie było (brak czasu) mam prośbę do was a konkretnie do tych co mają na swojej makiecie parowozownie i jakieś magazyny z rampami, chodzi mi konkretnie o wymiary szerokości wjazdów do parowozowni 2 stanowiskowych oraz 1 stanowiskowych razem z szerokością całkowitą i szerokości magazynów. Potrzebne mi to bo nie pomyślałem przed szutrowaniem torów a nie chciał bym teraz rozwalać tego szutru i pomyślałem ze może bym cos dopasował, jeśli możecie podesłać jakieś fotki z wymiarami to było by fajnie.
Ewentualnie jakieś fajne propozycje zabudowy z innej skali niż TT które będą pasowały
Mam też pytanie o figurki ludzi dużo jest figurek w skali 1;150 a wiadomo jak same cyfry mówią to nie to co 1;120 jak mają się takie wielkości ludzi do makiet w skali TT może macie tez jakieś fotki z takimi postaciami gdzie można to ocenić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: jakubgol i 2 gości