makieta 260x125cm

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: makieta 260x125cm

Post autor: Niejeden »

Slawek77 pisze:Jaka jest różnica między makietą zwykłą od modułową?
Jeśli się nie mylę to makieta modułowa jest konstruowana w celu żeby w przyszłości można było ją zaprezentować na wystawach ?
Idea makiety modułowej jest taka, że buduje się moduły (skrzynki), będące jakimś fragmentem sieci kolejowej - kawałkiem szlaku, posterunkiem, stacją... Dzięki temu, że są one wykonane zgodnie z normą (sTTandardem), moduły różnych autorów można ze sobą łączyć. W ten sposób, na imprezie modułowej, ze skrzynek przywiezionych przez uczestników tworzy się całkiem spory układ torowy (planowany przed imprezą i za każdym razem trochę inny w zależności od tego, kto przyjedzie i co przywiezie). Na takiej makiecie można bawić się w odwzorowywanie prawdziwego ruchu pociągów na kolei - jest rozkład jazdy, zegar, który pokazuje czas w świecie makiety a uczestnicy dzielą się na maszynistów i dyżurnych ruchu. Zabawa polega na prowadzeniu ruchu pociągów zgodnie z rozkładem oraz przewożeniu towarów. O normie i zasadach zabawy możesz poczytać na stronie sTTandardu.

http://www.sttandard.org.pl/sttandard/
http://www.sttandard.org.pl/artykuly/fr ... ierologia/

Również polecam zainteresowanie się tematem. Akurat na Śląsku modularzy jest sporo i spotykają się w miarę regularnie. Tu jest ich strona:
http://slaskagrupatt.pl/

Warto popatrzeć jak to wygląda bo zabawa jest na prawdę super. U nas, odkąd kilka lat temu zabraliśmy się na moduły, makieta stacjonarna poszła całkowicie w odstawkę a ostatnio w ogóle została rozebrana.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: makieta 260x125cm

Post autor: Slawek77 »

Witam tak miejsca jest sporo i będzie on wykorzystany w przyszłości na kolejne odcinki.
Jaka jest różnica między makietą zwykłą od modułową?
Jeśli się nie mylę to makieta modułowa jest konstruowana w celu żeby w przyszłości można było ją zaprezentować na wystawach ?

oto pierwszy test odcinak.

https://vimeo.com/118735815

Może ktoś podpowiedzieć jak wygląda kod dla vimeo ?
Tak żeby film był wyświetlany na stronie a nie przekierowany linkiem


połączenie kolejnych odcinków.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 05 lut 2015, 11:16 przez Slawek77, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: makieta 260x125cm

Post autor: PiotrT »

Widać że masz kawałek poddasza do zagospodarowania, tylko pozazdrościć :)
Jeżeli całe jest do dyspozycji to może warto pomyśleć o większym układzie od razu albo dostosować ten do późniejszej rozbudowy. Patrzyłeś może na makiety modułowe?
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: makieta 260x125cm

Post autor: Slawek77 »

Dziękuję.

Pierwszy projekt przed porażką.
Obrazek Obrazek

Gotowy stół już na swoim miejscu.
Obrazek

Pierwszy samodzielny poskładany domek ( dworzec )
Obrazek

A to już nowy projekt na nowym torowisku.
Obrazek

Kupiłem kilka torów 1m do samodzielnego montażu + zwrotnice + kilkanaście łuków
Ostatnio zmieniony 05 lut 2015, 07:57 przez Slawek77, łącznie zmieniany 7 razy.
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: makieta 260x125cm

Post autor: Samowarek »

Powodzenia w pracach nad makietą ;) (może jakieś zdjęcia ?)
Ostatnio zmieniony 04 lut 2015, 19:47 przez Samowarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

makieta 260x125cm

Post autor: Slawek77 »

Witam wszystkich zgromadzonych na tym forum, na imię mam Sławek i jestem z Chorzowa.
Od pewnego czasu chodziło mi po głowie zbudowanie własnej makiety.
Więc powoli zakupywałem tory ( rurki) i tu był pierwszy błąd.
Jak już zebrałem wielką ilość torów wyczytałem w internecie żę lepiej makietę budować na nowych torach a nie na 20letnich używanych torach.
Mam stół o wymiarach 260cm na 125 cł ( płyta OSB 18cm
Do płyty zrobiłem szkielet stołu, i płytę osb zamocowałem i wzmocniłem od spodu belkami 5/7cm.

Po złożeniu stołu zabrałem się za wstępne projektowanie toru jazdy, i tu się okazało żę pociągi które mam wypadają na zakrętach i często zatrzymywały się na niektórych odcinkach.
Wiec kupiłem gumową kostkę do czyszczenia torów.
Po wyczyszczeniu torów już nie zatrzymywała się lokomotywa, ale nadal wypadała razem z wagonikami.
Lokomotywy które posiadam są używane i tu był kolejny błąd, bo trzeba było kupić nowe.
Od samego początku same porażki, ale to tak jest jak człowiek się nie zna i robi zakupy pochopni.
Tory które mam są w niektórych miejscach lekko krzywe, więc je delikatnie wyprostowałem.
Po naprawi torowiska już było ok lecz lokomotywy odmówiły Posłuszeństwo, nie ma co się dziwić jak kupuje się 20letni tabor.
Zakupiłem nowy zestaw startowy ( lokomotywa + 2 wagoniki + tory na podkładach.
Po rozpakowaniu zestawu zobaczyłem pierwszy raz nowy typ torów, i na tych torach całkiem inaczej tabor się porusza niż na starym 20letnik torowisku.
Niebawem dalsza część relacja budowy makiety TT.
Pozdrawiam Sławek.k
Ostatnio zmieniony 04 lut 2015, 19:11 przez Slawek77, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości