Makieta 2000x1250

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: kbosak »

Proszę bardzo jest propozycja jak licealista może sobie nastukać modułów w zależności od zmainy konfiguracji mieszkania.
Do tej makiety można w miejsce niebieskiej linii wmontować stację w budowie o nazwie kodowej Londyn Wschodni 2.1 x 0.5m.
Most jest wiszący jest totalną samoróbką jak i wszystkie budynki w tym nastawnia w stylu Warszawy Zachodniej.
Stacja jest rozryta ponieważ zmieniam wszystkie zwrotnice korzystając z zapasów magazynowych. Tory proste były szutrowane ale podsypką VERO z drewna i wyłysiało przez 20 lat. Normalnie moduły wiszą na ścianie zamiast obrazów w rogu nieco za i nad szafą. W przestrzeni pomiędzy mostem a resztą może sobie leżeć dzieciak śliniąc się na tory. Istotne jest to, że gdy makieta leży nisko - to z jednej strony należy ją oglądać z perspektywy dziecka a z drugiej jak dziecku coś wypadnie z ręki to na dywan z małej wysokości.
Kilka wad i błędów:
1. Pierwotna główna zwrotnica zjazdu ze 'stadionu' wypadała blisko łączenia modułu trapezowego z dużym prostokątem, co uniemożliwia w praktyce rozłączanie bez wywoływania naprężeń w jej okolicy.
2. Większość zwrotnic, najlepiej wszystkie, powinna być na jednym z modułów (kable, kable). To niestety wymusza dużą ilość fizycznych torów przejściowych.
3. W przeciwieństwie do makiety składanej jak kanapka którą mam pod łóżkiem, ta jest ze sklejki 6.5mm i jest bardzo głośna.
Zwróć uwagę aby z Twojej makiety w każdym kierunku można było dobudować jakieś tory.
Ja proponuję Ci następujący układ 4 skrzynek, które będzie można łączyć dowolnie, także w odcinek prosty. Musisz sobie wybrać znormalizowane połączenie skrzynek na max 2-3 torach, zaś wszystkie ostre zakręty poprowadź w tunelach bo osobowe na zakrętach zwisają komicznie. Pomiędzy modułami jako łączniki wstaw np. "mosty górskie nad przepaścią/rzeką" długości 10cm od Hulackiego lub inne BTTB.
Załączniki
2000x1250-A1_01-mod.JPG
Moja makieta 2.jpg
Ostatnio zmieniony 19 sty 2015, 12:26 przez kbosak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: Mariusz »

Ja Ci tylko pokazałem że można inaczej, a nie tylko w kółko z pustym środkiem jak pisał kbosak.
Twoim problemem jest różnica wysokości. Poukładaj sobie tory na podłodze wedle swego planu i zrób podjazdy z pudełek i spróbuj przejechać choć samym lokiem. Zobaczysz wtedy, że podjazdu nie zrobisz na kilkunastu cm.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2015, 14:11 przez Mariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
faberone
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2012, 15:35
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: faberone »

Witam

Ja bym zlikwidował te łączenie (na czerwono) a zrobiłbym zaraz przy wyjeździe ze stacji. Poza tym propozycja Mariusza wygląda ciekawie.

Pozdrawiam

faberone
Załączniki
2000x1250-A1_01.JPG
Awatar użytkownika
jarkott
Posty: 616
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:17
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: jarkott »

Kolego,

Zmieniłbym parę istotnych rzeczy w całym układzie.
Jeśli chcesz aby Tobie pomóc, doradzić, możesz przyjść do Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych.
Spotykamy się zwykle w czwartek w godzinach 17:30 - 19:00 w Gimnazjum Nr 2 w Sopocie przy ul. Wejherowskiej 1.
Pozdrawiam
Jarek

e-mail:
jarkott (at) gmail (kropka) com
Ryhawa
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2014, 09:52
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: Ryhawa »

Witam
Dzięki kolego za czas poświęcony na stworzenie planu, jednak nie tego szukałem. Ostatecznie wróciłem do mojej pierwotnej koncepcji po małych modyfikacjach.

Obrazek

Na schemacie tego nie widać (mam problem z ustaleniem wysokości). Makieta będzie miała trzy poziomy. Pierwszy zerowy, czyli dół makiety, następnie poziom pośredni i najwyższy punkt na górze. Co do mostów które chciałem mieć to dorobię strumyk nad którymi puszczę wiadukty.
Pierwszy etap mam już za sobą. teraz czas budować.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: Mariusz »

Zaproponuj człowiekowi coś ciekawszego, bo jak na razie jesteś krytykiem tak modułów jak i torTTów.
Podziwiam tylko cierpliwość Kolegów od "makiety modułowej".
Każdy ma inny gust i inne możliwości mieszkaniowe.
Także "chłopie" najpierw pokaż sam co zbudowałeś wtedy będziemy z Tobą dyskutować.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2015, 17:29 przez Mariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: kbosak »

Optycznie, wzrosła ilość powierzchni na której pociąg zakręca. Moim zdaniem wyszło na gorsze. Z moich doświadczeń wynika że dużo ładniej wyglądają moduły domowe rozmieszczone wzdłuż ściany, składane i wieszalne na ścianie jako obraz, niż tort bo to w wyniku 'upiększeń' zawsze prowadzi do pytania: 'co zrobić ze środkiem' i tworzy się spaghetti. A tymczasem w środku trzeba po prostu umieścić widzów i operatorów.
Masz krótkie te bocznice, tyle powierzchni i tak ciasno. 3 wagony osobowe i nowoczesna elektryczna to ok 100cm.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: Mariusz »

Udało mi się wreszcie wkleić ten plan :D :D :D
A może takie coś ??
Pod stacją możesz zrobić przystanek osobowy i będzie piętrowa stacja ;)
Załączniki
taki sobie plan.jpg
Ostatnio zmieniony 11 sty 2015, 21:41 przez Mariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Ryhawa
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2014, 09:52
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: Ryhawa »

Witam
Posiedziałem jeszcze nad projektem i wprowadziłem pewne zmiany. Próbowałem coś nowego zrobić ale jestem coś zblokowany przez pierwotny projekt.

Obrazek

starałem się go robić zgodnie z waszymi uwagami. Choć z jedną miałem problem, mianowicie podjazdy. Aby to jakoś grało będę kombinował z podniesieniem całego terenu. Generalnie zależy mi aby mieć most (a dwa tu była by już bajka). Na tunelu mi nie zależy, ale przy tym schemacie zrobię jakąś zabudowę górzystą. Na schemacie niema podanych wysokości, rozjeżdżało mi się wszystko jak z tym kombinowałem.

Może macie jakiś pomysł na makietę tej wielkości. Na schemacie wykorzystałem wszystkie rozjazdy jakie posiadam, będę musiał tylko dokupić łuki R21, tak wszystko mam w nadmiarze.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: ArturSchŁ »

W SCARMie masz możliwość sprawdzenia/ustawienia podjazdu/zjazdu. Sprawdź czy nie masz przekroczonej wartości 25 promili.
:arrow: http://www.scarm.info/index.php?l=pl&page=help&topic=11
:arrow: http://as.rumia.edu.pl/tt/makieta/wymiary.htm#PROFIL
Ryhawa
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2014, 09:52
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: Ryhawa »

Dzięki za odpowiedz, z tym podjazdem to inaczej ma być, jak pisałem pierwszy projekt w Scrarm'ie i mimo że zaznaczyłem tunel to go nie widać. Ta część makiety będzie na wyższym poziomie. Makieta może mało realna ale na takiej powierzchni ciężko coś konkretnego zrobić z większa ilością torów. Uwaga z łukami cenna będę tu coś kombinował.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: michuchu »

Na dłuższym boku takiej planszy postaraj się wpleść jak najdłuższe tory stacyjne.
Nic tak nie cieszy jak długie składy, które się na nich mieszczą.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: Mariusz »

Mało realny podjazd na wiadukt.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Makieta 2000x1250

Post autor: womo »

Nie używaj R01 bo ma promień r267. Nie przejdzie Ci po nim nowy tabor który potrzebuje minimum r 310 czyli R 11. Plan fajny :mrgreen:
Ryhawa
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2014, 09:52
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Makieta 2000x1250

Post autor: Ryhawa »

Witam
Jestem tu w miarę nowy więc witam wszystkich kolegów.
Buduje właśnie drugą makietę kolejową, tory oczywiście modelowe. Od razu powiem że pierwszą makietę budowałem na podstawie szablonu który dostałem od znajomego i z torów rurki. Aktualnie próbuje swoich sił w zaprojektowaniu samemu własnej makiety. Przejrzałem kilkanaście projektów jak i zdjęcia od kolego Sabien (za co dzięki).
Na podstawie tego stworzyłem własny projekt do którego proszę o wasze uwagi, dodam że to również mój pierwszy projekt w SCARM.

Mam pewne ilości torów więc starałem się je wpleść w projekt. Docelowo w przyszłości będę chciał podłączyć sterowanie cyfrowe, jednak na dziś będzie to analogowe. Elektrykę zrobię tak aby móc sterować poszczególnymi sekcjami lub całość będzie jako jeden obieg.
Zwrotnice oczywiście sterowane ręcznie, do tego będę chciał dołożyć kilka semaforów.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 sty 2015, 16:20 przez Ryhawa, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości