Makietą 170x100. Poczatkujacy

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

maciejasm2
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:17
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Makietą 170x100. Poczatkujacy

Post autor: maciejasm2 »

Dzięki Niejeden!
Chyba preferowalbym wlasnie taki zestaw bez przesadnej automatyzacji.
Wystarczy kupić sam zestaw czy coś jeszcze do niego jest potrzebne ( transformator itp.)?
Jeżeli chodzi o sterowanie analogowe zwrotnicami, czego tutaj sie używa? Rownież roco?
Jeszcze kwestia kompatybilnosci. Załóżmy, ze sterowanie zarówno analogowe jak i cyfrowe jest marki roco w takim razie lokomotywy, torowisko tez musi być roco?
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 756
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makietą 170x100. Poczatkujacy

Post autor: piottrw »

http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi. ... 3&kat=gle3 teraz mam tylko telefon ale coś takiego jak w linku. na forum jest program scram do projektowania torowisk spróbuj nim coś zrobić
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makietą 170x100. Poczatkujacy

Post autor: Niejeden »

maciejasm2 pisze:2. Podpowiedź na temat systemu sterowania cyfrowego.
Tu też pytanie co chcesz osiągnąć. W domu do sterowania lokomotywami świetnie sprawdza się ROCO Multimaus, rozjazdami chyba większość z nas steruje analogowo. Większa automatyzacja w cyfrze (samoczynne zatrzymywanie pociągów, zależności semaforów itp) wymaga sterowania z komputera ale to droga zabawa, niemniej jednak takie rozwiązania istnieją np. http://www.gbbkolejka.pl/
maciejasm2
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:17
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Makietą 170x100. Poczatkujacy

Post autor: maciejasm2 »

Panowie dzięki za szybka reakcje. Jestem pozytywnie zaskoczony :)

Rzeczywiście solidnie odwzorowanie zabrzmiało dosyć dwuznaczne.
Mam tu na myśli raczej gotowy projekt niż realny krajobraz. Czas nie gra roli. Porażek nikt nie lubi ale...
piottrw mógłbyś przesłać mi taki prymitywny projekt, chciałbym sie upewnić, ze zrozumiałem w 100%, nawet aw paincie ołówkiem narysowane.

Pozostaje kwestia sterowania cyfrowego oraz marki akcesoriów? Co polecacie?
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 756
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makietą 170x100. Poczatkujacy

Post autor: piottrw »

Witaj, zerknij np tu http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/tech.asp lub poszukaj w necie na pewno coś znajdziesz. Jak ja miałbym tyyyyle miejsca to napewno owal w dwutorową linią i przynajmniej 4 tory stacyjne + bocznice + lokalna linia nad tunelem z tyłu makiety, gdzie mógłby schować się skład. Naprawdę wg mnie na takiej powierzchni można poszaleć. Reszta zależy od twojej inwencji. Miłej zabawy :D
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 715
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Makietą 170x100. Poczatkujacy

Post autor: Robcio1910 »

Witamy w gronie Braci TT.
Cóż nowy Kolego można Ci radzić na tak małej powierzchni ...
Na zewnątrz owal torowiska, może dwie mijanki po przeciwnych stronach prostych, niewielkie wzniesienie i wg mnie tyle ...
Przeglądaj schematy w książkach, pismach, a także wiele pomysłów Kolegów z Forum.
Czytaj, przeglądaj ...
Co z tego wyjdzie? :roll: :mrgreen:
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Makietą 170x100. Poczatkujacy

Post autor: whosho »

Cześć

Kilka rzeczy wymaga doprecyzownia: co chesz osiągnąć, co rozumiesz przez "solidnie odwzorować coś co już istnieje", ile czasu chcesz poświęcić na pracę (kiedy chcesz osiągnąc końcowy efekt) i czy liczysz się z porażką.

Powierzcjnia stołu który wykonałeś pozwoli Ci na odwzorowanie terenu o wymiarze ok 200x120 metrów. Wrzucam zdjęcie z "mojego podwórka" pokazujące co się mieści na takiej powierzchni. To zdjęcie z geoportalu (geoportal.gov.pl) pokazujące okolicę przystanku Wisła Obłaziec na linii 191.

Ilość detali jaką trzeba wykonać aby odwzorować taki prosty kawałek szalku jest dość duża. Wrzucam to tylko jako zajawkę. Może pomoże Ci to wysnuć jakieś nowe wnioski lub postawić sobie jakieś dodatkowe pytania odnośnie budowy.
Załączniki
przyklad_fragmentu terenu.jpg
Ostatnio zmieniony 16 mar 2014, 10:08 przez whosho, łącznie zmieniany 1 raz.
maciejasm2
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:17
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Makietą 170x100. Poczatkujacy

Post autor: maciejasm2 »

Witam Wszystkich!

Postanowiłem zbudować makietę o powyższych rozmiarach. Na ten moment skonstruowałem stół i wylozylem go korkiem o grubości 5mm. Przeczytałem trochę dyskusji na forach i postanowiłem zrobić to w skali TT oraz ze sterowaniem cyfrowym. Chciałbym umieścić też max 4-6 zwrotnic oraz dwa pociągi (osobowy i towarowy).
Jest to moja pierwsza w życiu makieta wiec wolałbym nie zdawać sie na wyobraźnie a raczej na solidne odwzorowanie (zwłaszcza układ torowiska) czegoś co już istnieje.
Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje a szczególnie:

1. Na co mogę sobie pozwolić jeśli chodzi o torowisko przy takich rozmiarach makiety? (Być może są jakieś projekty pod te konkretne rozmiary).
2. Podpowiedź na temat systemu sterowania cyfrowego.
3. Jakiej marki sprzętu i podzespolow powinienem używać (torowisko, sterowanie itp.) przy warunku dobra jakość i rozsądna cena.

Pozdrawiam
Maciek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 10 gości