Moja makieta TT - FASLER

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

gemol
Been thanked: 2 times
Kontaktowanie:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Postautor: gemol » 28 sie 2019, 09:48

Booster jest wymagany, a to w twojej gestii pozostaje, czy będzie on przymocowany do skrzynki i spięty na stałe z magistralą, czy też luzem - wpinany do gniazda.

adrian pander
Been thanked: 1 time

Postautor: adrian pander » 28 sie 2019, 06:15

Tak, powinien być wyposażony.
FASLER
Has thanked: 1 time
Kontaktowanie:

Postautor: FASLER » 27 sie 2019, 23:51

Dziękuję za odpowiedź.
A więc doszedłem do wniosku że każdy segment będzie miał swój komplet nóg z regulacją +/- 2 cm.
Jeszcze jedno pytanie czy moduł tego typu powinien być wyposażony we własny booster, czy wystarczy że będzie wyposażony w gniazda do podłączenia powyższego urządzenia. Jeśli wystarczą gniazda, to czy ich umiejscowienie również jest znormalizowane?
Awatar użytkownika
brovarek
Been thanked: 3 times

Postautor: brovarek » 27 sie 2019, 08:37

:lol:
wicy masz rację, ale wystarczy, bo rozpęta się kolejna burza wokół zapisów normy.
Awatar użytkownika
wicy
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times
Kontaktowanie:

Postautor: wicy » 26 sie 2019, 07:42

brovarek pisze:Na koniec mała uwaga , na jeden segment składa się kilka modułów - minimum 2, a nie odwrotnie
miłego

"1.4 Segmentem nazywamy mniejszą część składową dużego modułu (np. modułu stacyjnego). Podziału dużego modułu dokonuje się najczęściej w celu ułatwienia jego przechowywania i transportu. Miejsca łączenia poszczególnych segmentów modułu nie są normalizowane. Ukształtowanie terenu, ilość i rozmieszczenie torów oraz sposób połączeń elektrycznych w miejscu łączenia segmentów zależą wyłącznie od pomysłowości autora modułu."
Awatar użytkownika
brovarek
Been thanked: 3 times

Postautor: brovarek » 26 sie 2019, 00:12

A przy okazji, mogę prosić kogoś o podanie jaka powinna być prawidłowa długość nóg stosowanych w makiecie modułowej oraz czy każdy segment wchodzący w skład modułu powinien mieć swój komplet nóg (4 szt)?

Hej,
długość nóg w module zależy od wysokości skrzynki, konstrukcji etc. Musisz przyjąć , że długość ma być taka, aby główka szyn module znajdowała się na wysokości 100 cm +/- 2 cm. Na zapas możesz sobie dorobić 30 cm przedłużki.
Co do drugiej części Twojego pytania nie każdy moduł wchodzący w skład segmentu musi mieć 4 nogi.
Wystarczy zdroworozsądkowo przemyśleć , czy twoje moduły wchodzące w skład segmentu będą zawsze stały jednakowo, czy nie będziesz zmieniał ich kolejności, lub wykorzystywał solo. Czy będziesz w stanie bezproblemowo sam złożyć/przyłączyć, lub rozłożyć dany moduł.
Segment powinien stać samodzielnie.

Na koniec mała uwaga , na jeden segment składa się kilka modułów - minimum 2, a nie odwrotnie
miłego
FASLER
Kontaktowanie:

Postautor: FASLER » 25 sie 2019, 23:44

Kolor podstawowy jaki używałem do malowania płotu, płyt jak i wszystkich elementów betonowych to RAVELL MATT 75, oraz czarny nanoszony po wyschnięciu metodą suchego pędzla miejscami rdzawy puder do patynowania.

A przy okazji, mogę prosić kogoś o podanie jaka powinna być prawidłowa długość nóg stosowanych w makiecie modułowej oraz czy każdy segment wchodzący w skład modułu powinien mieć swój komplet nóg (4 szt)?
Awatar użytkownika
wicy
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times
Kontaktowanie:

Postautor: wicy » 25 sie 2019, 21:56

Super!
Płyty i płot malowałeś samemu? Jaki to kolor podstawowy? Jakaś nazwa, paleta, cokolwiek bo mam problemy (chyba agnozja barwowa) z dobraniem koloru :(
FASLER
Kontaktowanie:

Postautor: FASLER » 25 sie 2019, 15:57

Poniżej kilka fotek z placu boju:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
FASLER
Kontaktowanie:

Postautor: FASLER » 02 sie 2019, 20:00

Dziękuję za uwagi. Rzeczywiście nie doczytałem, zasilacz zostanie zdemontowany :)
Awatar użytkownika
drlukasz
Been thanked: 14 times
Kontaktowanie:

Postautor: drlukasz » 02 sie 2019, 19:10

Na dowolnej imprezie FEREMO, organizowanej poza granicami Polski, Twój moduł zostałby wyrzucony z układu.
Obowiązuje zasada, że zasilanie 230V kończy się maks. 50cm od podłogi. Umieszczenie zasilacza pod modułem i dociągnięcie do niego zasilania sieciowego nie jest dopuszczane.

Natomiast moduł który pokazałeś - bardzo ładny. Widać dbałość o szczegóły i staranność wykonania. Powodzenia!
adrian pander

Postautor: adrian pander » 02 sie 2019, 07:26

OK. Dzięki za wytłumaczenie.

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa nie wolno wprowadzać napięcia 230 V do modułu.
Zgodnie z normą:
3.1.3 Niedopuszczalne jest używanie na makiecie źródeł zasilania o napięciu większym niż 24V.
Oraz nie zapomnij o:
2.2.5 Każdy moduł musi być wyposażony od spodu w zawieszki umożliwiające podwieszenie okablowania ....

Nie zapomnij o nogach.

Miłej pracy przy modułach.
FASLER
Kontaktowanie:

Postautor: FASLER » 01 sie 2019, 17:06

makieta rozebrana? O masz

Niestety 9 lat budowy i niezłej zabawy. Po tym czasie tory (rurki) nadawały się już tylko do kosza, dlatego z ciężkim sercem podjęta decyzja :cry:
Jako, że stare zdjęcia nie wyświetlają się to pytanie - czy jest opcja by zerknąć na Twój tort na rurkach raz jeszcze?

Jeśli znajdę jeszcze zdjęcia, to wkleję na forum. Jeszcze kilka zdjęć jest dostępnych i film na YouTube.
Budujesz skrzynkę na drewnianej listwie która jest bardzo podatna na odkształcenia w wyniku wchłaniania wilgoci. Na tym etapie to koniecznie je jak najszybciej zabezpiecz farbą do drewna.

Podstawa to sklejka o grubości 6 mm, rama to rzeczywiście listwy drewniane jednak całość jest dość gęsto skręcone i sklejone, oczywiście będzie również zabezpieczone farbą do drewna.
Nie zabezpieczyłeś (lub nie widać) końcówek szyn przed wyrwaniem przy składaniu, rozkładaniu, transporcie

Szyny są zabezpieczone, jednak w taki sposób żeby najmniej rzucało się to w oczy. Gwoździe znajdują się pomiędzy ostatnim i przedostatnim podkładem licząc od czoła makiety. Całość zamalowana i zasypana szutrem.
Pierwszy rozjazd dałeś bardzo blisko krawędzi skrzynki, będzie problem z zamontowaniem napędu. Radzę nie montuj Conradów, ani Tilligów.

Tak wiem, mój błąd z którym już sobie poradziłem. Napędy zamontowane, są to MP1 od MTB działają dobrze choć są odrobinę głośne. Chciałem uniknąć kablologii pomiędzy makietą a centralą sterującą zwrotnicami i semaforami i wymyśliłem że zrobię to bezprzewodowo. Pomyślałem również o ewentualnych usterkach, dlatego gdyby system zawiódł wystarczy wyłączyć z zasilania i ponownie podłączyć wówczas wszystkie zwrotnice ustawiają się w pozycji gdzie przejezdny jest środkowy tor. Poniżej fotka.
Obrazek
adrian pander

Postautor: adrian pander » 01 sie 2019, 06:35

Witam!

Fajnie że ruszyła budowa modułów. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.

Ja mam trzy uwagi konstrukcyjne:
1. Budujesz skrzynkę na drewnianej listwie która jest bardzo podatna na odkształcenia w wyniku wchłaniania wilgoci. Na tym etapie to koniecznie je jak najszybciej zabezpiecz farbą do drewna. My moduły budujemy ze sklejki i również ją konserwujemy.
2. Nie zabezpieczyłeś (lub nie widać) końcówek szyn przed wyrwaniem przy składaniu, rozkładaniu, transporcie. Są różne rozwiązania, albo płytka laminat i przylutowane do nich szyn, lub gwoździki miedziane i również przylutowane końcówki szyn.
3. Pierwszy rozjazd dałeś bardzo blisko krawędzi skrzynki, będzie problem z zamontowaniem napędu. Radzę nie montuj Conradów, ani Tilligów. Najlepsze są obecnie serwa które są w stanie dociągnąć iglice.
Awatar użytkownika
JarUs
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Postautor: JarUs » 31 lip 2019, 23:08

Borczy pisze:makieta rozebrana? O masz :/
https://www.youtube.com/watch?v=9GMV57zqQtc

FASLER pisze:Obecnie postanowiłem stworzyć makietę modułową, mały dworzec na szlaku jednotorowym.
Proponuję założenie TU nowego wątku. 8)
Pisz, pytaj, pokazuj - już się nie źle zapowiada :D

Wróć do „Makieta”