EAGLE

Programy CAD, technologia trawienia płytek, układy elektroniczne do naszego taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

EAGLE

Post autor: ArturSchŁ »

Obrazek
:arrow: https://www.autodesk.com/products/eagle/overview
Firma AUTODESK, ta od AutoCada, wykupiła od firmy Cadsoft program Eagle i obecnie jest on w wersji Standard dostępny w subskrypcji za 76,76 zł na miesiąc, 562,98 zł rocznie. Dotyczy to wersji bez o graniczeń na ilość warstw i wielkość PCB.
Dostępna jest wersja darmowa z ograniczeniem do 2 warstw miedzi i wielkości płytki 80 cm2 - co w naszych projektach powinno wystarczyć. Bardziej skomplikowane projekty można podzielić na części i składać z bloków po 80 cm2. :-)
Co bardziej ambitni, robią to tak, że moduły do siebie przylegają i jeśli nie zostaną porozcinane otrzymamy płytkę o większych rozmiarach. :mrgreen:

Program w pełni profesjonalny, jednak dostępny w wersji angielskiej. Proponuję zacząć naukę programu od kursu EAGLE na kanale: Atnel - mirekk36 począwszy od 1-go odcinka: Kurs EAGLE cz.1. Odcinki są długie po ok. 1 godz. każdy, jednak prowadzący przekazuje wiele praktycznych uwag, które i dla początkujących w KiCadzie są przydatne.

Przykładowe ekrany Eagla:
eagle_sch.jpg
eagle_pcb.jpg
Według mojej opinii, Eagle jest bardziej przyjazny użytkownikowi niż KiCad. Możliwe, że moja opinia jest zniekształcona pracą z wcześniejszymi programami (np. OrCAD i inne).
Główna różnica w pracy Eagle vs. KiCad (poza różnicą w obsłudze programu) to to, iż w EAGLE już na etapie rysowania schematu, dobieramy elementy wraz z obudowami, które trafią na PCB. W KiCadzie istnieje etap pośredni pomiędzy schematem a PCB - powiązanie elementów schematu z obudowami (FootPrints).

Do pracy z KiCadem zmusiło mnie ograniczenie wielkości płytki.
Rozsądnym wydaje się posługiwanie się obydwoma programami zarówno EAGLE jak i KICadem. Wbrew pozorom, gdy poznamy jeden z nich, drugi po dniu czy weekendzie, nie będzie dla nas żadnym problemem.
:mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika / płytki PCB”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości