Wojskowe kolory

Malowanie modeli / zmywanie farb, kolory, jakie farby zmywacze itd.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
k3nski
Posty: 127
Rejestracja: 09 kwie 2006, 12:44
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Wojskowe kolory

Post autor: k3nski »

Z informacji, które posiadam to np. „militarka „ produkowana do lat 90 przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie była malowana farbami o podstawowym składzie:

RAL 6450 (khaki ciemny) – 6cz. + RAL 1130 (żółty średni) – 1cz. w oparciu o wzornik Polifarb Dębica. Niestety nie wiem czy kryterium tego wyboru było w oparciu o BN czy ZN czy też decydowało o tym jakieś rozporządzenie MON. Niestety nie wiem jak wyglądała sprawa w innych zakładach produkujących uzbrojenie. Posiadam zachomikowną puszkę farby o takim składzie i rzeczywiście odpowiada to podanym proporcjom wg wzornika.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 cze 2013, 07:59 przez k3nski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Wojskowe kolory

Post autor: Maciej »

wmac27 pisze:Czy któryś z Kolegów pomógł by mi w doborze kolorów pojazdów wojskowych wg RAL.
Chodzi mi o malowanie np SKOTa czy BWP i samochodu, czy brezentu, jak w przypadku samochodu UAZ.
Zapraszam na PW ;)
Ostatnio zmieniony 19 cze 2013, 07:56 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wojskowe kolory

Post autor: womo »

Popatrz na paletę na modelach plastykowych. Tam zazwyczaj podają jakie farby polecają.
W życiu to co było na magazynie to było na autach. I na odcienie nikt nie patrzył, ważne że było pomalowane. I zazwyczaj malowało się pędzlem. Pamiętam, że jak zawsze była akcja malowania to po 3-4 sztukach szlag trafiał sprężarkę i pędzel ratuj :mrgreen:
Awatar użytkownika
wmac27
Posty: 397
Rejestracja: 23 paź 2006, 09:28
Lokalizacja: Dolice
Kontakt:

Re: Wojskowe kolory

Post autor: wmac27 »

golab pisze:... Wg mnie także trudno mówic o jakichkolwiek kolorach wg palety RAL w głębokiej komunie - malowano tym co było ... Poza tym jeden poligon i po RALu ...
No tak, tutaj zgadzam się z Tobą. Jednak Pan w sklepie jak ma zmieszać farbę, to jest mu za ciężko pomóc i nie chce decydować o odcieniu. Lepiej więc podać mu numer RALu i wszystko jasne.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2013, 11:19 przez wmac27, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Wojskowe kolory

Post autor: golab »

Polecam wątek:

http://www.motoshowminatura.fora.pl/wyklady-techniczno-praktyczne,48/pojazdy-lwp-jakie-kolory,7091.html

Wg mnie także trudno mówic o jakichkolwiek kolorach wg palety RAL w głębokiej komunie - malowano tym co było ... Poza tym jeden poligon i po RALu ...
Awatar użytkownika
wmac27
Posty: 397
Rejestracja: 23 paź 2006, 09:28
Lokalizacja: Dolice
Kontakt:

Re: Wojskowe kolory

Post autor: wmac27 »

golab pisze:A coś bliżej ? Jakie państwo ? Jaki okres ? Bo ja widziałem także SKOTy w barwach straży pożarnej ...
Chodzi mi o typowe wojskowe kolory, khaki. Okres powojenny, lata 70-te. Armia Polska i DDR
Ostatnio zmieniony 13 mar 2013, 11:18 przez wmac27, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Wojskowe kolory

Post autor: golab »

A coś bliżej ? Jakie państwo ? Jaki okres ? Bo ja widziałem także SKOTy w barwach straży pożarnej ...
Ostatnio zmieniony 13 mar 2013, 11:18 przez golab, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wmac27
Posty: 397
Rejestracja: 23 paź 2006, 09:28
Lokalizacja: Dolice
Kontakt:

Wojskowe kolory

Post autor: wmac27 »

Czy któryś z Kolegów pomógł by mi w doborze kolorów pojazdów wojskowych wg RAL.
Chodzi mi o malowanie np SKOTa czy BWP i samochodu, czy brezentu, jak w przypadku samochodu UAZ.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Malowanie / zmywanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości