Farby modelarskie w Spray'u

Malowanie modeli / zmywanie farb, kolory, jakie farby zmywacze itd.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: tete »

Dzięki merry za bardzo cenne uwagi, szczególnie za polecany sprzęt i linki! ;)
Awatar użytkownika
merry
Posty: 303
Rejestracja: 09 kwie 2008, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: merry »

tete pisze:Czytałem też, że są jakieś butle ze sprężonym pow. do aero, ale ponoć nie opłaca się kupowanie tego bo powietrze szybko się kończy i wystarcza na "chwilę". Jak już aerograf to i kompresor.
Chmm... gdyby więc kompresor zrobić za radą kol. oelki samemu - to już opłacałoby się kupienie aerografu amatorskiego (cena porównywalna do 4 puszek farby w sprayu).
Stanowczo odradzam powietrze w sprayu. Nie masz jakiegokolwiek panowania nad poziomem ciśnienia - to raz. A dwa szybko się kończy :(.

Jeżeli masz smykałkę i czas do robienia własnych narzędzi i urządzeń zbuduj kompresor z agregatu lodówkowego TUTAJ opisany sposób zrobienia wersji PRO.

Zbiornik wyrównawczy wbrew pozorom jest bardzo przydatny. Dzięki temu można utrzymać stabilne ciśnienie powietrza a tym samym stabilne warunki malarskie.

Jeżeli mimo wszystko nie zdecydujesz się na robienie kompresora z części swojej lodówki :mrgreen: polecam kompresor MA2000 lub MA3000. Jest do dostania na Allegro w przyzwoitej cenie. Sprzęt jest dobrej jakości, a serwis posprzedażowy działa sprawnie i szybko TEN sprzedawca.

Jeśli chodzi o aerograf polecam ze wszech miar tzw pseudoivatę (chińska kopia najlepszego na świecie aerografu) jest do dostania na Allegro w wersji full wypas za około 150 zł. Jeżeli będziesz uważał na iglicę (materiał z jakiego została wykonana jest dość miękki) to wszystko będzie dobrze. Sprzęt jest uniwersalny i niezawodny. Świetnie się sprawdza w malowaniu detali.

Szczerze odradzam natomiast wszelkie aerografy tzw PROSTE. Wcale nie są dobre na początek. Możesz nimi pomalować jakąś dużą powierzchnię i to wszystko.


Wszelkie moje powyższe rekomendacje opieram o własne doświadczenia.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2010, 13:27 przez merry, łącznie zmieniany 1 raz.
PiasTT
Posty: 392
Rejestracja: 15 maja 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: PiasTT »

oelka pisze:Kompresor możesz sobie tanio zrobić z agregatu od starej lodówki.
Zobacz http://forumtt.pl/viewtopic.php?p=36966 ... 412d#36966
Ostatnio zmieniony 27 sty 2010, 13:27 przez PiasTT, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: tete »

Dzięki koledzy za uwagi. Rozważę zakup. Rada ArturaSch, że do makiety też się przyda mnie o tym pomału przekonuje :) ale głównie uwaga kolegi oelka z budową kompresora z agregatu z lodówki (np. starej) - niezły patent i główny argument za zakupem aero, bo główny składnik ceny całego zestawu to właśnie to ustrojstwo... ;) (myślałem o aerografie w cenie do 150zł, a kompresor w sklepie to jakieś dodatkowo 300zł)...
Czytałem też, że są jakieś butle ze sprężonym pow. do aero, ale ponoć nie opłaca się kupowanie tego bo powietrze szybko się kończy i wystarcza na "chwilę". Jak już aerograf to i kompresor.

Cena jednej puszki farby w sprayu (modelarskiej 100ml) to jakieś 25zeta. Jak mamy 4 kolory robi się 100zł.

Chmm... gdyby więc kompresor zrobić za radą kol. oelki samemu - to już opłacałoby się kupienie aerografu amatorskiego (cena porównywalna do 4 puszek farby w sprayu).
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2184
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: oelka »

tete pisze:kompresor (min 300 zeta) dla pomalowania jednego pudła?
Kompresor możesz sobie tanio zrobić z agregatu od starej lodówki.

Krzysztof
Ostatnio zmieniony 27 sty 2010, 08:45 przez oelka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: ArturSchŁ »

tete pisze: dla pomalowania jednego pudła?...
Do makiety też się przyda :)
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: tete »

tuchol pisze:... Choć to oczywiście aerografu nie zastąpi. :P
No tak, ale kupować aero + kompresor (min 300 zeta) dla pomalowania jednego pudła?... :>
Ocenię jakość zgodnie z radą twardego, na czymś tam. Potem się zobaczy. Wstępnie jestem pozytywnie nastawiony. Się zobaczy.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2010, 20:37 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
tuchol
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: tuchol »

Ja korzystałem z farb Idea Spray. Bardzo dobrze kryją i kilka wagonów nimi pomalowałem.
Choć to oczywiście aerografu nie zastąpi. :P
twardy
Posty: 125
Rejestracja: 02 lip 2007, 22:15
Lokalizacja: Wa=wa
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: twardy »

tete pisze:chyba się nada.
Najsampierw zrób próbę na kawałku czegoś tam i sam oceń. ;)
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: tete »

Dzięki bardzo twardy za te porady ;)
Z tego co piszesz, chyba się nada.
twardy
Posty: 125
Rejestracja: 02 lip 2007, 22:15
Lokalizacja: Wa=wa
Kontakt:

Re: Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: twardy »

Używałem tych farb do malowania nawet modeli w eNce.
Oczywiście struktura nie jest tak doskonała jak po areografie ale jak na spray całkiem dobra. Warstwa kryjąca musi niestety w tym przypadku być nieco grubsza, tego nie unikniemy.
Pamiętać należy coby bardzo dobrze rozmieszać farbę. Dobrze by było jak była by ona nieco podgrzana. Tylko z tym ostrożnie, można to zrobić wkładając na parę chwil do ciepłej (nie gorącej) wody.
Malowanie powinno się odbywać kilkoma cieniutkimi warstwami rozpylanymi z 20-30 cm.
Każda warstwa powinna być nakładana po wyschnięciu poprzedniej. Pamiętać też należy że rozpylanie zaczynamy poza modelem i dopiero wtedy ruchem w lewo, prawo nanosimy farbę a rozpylanie kończymy również poza modelem.
Farba ta ma całkiem dobry skurcz i drobne detale pozostają widoczne.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2010, 12:19 przez twardy, łącznie zmieniany 2 razy.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Farby modelarskie w Spray'u

Post autor: tete »

Witam. Mam pytanie, czy miał ktoś doświadczenia z farbami modelarskimi w Spray'u? Np. Tamiya (coś jak to po lewej stronie fotki - te 2 białe puszki):

Obrazek
fota z http://www.moto-portal.pl

Chodzi mi o to, że mam bardzo mało do pomalowania i z lekka nie opłaca mi się kupować aerografu + kompresor dla pomalowania 200cm kwadratowych powierzchni...

Czy ktoś z kolegów tego używał i może napisać jak to kryje, jaki jest efekt (czy nadaje się do pomalowania budy lokomotywy w TT-tce)?

Kwestię dostępności palety barw pomijam. Chodzi mi tylko o jakość powłoki po pomalowaniu z pomocą takiej puszki...

Obrazek
z www.zabawki-modele.pl
Ostatnio zmieniony 26 sty 2010, 12:17 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Malowanie / zmywanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości