Katalogi kolorow

Malowanie modeli / zmywanie farb, kolory, jakie farby zmywacze itd.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
malyGlod
Posty: 26
Rejestracja: 05 cze 2007, 20:56
Lokalizacja: Gorzów
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: malyGlod »

pepsigo2pl

Zdaje sobie sprawe ze probki kolorow roznia sie w zaleznosci o materialu na ktorym sa przedstawione oraz wielkości probki na jakiej dany kolor jest prezentowany...

Jesli chodzi o moje odswiezanie pewnych wagonikow to skupiam sie bardziej na tych z mocniejszymi odpryskami, badz zarysowaniami, ktore moga byc widoczne a przez to psuc efekt ogolny...

Dzieki wszystkim za podpowiedzi i linki, oczywicsie za pomoc wszystkim zainteresowanym po punkciku :mrgreen:

A od siebie dodam PRZELICZNIK KOLOROW RAL na popularne farbki modelarskie

Teraz moze obędzie sie z technika "na oko" bo z nia to roznie bywa ;)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 17 cze 2007, 08:45 przez malyGlod, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2184
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: oelka »

pepsigo2pl pisze:Zas jesli chodzi o prawdziwy tabor (1:1) to na pewno obowiazuja jakies standardy co do malowan. Kolory z standardu RAL - moze.
Obecnie na kolei kolory dobiera sie wlasnie wedlug tego katalogu: Fahrzeugfarbgebungen - Farbschemata nach RAL

Krzysztof
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: pepsigo2pl »

malyGlod pisze:Czyli dzialac na zasadzie: z czescia do sklepu z farbkami i tam dobierac...

W sumie jest to rozwiazanie...
Pamietaj, ze w sklepach masz kolory na puszkach lub katalogach a te czasem bardzo odbiegaja od prawdziwego koloru jaki otrzymasz po pomalowaniu. Tak przynajmniej kiedys bylo jak jeszcze dlubalem w modelach 1:72 i 1:35.
malyGlod pisze:W modelarstwie okretowym (...) bardzo latwo jest dobrac bardzo zblizony kolor
To samo w modelarstwie lotniczym :mrgreen:

Zas jesli chodzi o prawdziwy tabor (1:1) to na pewno obowiazuja jakies standardy co do malowan. Kolory z standardu RAL - moze. Z czasem kolory maja prawo wyplowiec, wiec pewna roznica bedzie czyms naturalnym. Zawsze mozesz sprobowac zrobic w latki. Znalezc najbardziej zblizony kolor i miejsca wymagajace poprawek podmalowac. Cos w stylu fotki na dole tylko ze z delikatniejsza roznica kolorow.

Obrazek
500488 Kesselwagen für den Transport von Motorenöl, DR, ep.IV
Ostatnio zmieniony 16 cze 2007, 18:53 przez pepsigo2pl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: DBv »

Kategoria TT -> Modellbahnmanufaktur Sebnitz -> Farben&Lacke
http://www.tillig.com/modellbahnshop/sh ... r2_id=1456
Ostatnio zmieniony 16 cze 2007, 19:27 przez DBv, łącznie zmieniany 1 raz.
malyGlod
Posty: 26
Rejestracja: 05 cze 2007, 20:56
Lokalizacja: Gorzów
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: malyGlod »

I o to mi chodzilo...

To ja poszperam teraz na stronie sklepu moze akurat trafie te farbki...

Gdzies pewnie sa te kolorki...
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: Charakterek »

Mam kilka wagonów Y Tilliga. Jeden z 2001 inny z 2005. Jakoś nieszczególnie się różnią odcieniami. Tak samo jak V 180 kupiona zw 2007 i BR 118 z 2005 mają bardzo podobne jak nie identyczne farbki. Obecnie producenci dość mocno dbają o reżim technologiczny i zaopatrują się w farbki zawsze od tych samych kooperantów. A w w takim 1985 roku brało się co było dostępne, a nie co powinno być na modelu. Ważne, żeby był zielony a odcień był sprawą drugorzędną!
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: DBv »

U Tilliga wygląda to już dużo lepiej, chociaż też gwarancji nie ma - nawet jeżeli używają tej samej farby, to na różnych podłożach czasami ma ona inny odcień.
Zasadniczo jednak podstawowe barwy mozesz dobrać, tym bardziej, że w ofercie Modellbahnshop Sebnitz znajdziesz ofertę farb akrylowych - tych samych jakich używa Tillig
malyGlod
Posty: 26
Rejestracja: 05 cze 2007, 20:56
Lokalizacja: Gorzów
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: malyGlod »

Czyli dzialac na zasadzie: z czescia do sklepu z farbkami i tam dobierac...

W sumie jest to rozwiazanie...

Ciekawi mnie tylko czy Tillig dobiera kolory na zasadzie chybil-trafil czy czasy sklonily juz do stworzenia palety barw RAL

Mimo wszystko dzieki za uswiadomienie...

W modelarstwie okretowym wyglada to zupelnie inaczej wiec przy retuszu bardzo latwo jest dobrac bardzo zblizony kolor - czesto monogafie zawieraja w swojej tresci oznaczenia i nazwy odpowiednich kolorow.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: Marcin »

Dokładnie. W przypadku BTTB zapomnij o czymś takim jak RAL. Teraz to kwestia trafu.
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Katalogi kolorow

Post autor: Charakterek »

Jeżeli mam być zupełnie szczery - to takiego czegoś nie ma. Ba nawet BTTB takiego czegoś raczej nie uznawała. Czasy były, jakie były i jaki odcień mięli, takim jechali. Dla przykładu Y DR zielone widziałem w co najmniej 4 różnych odcieniach, Bipa PKP to kilka odcieni zielonego i dach siwy lub jasnokremowy. Warsy wychodziły w trzech odcieniach niebieskiego (od błękitnego do granatowego). 118 też z daszkiem białym lub kremowym. Zatem serio - dobierać musisz na czuja.
malyGlod
Posty: 26
Rejestracja: 05 cze 2007, 20:56
Lokalizacja: Gorzów
Kontakt:

Katalogi kolorow

Post autor: malyGlod »

Witajcie

Zastanawiam sie, czy ktos z was wie moze jakiej palety barw uzywano do malowania taboru kolejowego BTTB.

Chodzi mi glownie o oznaczenia kodowe owych kolorow, co ulatwiloby tym, co chca nieco odswiezyc swoj tabor, w doborze odcienia danej barwy.


Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Malowanie / zmywanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości