Malowanie szyn i podkładów - jakie farby

Malowanie modeli / zmywanie farb, kolory, jakie farby zmywacze itd.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2374
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Malowanie szyn i podkładów - jakie farby

Post autor: womo »

Mikołaj przyniósł mi mazak Nocha rust.
Maluje się bardzo fajnie bo końcówka mazaka pasuje idealnie pomiędzy wypustki szyny. Nie odtłuszczałem szyn i przy składaniu torów schodzi tam gdzie szyna wchodzi w podkład. Bardzo wygodny w użyciu jednak jak dla mnie sam kolor za jasny.
Inna opcja poczekać. Właśnie składam tory i znowu na 2 szynach miałem wykwity rdzy. Tak, że jest szansa na naturalną rdze bez malowania :mrgreen:
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Malowanie szyn i podkładów - jakie farby

Post autor: kbosak »

Po przeczytaniu postów tu i tam, postanowiłem zebrać wiadomości p.t 'jaki powinien być kolor podkładów, szyn i podsypki'.

Generalny konsensus wydaje się być taki, że to co jest sprzedawane przez producentw farb jako rdza (Rust), jest jaśniejsze i dużo czerwieńsze niż ziemista rdza szyny lub rzeczywisty kolor podkładów, zatem stosuje się domieszkowanie czerni matowej. Ma to ten efekt że barwa torów wykonanych w różnym okresie czasu przez modelarza będzie się różnić, co z kolei jest dobre albowiem w rzeczywistości też kolory nie są jednorodne.

Co ciekawe znalazłem za granicą produkt dedykowany do malowania podkładów i boków szyn, jest to
Railmatch 1406 Sleeper Grime aerosol
Railmatch 2406 Sleeper Grime acrylic
Sleeper Grime to 'brud podkładoszynowy' ;)

Oprócz Tamiya TS-1 jest to jedyna metoda jaką widzę szerokodostępną w sprayu, bez domieszkowania innych kolorów, używana przez modelarzy do malowania.

Oprócz tego mamy:
Revell 84 Leather Brown nr kat. 32184
Pactra 53 (rust)

Oraz kolory wymagające opcjonalnie przyciemnienia w/g niektórych znawców z forum.
Humbrol 160 Red Brown + ew. Black Matt 33
Revell 37 + ew. Black Matt 33

Oraz kolory wymagające obowiązkowo przyciemnienia w/g niektórych znawców z forum.
Humbrol 113 + Black Matt 33
Farba Vallejo Model Air 71080 Rust

Sam mam Humbrol 113 i potwierdzam że nadaje się on raczej do brązowego podwozia BR-01 zielono-brunatnego Tilliga.

Skłaniam się ku Railmatch 1406 Sleeper Grime aerosol lub Tamiya TS-1 ze względu na równomierność malowania, do zastosowania przed położeniem szyn. Są jeszcze jakieś opcje?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2014, 09:12 przez kbosak, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Malowanie / zmywanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość