Nawierzchnie dróg w DDR

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Czy dobrze rozumiem, bruk - czyli kamienie włożone równolegle. Jeśli tak to czy na zakrętach powinny byc ułożone wachlarzowo? Na niektórych zdjęciach makiet bez względu na czy jest to zakret czy odcinek prosty, bruk jest identyczny ( równolegle ). Ale byc może tu chodzi o "kocie łby".
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Maciej »

No cóż, na tym planie mamy niewielką miejscowość, gdzieś na niemieckich wyżynach. Droga prowadzi do niewielkiej stacji, do miejscowości wypoczynkowej o charakterze agroturystycznym. Droga jest III jak nie IV stopnia odśnieżania. A zatem bruczek sugeruje. Jeśli się zdecydujesz na asfalt, to będzie wpadka, bo i tak przed placem dworcowym wypada bruk położyć bruk. ;) Tylko bruk polecam na tym planie !! :idea:
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Witam
Uważnie przeczytałem Wasze wszystkie uwagi i porady. Dodatkowo pogrzebałem w internecie. Na podstawie zebranych informacji chcę zrobić następujące nawierzchnie.
Droga do miejscowości XXX asfaltowa o kiepskiej nawierzchni. Droga w miejscowości
i podjazd do domków po lewej stronie (szary kolor podjazdu i podstawek domów). Drogi od podjazdu do poszczególnych domów drogi gruntowe. Ciekaw jestem waszych opinii.
Obrazek
Wszystkich Serdecznie Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 15 paź 2011, 11:48 przez kolejkowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Maciej »

kolejkowicz pisze: płytki Auchagena jest dobrym rozwiązaniem, ale co z łukami.
Trzeba ją docinać i składać, a skosy które będą na łukach patynować tak by zamaskować te niedogodności. Oczywiście ostre łuki to już wyższa szkoła jazdy ;)
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

[Asfalt = wikol + gips + zmielony w młynku do kawy węgiel]
Pomysł znakomity. W moim przypadku chyba się nie sprawdzi. Makieta budowana jest na sklejce 6mm. Podczas ugięć może pękać. Jeśli chodzi o podpowiedź Kolegi Maciej_kolej to zastosowanie plastikowej płytki Auchagena jest dobrym rozwiązaniem, ale co z łukami.
Może by sfotografować kostkę i przygotować dokument do druku. Wtedy można ukształtować dowolne zakręty. Co do samego pomysłu drogi asfaltowej to kolor powinien być chyba szary, a nie czarny. Pozostaje jeszcze kwestia nawierzchni dróg dojazdowych do domków górskich (drogi strome).
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 16 sie 2011, 12:13 przez kolejkowicz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Maciej »

Autostrady mieli tzw "betonki" wylewane segmentami z dużą delytacją (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylatacja_ ... wnictwo%29) którą się czuło jadąc autem :mrgreen:
tu jest kilka zdań nt dróg
http://cmos.blox.pl/tagi_b/1767/autostrady.html
boczne drogi zdominowane były przez kostkę brukową - możesz kupić taką Auchagena 52409
np tu http://makieciarz.pl/product_info.php?c ... ts_id=3627
Oczywiście były nitki asflatowe i betonowe o małej szerokości. Większość dróg pozostawiała wiele do życzenia choć na tle krajów socjalistycznych i tak nieźle wypadali. Do dróg budowanych z mas polecam - gęstą emulsję białą złamaną pigmentem czarnym (musisz uzyskać kolor betonu lub asfaltu). Nakładać cienką warstwę "szpachtlem",nie grubo bo popęka. Ot cała filozofia. Spatytnować, sypnąć na poboczu zieleninki, postawić trabiego i ziuu...do Honeckera :lol:
Ostatnio zmieniony 15 sie 2011, 09:01 przez Maciej, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: ArturSchŁ »

Asfalt = wikol + gips + zmielony w młynku do kawy węgiel z wkładów filtrów wody.
Kolor, gęstość i fakturę dobierasz eksperymentalnie. Potrafi pięknie popękać ...jak na naszych drogach.
:mrgreen:

[dopisane]
O, post wyżej ...oryginał przepisu...
:lol:
Ostatnio zmieniony 15 sie 2011, 08:57 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: ŁukaszTT »

Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Samowarek »

To są nasze asfalty a nie DDR.
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Samowarek »

kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Kiedyś widziałem nasępującą metodę. Smarowanie powierzchni klejem posypywanie posypką i malowanie na odpowiedni kolor. Problem leży w posypce - co to takiego drobnego miałoby być. Jeśli chodzi o papier ścierny nie wiem, czy niebyłby żródłem kurzu. Jest on jednak "chwytliwy". Może by go pomalować, ale nie wiem czym.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Peter_KR »

W moim temacie
Już nad tym myślałem.
^^ Papier ścierny 1500, może być nawet bez malowania.
Nie mam jeszcze prototypu, ale faktura jest właściwa.
Tak w teorii nakładając na drogę kwadraty papieru trochę innej gramatury i odcieniu, można by uzyskać wrażenie drogi łatanej :roll:
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Czy może propozycje jak wykonać nawierzchnię asfaltową
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 sie 2011, 20:01 przez kolejkowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
et22
Posty: 533
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: et22 »

W latach 80-tych, chyba zresztą podobnie jak i u nas, był już normalny asfalt, więc możesz go stosować, być może bez wymalowanej linii środkowej, ale tego już za dobrze nie pamiętam.
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Kiedy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości