Nawierzchnie dróg w DDR

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: JarUs »

Przepraszam, źle się wyraziłem :oops: patyki od lodów to materiał wyjściowy. Z uwagi na swoją szerokość i grubość prawie idealnie pasują się po między szynami. Są łatwe w obróbce. Można je ciąć, szpachlować, malować itp.
Tak na marginesie to w tamtym okresie częściej spotykało się na przejazdach drewniane bele po miedzy szynami niż płyty betonowe. Natomiast asfalt to nie był taki jak dziś z spod rozściełacza, tylko jak mieszanina żwiru i smoły (nierównomiernie zmieszana) tylko rozjeżdżona przez koła samochodów.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: JarUs »

W kwestii asfaltu, to kiedyś na próbę zrobiłem asfalt z: talku + węgiel drzewny + vicol. Węgiel tłukłem w moździerzu (z powodu braku młynka) do osiągnięcia pyłu. Następnie zmieszałem z talkiem do uzyskania odpowiedniego koloru. Niestety jak się później okazało, popełniłem błąd polegający na nie przesianiu pyłu z węgla. Jak do tej mieszaniny dodałem vicolu pojawiły się grudki. Drugi błąd to rozprowadzenie masy. trzeba to jednak robić metalową szpachelką, a ja rozprowadzałem drewnianą listewką. Po wyschnięciu można z lekka przeszlifować asfalt papierem ściernym.
Obrazek Obrazek
Ps.
Do wypełnienia przestrzeni między szynami, kiedyś użyłem płaskich patyczków po lodach. Daje ciekawy efekt.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2013, 21:40 przez JarUs, łącznie zmieniany 1 raz.
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Witam
Uwaga dotycząca płyt słuszna. Może niepotrzebnie zrobiłem za wąską pomiedzy szynami, ale to zakret.
Asfalt chciałem zrobić z "filtra", ale nie udało mi się pozyskać młynka. Po drugie trochę przerażała mnie myśl o nanoszeniu papki. Wymyśliłem więc asfalt z kartonu, który bardzo często wykorzystuję. Jest to karton do produkcji między innymi podkładek pod piwo.
Asfalt jest pomalowany farbami akrylowymi od "plastyków". Kolor powstał ze zmieszania farb.
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: PiotrT »

Podoba mi się asfalt :)

Jaka materiały wykorzystałeś? Malowane Fallerem do asfaltu?
Ostatnio zmieniony 21 mar 2013, 08:04 przez PiotrT, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Scio »

Płyty betonowe ułożone między szynami powinny być szersze od tych na zewnątrz.
Obrazek
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Witam
Ponieważ w końcu udało mi się zbudować drogi ( bez dotacji unijnych ), postanowiłem załączyć kilka zdjęć. Proszę o opinie przydadzą się w dalszych pracach.
Oczywiście wziąłem pod uwagę podpowiedzi Kolegów, za które dziękuję.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 mar 2013, 21:38 przez kolejkowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: ArturSchŁ »

Jest jeszcze metoda na gips i końcówkę od długopisu.
:mrgreen:

Gips przyrządzamy tak jak asfalt (trzeba tylko dobrać kolor), a z pustego wkładu od długopisu (starego typu) usuwamy kulkę do pisania, okrągłą końcówkę kształtujemy na obrys kostki bruku (kwadrat) i w mokrym gipsie naciskając raz przy razie układamy kostki prosto czy w łuk jak sobie życzymy, kostka przy kostce, rządek przy rządku ...
10 cm bruku na tydzień .... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Nie jestem drobiazgowy. Z kostki samoprzylepnej Fallera ( skala N ) korzystałem przy pierwszym module. Niestety zraziłem się przede wszystkim różnicą w kolorze poszczególnych opakowań .
Droga wygląda mało estetycznie. Dodatkowo kłopoty z lączeniem równołegłym poszczególnych pasm kostki. Ostre zakręty z wycinką. Myślę raczej o skorzystaniu z drukowanej kostki Firmy EMA200. Co o tym myślicie?
mradwan
Posty: 403
Rejestracja: 04 lut 2007, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: mradwan »

Faller ma w swojej ofercie drogi z kostki bazaltowej (granitowej) w skali N, są chyba także łuki. Idealnie. Pasuje do TT - chyba, że jesteś purystą i będziesz sprawdzał wymiar pojedynczej kostki :-)
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Wybieram się na Targi Poznańskie w sobotę 22-10-11, a czytając temat Targów wiem, że część kolegów też tam będzie.
Jeśli będzie możliwość to wtedy chętnie przedyskutuję jeszcze parę tematów.
A więc do zobaczenia.
Serdecznie Pozdrawiam
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Samowarek »

Prosty sposób na bruk(kocie łby) to przesiać przez sito grubszy piasek przez trzy sitka o różnych oczkach.Pierwszy odsiew to odpady,drugi to ten co będzie potrzebny ale ma jeszcze grube ziarna,więc po trzecim odsianiu je wyłapiemy i mamy to o co się nam rozchodziło czyli mamy ziarna o podobnej frakcji.Teraz wikol,rozsiewamy, układamy by ziarna były jak najbliżej jedno drugiego,przyklepujemy delikatnie i po wyschnięciu kleju robimy korektę czy wszystko jest ok! i mamy to o co się nam rozchodziło.Miłej pracy :mrgreen:
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Maciej »

Ja bym nie rozdrabniał się już na tym etapie na struktury kamiennych nawierzchni - "bruk łukowo układny Auhagena i schluz" !!
(PS zaraz wrócimy do drzew w TT z liśćmi na poszczególnych gałązkach :lol: )
kolejkowicz
Posty: 262
Rejestracja: 13 sty 2009, 11:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: kolejkowicz »

Jeśli chodzi o bruk to chyba nie ma znaczenia sposób ułożenia. Ja natomiast myślałem o kostce układanej równolegle, a nie wachlarzowo.
Wymyśliłem trzy rodzaje nawierzchni, ponieważ przeczytałem w internecie, że przed wojną układano kostkę na wsiach , ale nie pomiędzy nimi. Drogi od wsi do wsi były nierzadko gruntowe. Po wojnie położono na nich niechlujnie asfalt.
Problem z kostką to te ostre zakręty.
Ostatnio zmieniony 12 paź 2011, 22:26 przez kolejkowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Mariusz »

Wachlarzowo i niekoniecznie układano kostkę granitową, bazaltową, ta ostatnia bardzo śliska.
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nawierzchnie dróg w DDR

Post autor: Samowarek »

Bruk to tzw.kocie łby
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości