Imitacja asfaltu

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Imitacja asfaltu

Post autor: Kilkujadek »

Owe taśmy antypoślizgowe to nic innego jak papier ścierny doklejany do schodów z terakoty lub greesu. Co to ma do imitacji asfaltu?? Nie mam pojęcia.

Oto bardzo stary sposób na asfalt -
potrzebne materiały i narzędzia:
gips szpachlowy (cekol)
bardzo drobno przesiany piasek
klej wikol lub podobny
farba plakatowa lub inna wodorozcieńczalna czarna
szpachelka
miseczka do rozrobienia asfaltu

Mieszamy 1 część gipsu, 4 części piasku, rozcieńczony klej (1:2) i farbę.
Nakładamy "asfalt" (grubość nie powinna przekroczyć 4mm) robiąc lekkie spadki na boki. Szpachelką mażemy po układanej warstwie do uzyskania efektu spocenia się "asfaltu". Jeżeli chcemy oddać rzeczywisty stan polskich dróg po lekkim zaschnięciu wydłubujemy co kilka centymetrów dziurę :mrgreen: Malujemy ją czarną farbą z dodatkiem kleju i posypujemy to odrobiną piasku.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Imitacja asfaltu

Post autor: ArturSchŁ »

luk0987 pisze:Polecam specjalne taśmy antypoślizgowe
"Taśmy antypoślizgowe" - OKi. Ale co to, gdzie to dostać, cena, może fotkę ??

Dla mnie "taśma antypoślizgowa" to ...dywanik w Maluchu, wkładany pod koła by wyjechać z zaspy śnieżnej !!
:P
luk0987
Posty: 14
Rejestracja: 29 kwie 2006, 13:38
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Imitacja asfaltu

Post autor: luk0987 »

Na próbę chcę kupić arkusik baaardzo drobnego papieru ściernego w kolorze ciemnoszarym i przykleić do podłoża.
Polecam specjalne taśmy antypoślizgowe. Ja takie skombinowałem w kolorze czarnym. Wyglądają jak prawdziwy asfalt. Istnieją różne szerokości, chropowatości i kolory. Polecam.
makieciarz
Posty: 627
Rejestracja: 14 kwie 2006, 09:52
Lokalizacja: Görlitz
Kontakt:

Re: Imitacja asfaltu

Post autor: makieciarz »

Temat taki związany ze śliną był wałkowany na "martelu", ja użyłem na swoich i nie swoich makietach imitacji asfaltu POLAK nanoszonej na masę modelarską za pomocą aerografu. Na autostradę POLAK przygotował imitację betonu drogowego. Malowanie pasów to korektor biurowy taki co się go ściska i po naciśnięciu delikatnie maluje. W realu można go w tej chwili zobaczyć w M1 Bytom na ich makiecie.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Imitacja asfaltu

Post autor: miki »

Szmergiel to obrzydlistwo. Kiedyś całkiem nieźle wyszło mi z takiej mieszaniany - wikol plus zmielony węgiel aktywny ze starego filtra od wody. Można delikatnie podbarwić niebieską plakatówką - ale na prawdę delikatnie. Zaletą - i wadą - takiego rozwiązania jest to, że po zaschnięciu dalej można zmieniać kolory. Po mocniejszym przejechaniu paluchem wychodzi ciemniejszy ślad od węgla. Można tak zrobić ślady eksploatacji ale bez przesady. Dalej nie zaszedłem, ale zasadne chyba byłoby po tym popsikanie wszystkiego jakimś matowym lakierem, żeby utrwalić wygląd
Ostatnio zmieniony 04 maja 2006, 06:09 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bujager
Posty: 56
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:45
Lokalizacja: Zebrzydowice
Kontakt:

Re: Imitacja asfaltu

Post autor: Bujager »

Ja robiłem tak: gips szpachlowy + pigment emulsyjny (czarny) + drobny, przesiany piasek + woda. Efekt moim zdaniem zadowalający.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2006, 22:34 przez Bujager, łącznie zmieniany 1 raz.
PiotrZ
Posty: 677
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Imitacja asfaltu

Post autor: PiotrZ »

Na moim module też będę mieć drogę asfaltową i stoję przed takim samym problemem.
Na próbę chcę kupić arkusik baaardzo drobnego papieru ściernego w kolorze ciemnoszarym i przykleić do podłoża. Białe pasy spróbuję namalować "od linijki" olejowym pisakiem.
Jak mi coś z tego wyjdzie, to pokażę.

Pozdrawiam
PiotrZ
kolejarz1
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2006, 15:22
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Imitacja asfaltu

Post autor: kolejarz1 »

Miałbym pytanie: z czego robić imitację asfaltu? Czym malować pasy (tylko nie mówcie mi, że pędzlem :D).
Ostatnio zmieniony 03 maja 2006, 18:40 przez kolejarz1, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzychu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości