Mur ceglasty

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: FASLER »

Witam wszystkich

Na wstępie chciałem podziękować wszystkim, którzy odpisali. W moim przypadku chyba wykorzystam metodę, którą Kolega Merry określił mianem "operacja Syzyf", a mianowicie wypełnianie fug ponieważ odrobinę za późno zacząłem się zastanawiać nad malowaniem :( . Wcześniej posklejałem model, który wydał mi się zbyt plastikowy i stąd moje zainteresowanie odnośnie technik malowania. Dworzec, który jeszcze jest nietknięty :D wykonam techniką "suchego pędzla" mam nadzieję że podołam.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
merry
Posty: 303
Rejestracja: 09 kwie 2008, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: merry »

A to ciekawostka dropsa ...
Ale jakoś nie widzę tego produktu w rodzimych sklepach modelarskich (albo ślepy jestem, co mi się zdarza :))

Cena nie straszna (jedyny sklep jaki znalazłem to Szwajcaria) - cena 10Fr.

Ktoś korzystał z tego cudaka?
Awatar użytkownika
A_Tox
Posty: 62
Rejestracja: 11 paź 2006, 10:17
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: A_Tox »

fox pisze:Do zrobienia fug można wykorzystać też (pomysł ciekma) szpachlówkę akrylową rozprowadzaną palcem. Tyle, że ta jest tylko w kolorze białym, a nadmiar trzeba spłukać wodą puki jest w miarę wilgotna, bo później trudno ją wydrapać z zakamarków.
Nasi sąsiedzi z za Odry korzystają z czegoś co się nazywa Fugenpaste np. od firmy Anita-Decor.
W Modellbahn Kurier'ze, nr 11 (rok 2003), na stronie 45, jest zdjęcie "Wielkiego Palucha" wcierającego wspomnianą pastę w fugi muru auhagenowskiego dworca Neupreussen.
Taką pastę ma w swojej ofercie firma BUSH :arrow: Fugen-Paste
Ostatnio zmieniony 28 lis 2009, 17:02 przez A_Tox, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: tete »

merry pisze:Rozumiem, że to nitro to taki skrót myślowy. Rozpuszczalnik tego typu zrobiłby krzywdę plastikowi i farbie. Humbrol i Revell to emalie olejne i takim rozpuszczalnikiem (zawsze warto zrobić próbę przed zastosowaniem innego niż oryginalny) trzeba go rozcieńczać
Nie należy lać rozpuszczalnika na plastik, tylko jak napisałem - rozcieńczyć nieco farbę. Zapewniam - żadna krzywda się nie stanie.

A farby żywiczne humbrola czy revella - jak nadmienił kolega - dobrze się rozcieńcza rozpuszczalnikiem typu NITRO (do farb olejnych). Najlepiej w tym celu posłużyć się zakraplaczem sanitarnym - do kupienia w aptece za 3zł bo lanie prosto z butelki do małej tubki z farbą może się nie udać :mrgreen: . No chyba, że chcemy ścierać rozpuszczalnik ze stołu razem ze wzorkami z ceraty :lol: ...

:arrow: http://www.domzdrowia.pl/40344,zakrapla ... 1-szt.html
Ostatnio zmieniony 28 lis 2009, 17:02 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
merry
Posty: 303
Rejestracja: 09 kwie 2008, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: merry »

tete pisze:Teraz zwykłą farbę żywiczną matową (nie wiem - np. humbrol) w odcieniu szarości należy nieco rozcieńczyć rozpuszczalnikiem nitro tak
Rozumiem, że to nitro to taki skrót myślowy. Rozpuszczalnik tego typu zrobiłby krzywdę plastikowi i farbie. Humbrol i Revell to emalie olejne i takim rozpuszczalnikiem (zawsze warto zrobić próbę przed zastosowaniem innego niż oryginalny) trzeba go rozcieńczać
Ostatnio zmieniony 28 lis 2009, 17:01 przez merry, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: tete »

fox pisze:Do zrobienia fug można wykorzystać też (pomysł ciekma) szpachlówkę akrylową rozprowadzaną palcem. Tyle, że ta jest tylko w kolorze białym, a nadmiar trzeba spłukać wodą puki jest w miarę wilgotna, bo później trudno ją wydrapać z zakamarków.
Można to zrobić inaczej... ściany budynku należy skleić ze sobą wg planu. Teraz zwykłą farbę żywiczną matową (nie wiem - np. humbrol) w odcieniu szarości należy nieco rozcieńczyć rozpuszczalnikiem nitro tak, aby miała na tyle rzadką konsystencję, by można ją było wlać pomiędzy cegły na plastikowej płytce imitującej mur. Wystarczy nabrać nieco takiej farbki na pędzelek i "jechać" po murze, aż farba wleje się w szczelinki pięknie imitując beton spajający cegły...

Gdy to wszystko wyschnie (prawdopodobnie po 24h) - czyli na drugi dzień, należy wybrać farbę o wiele gęstszą w odpowiednim kolorze matu, aby szybkimi ruchami pędzla o sztywnym włosiu posmyrać same cegiełki z zewnątrz... :D (nie nabierać zbyt dużo farby, a po nabraniu pojechać kilka ruchów po kartonie przed naniesieniem na mur - aż zobaczymy, że mazy nie są zbyt mokre - w zasadzie winny być w miarę suche)...

Farba ta powinna być na tyle gęsta by nie wlała się w fugi niwecząc w tych miejscach efekt wczorajszej pracy :> (może być pactra, bądź także żywiczna: revella, czy humbrola - ja używam akrylowej pactry).

Na kolejny dzień (trzeci :mrgreen: ) - w przypadku, gdy będziesz zadowolony z dotychczasowego efektu - paprzesz wszystko plakatówkami (czarna, biała i odpowiednio zmieszana dla uzyskania szarości w różnych odcieniach)...

W przyszłym tygodniu postaram się wrzucić fotkę TEGO BUDYNKU - jak to mi wyszło zastosowanie opisanej techniki.

Na koniec taka uwaga: mury ceglaste miały nieco różne kolory. Sam musisz zdecydować, który odcień najbardziej ci pasuje i wybrać odpowiedni kolor. W zasadzie były to kolory niemal od buraczkowego aż do jasnego brązu... Najlepiej od razu kupić kilka odcieni i eksperymentować, mieszać...
Ostatnio zmieniony 28 lis 2009, 17:01 przez tete, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: Zbyszek Zajner »

merry pisze:Osobiście używam wyłącznie akryli ze względu na bezwonność i szybkość schnięcia. Tym niemniej jakość krycia zarówno emalii jak i akryli jest podobna. Kwestia gustu i doboru odcienia.
Jeżeli pokuszałbyś się o brudzing to polecam rozważyć suche pastele lub pigmenty. Ale to na koniec
Dokładnie jak merry opisał.
Moją wieżę i parę innych domków taką metodą i Pactrą z niewielkim udziałem Humbrola robiłem. Daleko to do oryginału ale próby najlepiej na złomie zrobić aż dojdziesz do wprawy z "suchym" pędzlem.

Zerknij tu. http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=2250& ... c&start=15
Ostatnio zmieniony 26 lis 2009, 17:41 przez Zbyszek Zajner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
merry
Posty: 303
Rejestracja: 09 kwie 2008, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: merry »

Osobiście używam wyłącznie akryli ze względu na bezwonność i szybkość schnięcia. Tym niemniej jakość krycia zarówno emalii jak i akryli jest podobna. Kwestia gustu i doboru odcienia.
Jeżeli pokuszałbyś się o brudzing to polecam rozważyć suche pastele lub pigmenty. Ale to na koniec
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: FASLER »

Dzięki za odpowiedź, może mi jeszcze ktoś podpowiedzieć jakich farb najlepiej używać do tego rodzaju czynności, akryl, akwarela, olejne czy może farby modelarskie - jeśli tak to jakie?
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: fox »

Do zrobienia fug można wykorzystać też (pomysł ciekma) szpachlówkę akrylową rozprowadzaną palcem. Tyle, że ta jest tylko w kolorze białym, a nadmiar trzeba spłukać wodą puki jest w miarę wilgotna, bo później trudno ją wydrapać z zakamarków.
Gloow
Posty: 279
Rejestracja: 13 paź 2006, 16:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: Gloow »

Dokładnie tak jak pisze Merry.
1. Bierzesz dość gęstą farbę na czubek sztywnego pędzla.
2. Wycierasz ten pędzel (w taki sposób jakbyś malował) w czystą, nie zostawiającą kłaków ściereczkę - dopóki będzie ją farbował
3. To co zostaje na pędzlu służy do malowania cegieł :D
Technika wymaga trochę wprawy ale jest zasadniczo łatwa.
Co do zapuszczenie fugi między cegły. Tutaj potrzebna Ci mocno rozcieńczona farba, która rozleje się po zagłębieniach, a jej nadmiar albo zamalujesz malując cegły, albo usuniesz, choć najlepiej zrobić to tak aby nic nie trzeba było zamalowywać.
Awatar użytkownika
merry
Posty: 303
Rejestracja: 09 kwie 2008, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: merry »

Ultraważne: farba na pędzlu nie może być mokra. Warto jej nabierać niezbyt duże ilości
Awatar użytkownika
merry
Posty: 303
Rejestracja: 09 kwie 2008, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: merry »

Zanim zabierzesz się za regularny mur potrenuj na jakimś "gruzowisku" :)
Awatar użytkownika
merry
Posty: 303
Rejestracja: 09 kwie 2008, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: merry »

Wbrew pozorom jest to dość prosta operacja. Wymaga tylko nieco wprawy.
Technika suchego pędzla polega na nabraniu na dość sztywny pędzel farby i delikatnym jej osuszeniu. Kiedy pędzel nie będzie zostawiał regularnych mazów przejeżdżamy nim prostopadle po całej powierzchni (wcale nie trzeba malować każdej cegły oddzielnie). Wazne aby pędzel był sztywny i aby dociskać z wyczuciem. Efekty tej techniki na podobnej fakturze (deski) mogą wyglądać np TAK
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: FASLER »

można cegły utrójwymiarowić zaczynając od koloru ciemnobordowego lub wręcz czarnego, i przechodzić kolejno do co raz jaśniejszych odcieni.
Jeśli się nie mylę to na każdą z cegieł nanosimy kilka warstw farby, w jaki sposób to zrobić jeśli cegła w tych modelach ma wymiar niespełna 1 x 1,5 mm czy coś w tym stylu, bynajmniej jest bardzo mała.

A jeśli chodzi o najprostszą technikę to co rozumiesz poprzez zapruszenie, czy chodzi o pomalowanie całości i usunięcie farby z powierzchni cegieł, jeśli tak to jakiej farby użyć aby łatwo było ją usuwać.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2009, 15:29 przez FASLER, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości