Mur ceglasty

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: Zbyszek Zajner »

Dokładnie Tadeusz,
dlatego jak tylko lekko przyschnie lakier podsypuję jeszcze raz pigmentem, zdmuchuję a resztka przyklejona do podłoża nieźle imituje "syfek" na schodach. Trzeba tu i ówdzie twardym pędzlem na sucho nadmiar pyłku zetrzeć ale to już nie jest trudne. Z czasem (szczególnie w czasie "odkurzania i sprzątania" makiety) pyłek i tak zejdzie. Ale nic nie jest wieczne. Ot taką sobie technikę zaaplikowałem. Są łatwiejsze i trudniejsze. Każdy coś sobie ubzdura w głowie.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2010, 12:35 przez Zbyszek Zajner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: T_Domagalski »

tete pisze:Kolor 64 wydaje mi się do tych celów za ciemny..
Pisałem z pamięci. Sprawdzę w domu, skoro wywołało to takie zainteresowanie. :)
co to daje?
Domyślam się, że ma zabezpieczać przed ścieraniem. Obawiam się jednak, że nadaje też połysk, jak to lakier do włosów... :roll:
Ostatnio zmieniony 11 mar 2010, 17:01 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: tete »

Zbyszek Zajner pisze:Na koniec rzucam warstwę lakieru "do włosów".
:shock: co to daje?
Ostatnio zmieniony 11 mar 2010, 17:01 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: Zbyszek Zajner »

Ja uzywam również tej farby i faktem jest, że jest za ciemna. Potem jednak, jak Tadeusz, używam pyłków, pigmentów i pasteli do rozjaśnienia. Na koniec rzucam warstwę lakieru "do włosów".
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: tete »

T_Domagalski pisze:Do malowania elementów imitujących beton używam Humbrola, ale bardzo jasnego (numeru dokładnie nie pomnę, ale chyba 64). Potem patynuję element białym i czarnym kolorem (plakatówka, pastele), tworząc różne przebarwienia.
Właśnie o tym myślałem (bo tej używam i tą rozjaśniam). Ale ta, o której kolega pisze, to chyba nie 64 bo ta aż taka jasna to nie jest...
Obrazek
zaczerpnięte z www.tonyshop.fr

Obrazek
fota z http://bocznice.podkarpackakolej.net/st/l7/st_l7_03.htm

Kolor 64 wydaje mi się do tych celów za ciemny. Proszę zwrócić uwagę na barwę płyt betonowych, czy innych betonowych elementów kolejowego krajobrazu (nie wiem - rampy, czy płyty betonowe jak na fotce powyżej)... są wyraźnie jaśniejsze. Z tego względu do 64-ki dodaje białej... no chyba że beton z założenia jest mokry/wilgotny... wtedy może wydawać się ciemniejszy.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2010, 09:19 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: T_Domagalski »

Zbyszek Zajner pisze:Sam sie na to na początku złapałem, kupiłem szary mat Humbrola i jazda. Po wyschnięciu ni w ząb to betonu nie przypomina.
Do malowania elementów imitujących beton używam Humbrola, ale bardzo jasnego (numeru dokładnie nie pomnę, ale chyba 64). Potem patynuję element białym i czarnym kolorem (plakatówka, pastele), tworząc różne przebarwienia.
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: Zbyszek Zajner »

tete, słuszna uwaga. Sam sie na to na początku złapałem, kupiłem szary mat Humbrola i jazda. Po wyschnięciu ni w ząb to betonu nie przypomina.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: tete »

Zbyszek Zajner pisze:pomalować w kolorze betonu.
Proponuję wziąć pod uwagę domieszkę białej do szarej farby i dolewać białej tyle, aż szary kolor będzie podchodził pod coś takiego, jak płyty betonowe na tej fotce:
Obrazek
fota z http://bocznice.podkarpackakolej.net/st/l7/st_l7_03.htm

Piszę to, bo przeważnie kupuje się w tym celu szara matową, której odcień jest zwykle za ciemny (np. Humbrol). Oczywiście farby należy mieszać tego samego producenta...
Ostatnio zmieniony 08 mar 2010, 17:11 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: Zbyszek Zajner »

Zawsze możesz zrobić rysy i pęknięcia, pomalować w kolorze betonu. Tu i ówdzie jego ubytki i zawsze będzie lepiej wyglądać.
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: FASLER »

Dzięki wielkie. Nie wiem jeszcze co zrobić z tą wielką plastikową, koloru szarego podstawą. O ile mur wygląda prawie OK to podstawa psuje cały efekt :(
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: Zbyszek Zajner »

Podążasz w dobrym kierunku. :D
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: FASLER »

Witam

Postanowiłem coś zrobić na razie tylko z nastawnią a oto efekt, chyba nie do końca trafnie dobrałem kolor farby a zastosowałem tak jak polecaliście metodę suchego pędzla.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 gru 2009, 09:12 przez FASLER, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: tete »

tete pisze:W przyszłym tygodniu postaram się wrzucić fotkę TEGO BUDYNKU - jak to mi wyszło zastosowanie opisanej techniki.
Wrzucam obiecaną fotę:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 gru 2009, 16:29 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: BarTTmań »

Ja kupiłem taką właśnie pastę Busch'a (nr 1701) u Makieciarza do fugowania portali Auhagena i...teraz wyglądają o niebo lepiej !! Procedura jest prosta, używałem sztywnego pędzla z krótkim włosiem i...palca.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Mur ceglasty

Post autor: ArturSchŁ »

Obrazek
Podobna dyskusja na MARTELU.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości